Soba me gaz

soba me gaz

Kur dimri arrin dhe i ftohti fillon të pushtojë shtëpinë tonë, një nga mënyrat për të qenë të qetë tani në temperatura të mira janë sobat. Ekzistojnë lloje të ndryshme të sobave me avantazhet dhe disavantazhet e tyre. Sot kemi ardhur të flasim soba me gaz. Theshtë ai që përdoret shpesh në shtëpi dhe, megjithëse është menduar për një kohë të gjatë se ato janë më të rrezikshme sepse kanë një mundësi më të madhe të gjenerimit të zjarreve dhe rrjedhjeve të gazit, me kalimin e viteve siguria dhe efikasiteti i tyre është rritur.

Prandaj, ne do të kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini në lidhje me sobat e gazit dhe karakteristikat e tyre.

Soba me gaz rrezatues

si të zgjidhni soba me gaz

Stufat me gaz përdoren gjerësisht në shtëpi për të siguruar nxehtësi në ditët më të ftohta. Ata gjithmonë janë menduar të jenë më të rrezikshëm nga zjarret e mundshme dhe rrjedhjet e gazit. Sidoqoftë, me kalimin e viteve, ato kanë rritur sigurinë dhe efikasitetin e tij.

Kur bëhet fjalë për zgjedhjen e llojit të sobave të gazit që dëshironi të vendosni në shtëpinë tuaj, pyesni veten se cila është më e mira. Shtë e rëndësishme që të merrni parasysh dhomën ku do ta vendosni. Duhet të ketë ventilim të mirë, pasi soba konsumon oksigjen nga ambienti.

Stufat me gaz rrezatues funksionojnë si më poshtë. Ata kanë një ndezës infra të kuqe me performancë të lartë që i bën ata të kenë një fuqi më të lartë. Ata janë të aftë të arrijnë deri në 4.000 W, kështu që ata mund të ngrohin dhoma më të mëdha midis 25 dhe 35 metra katrorë. Meqenëse ato janë më të fuqishme, ato duhet të vendosen në një dhomë të ajrosur mirë. Ata zakonisht konsumojnë rreth 300 gramë gaz në orë. Duke marrë parasysh që një bombol gazi butani ka 12,5 kg dhe është më i liri që ekziston, nuk është aspak i shtrenjtë. Këshillohet që ta mbani larg fëmijëve.

Stufat me gaz rrezatues shpesh ngatërrohen me të tjera si flaka katalitike dhe blu. Sidoqoftë, funksionimi i tij nuk është i njëjtë. Sobat katalitike përdorin një panel katalitik që nuk përdor zjarr direkt. Këto soba rekomandohen më shumë nëse keni fëmijë në shtëpi.

Ne anen tjeter, flaka blu funksionon me konvekcion. Gazi digjet në një temperaturë më të lartë, e cila ka një konsum më të ulët të karburantit dhe emetim më të lartë të nxehtësisë. Ata kanë një jetë më të dobishme sesa sobat e tjera të gazit

Me këtë informacion, jeni i sigurt që nuk do të ngatërroheni më shumë midis llojeve të sobave.

A janë të sigurt sobat me gaz?

sobë me rrota

Si të gjitha këto pajisje ngrohëse, sobat me gaz kanë rreziqet e tyre. Ato mund të jenë të rrezikshme nëse nuk përdoren si duhet dhe me kujdes. Për të shmangur situatat e rrezikshme ne duhet:

 • Mos përdorni sobën e gazit në banjo ose dhoma gjumi.
 • Mos i lidhni ato në dhoma shumë të vogla (rreth 3,5 metra katrorë), pasi duke konsumuar ajrin e ambientit, ne e vendosim veten në rrezik mbytjeje.
 • Nëse fuqia tejkalon 4650W, dhoma duhet të ketë në çdo kohë një qarkullim ajri.
 • Këshillohet t’i fikni nëse shkoni të flini.
 • Mos ruani cilindrat rezervë në bodrum.
 • Shtë e rëndësishme të lini një distancë të sigurt midis sobës dhe objekteve të mundshme të ndezshme siç janë mobiljet dhe kolltuqet.
 • Mos e mbuloni me rroba në asnjë rrethanë.
 • Nëse ajri bëhet shumë bajat, hapni dritaret për 10 minuta për të rinovuar ajrin.
 • Pluhuri është armiku juaj më i keq. Gjatë verës, është mirë t'i mbuloni ato për të parandaluar mbledhjen e pluhurit, pasi kjo mund të paraqesë rrezik dhe ulje të performancës së tyre.

