Sondazh mbi konsumin dhe makinat elektrike

Firma këshilluese Deloitte kreu një sondazh interesant për të zbuluar se çfarë mendojnë konsumatorët rreth makina elektrike dhe në këtë mënyrë të kemi një pasqyrë të opinioneve për këtë çështje në vende të ndryshme.

Konsultimi u zhvillua me njerëz në 16 vende, të zhvilluara dhe të pazhvilluara.

Përfundimet janë interesante midis të cilave spikasin sa vijon:

Vendet ku konsumatorët janë më të interesuar për makinat elektrike është Kinë, e ndjekur nga Argjentinë, Brazil, Evropë, SHBA, Japoni. Që do të thotë se shumica e njerëzve të pyetur nga këto kombe do të ishin të gatshëm të blinin një Makine elektrike.

Profili i konsumatorit që Deloitte arriti të vendoste duke marrë parasysh mendimin e të anketuarve është se shumica janë njerëz me studime të larta ose universitare, të cilët shqetësohen për problemet e mjedisit dhe që jetojnë në qytete.

Për konsumatorët e konsultuar, makinat elektrike shoqërohen me koncepte të tilla si e gjelbër y ekologjike, i sigurt, elegant, praktik por edhe i shtrenjtë.

Çështjet që shqetësojnë më shumë njerëzit në lidhje me makinat elektrike dhe ndalojnë blerjen e tyre janë autonomia e automjeteve, kostoja e lartë dhe infrastruktura e vogël në qytete për të kundërsulm këto makina.

Shumica e të anketuarve bien dakord mbi stimujt ekonomikë për të hyrë në një makinë elektrike, por për shumë është ende e vështirë të arrihet për shkak të çmimit të së njëjtës.

Kjo lloj pune kërkimore na lejon të dimë më shumë rreth mendimeve por edhe realitetit në secilin vend mbi një temë të përbashkët.

Siç pasqyron kjo studim, një pjesë e madhe e popullsisë së disa vendeve do të ishin të gatshme të blinin një makinë elektrike dhe nuk e bëjnë këtë për shkak të çmimit të saj, kjo duhet të analizohet nga autoritetet e secilit qytet për të rritur ndihmën.

Si dhe gjetja e një mënyre për të ulur kostot e prodhimit më shumë në mënyrë që automjetet të jenë më të lira dhe më të arritshme për miliona njerëz në botë.

BURIMI: Deloitte.com


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.