Sondazh mbi konsumin e produkteve të higjienës dhe mjedisit

Një studim u krye në disa vende në produkte te higjenes personale y mjedis. Qëllimi ishte të dinim nëse konsumatorët e konsideronin kujdesin mjedisor si një variabël përpara se të blinin.

Hiygiene Matters zhvilloi studimin dhe mori rezultate interesante:

  • 1 në 2 Spanjollë zgjedhin të blejnë produkte higjienike që kanë informacion ekologjik në etiketën e saj, 84% e konsiderojnë të rëndësishme që produktet e përdorura zakonisht si letër higjienike, sapun, ndër të tjera, të mos dëmtojnë mjedisin.
  • Për 47% të konsumatorëve Hollandezë dhe 59% të konsumatorëve Anglez janë të shqetësuar për ndikimin negativ në mjedis, këto shifra janë një nga më të ultat e vendeve të anketuara.
  • Për 86% të italianëve dhe 84% të spanjollëve, ata marrin parasysh ndikimet e produkteve në mjedis.
  • Konsumatorët kinezë janë një nga më të shqetësuarit për mjedisin pasi 9 nga 10 shqetësohen për efektet e produkteve të higjienës në mjedis. Meksikanët janë gjithashtu një nga më të shqetësuarit për marrëdhëniet midis konsumi i produkteve higjienike dhe aspekti mjedisor.

Ky sondazh kryhet një herë në vit në vende në pjesë të ndryshme të botës për burra dhe gra.

Disa nga vendet në të cilat janë konsultuar qytetarët janë Franca, Kina, Meksika, SHBA, Italia, Australia, Mbretëria e Bashkuar, Suedia, Gjermania, Norvegjia, Rusia, Belgjika, Polonia, Republika Çeke, Hollanda dhe Spanja, ndër të tjera.

Në përgjithësi, gratë janë më të shqetësuara se burrat për çështjen e mjedisit.

Positiveshtë pozitive që njerëzit shprehin interesin e tyre për problemet mjedisore dhe ndikimin që mund të kenë produktet që konsumohen çdo ditë. Meqenëse këto të dhëna duhet të merren parasysh nga kompanitë prodhuese për të përmirësuar proceset e tyre dhe cilësinë e produktit.

BURIMI: La vanguardia.com


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.