Për të rritur sigurinë tuaj, me kalimin e viteve, sobat me gaz kanë përmirësuar performancën e tyre me një sistem sigurie që funksionon kështu:

 • Ata kanë një sistem që ndërpritni gazin në rast se flaka shuhet. Në këtë mënyrë do të shmangim helmimin e mundshëm me gaz.
 • Nëse atmosfera është e ndotur rëndë, emetimi i gazit ndërpritet automatikisht. Nëse atmosfera është e ulët në oksigjen ose ndezësi është i ndotur, monoksidi i karbonit do të gjenerohet gjatë djegies. Isshtë një gaz toksik, kështu që soba do të shmangë këtë situatë.

Nëse sistemet e sigurisë nuk funksionojnë, as soba nuk do të funksionojë. Prandaj, ato janë mjaft të sigurta.

Si të ndizni një sobë me gaz

sobë portative

Shumë njerëz kanë dyshimin se si të ndezin sobën e gazit në mënyrë korrekte për të shmangur rreziqet. Gjëja e parë që duhet të bëni është të hapni valvulën e rregullatorit të presionit të cilindrit të gazit. Duhet shtypur butoni rregullues rreth 20 sekonda dhe u rrotullua në pozicionin e saj maksimal. Ndërsa mbajmë të shtypur kontrollin, ne shtypim butonin piezoelektrik disa herë për të ndezur flakën e pilotit. Kur flaka është ndezur, është më mirë të mbani shtypur butonin për disa sekonda më shumë dhe pastaj ta lëshoni ngadalë.

Nëse pasi ndizni flakën e pilotit dhe lëshoni çelësin e rregullatorit, ajo shuhet, është sepse shishja po mbaron. Nëse, nga ana tjetër, flaka nuk ndizet, butoni piezoelektrik mund të prishet ose ka mbledhur pluhur.

Importantshtë e rëndësishme të mos lëvizni sobën e gazit pasi të jetë ndezur, nëse duhet ta lëvizni, është më mirë ta fikni dhe të prisni disa minuta që gazi në shishe të stabilizohet. Kjo është bërë për të shmangur shpërthimet e mundshme të gazit.

A është më mirë një sobë me gaz apo vajguri?

Sobat me vajguri përdoren për situata në të cilat kërkohen hyrje kalorifike shumë të shpejta, të tilla si në dhoma të mëdha dhe korridore. Zona të tilla si ndërtesat publike, ku rrymat e ajrit hyjnë vazhdimisht përmes dyerve që hapen dhe mbyllen. Kjo bën që sa herë që ajri përtërihet, ai hyn përsëri i ftohtë.

Për këto lloj situatash, një sobë me vajguri është ideale, pasi që siguron nxehtësi në një kohë të shkurtër. Alsoshtë gjithashtu e mirë për vende si bodrumet, punëtoritë, katet e mesme dhe bodrumet për përdorim shtëpiak.

Përparësia e saj kryesore është se nuk ka rrezik shpërthimi ose zjarri. Përveç kësaj, ato janë të lëvizshme, nuk kërkojnë instalim ose mirëmbajtje, janë të lira dhe të heshtura. Vajguri ose parafina është një lëndë djegëse e marrë nga distilati i naftës dhe mjaft e lirë. Sidoqoftë, ato japin një erë që mund të jetë toksike kur ndizet dhe çaktivizohet. Ata gjithashtu ngarkojnë mjedisin shumë, kështu që për një kohë të shkurtër do të kërkojë ajrosje dhe i ftohti do të hyjë përsëri.

Ndryshe nga ky lloj sobash, soba me gaz ato nuk e ngarkojnë aq shumë mjedisin dhe ato janë më të qëndrueshme me kalimin e kohës. Pra, në përfundim, nëse keni nevojë për më shumë nxehtësi në vendet ku ka ventilim të vazhdueshëm përmes dyerve të hapura dhe të mbyllura, opsioni më i mirë është vajguri. Përkundrazi, nëse keni nevojë për nxehtësi në një vend të qëndrueshëm dhe të mbyllur, më mirë ato me gaz.

Me këtë informacion do të keni gjithçka më të qartë në lidhje me sobat me gaz dhe funksionimin e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.