Soba me bioetanol

soba ekologjike

Konceptualisht, fjala shtëpi përfaqëson vendin e ngrohtë të familjes, vendin ku ndihemi rehat dhe të strehuar. Vendosja e një oxhaku, qoftë druri apo bioetanoli, na jep ngrohtësi dhe freski, duke na lejuar të kemi një vend takimi relaksues dhe të qetë. Tradicionalisht, vatrat e zjarrit kanë djegur dru, dhe të kesh një të tillë ka avantazhet dhe disavantazhet e veta. Preferohen për nxehtësinë që ofrojnë, megjithatë disavantazhi kryesor është se djegia e drurit tenton të prodhojë tym dhe hi, të cilat mund të shkaktojnë erëra të këqija dhe parehati në shtëpi. Të soba me bioetanol Ata kanë të mirat dhe të këqijat e ndryshme për t'u marrë parasysh.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se cilat janë të mirat dhe të këqijat kryesore të sobave me bioetanol.

Cilat janë

soba me bioetanol

Këto janë soba që përdorin si lëndë djegëse bioetanol ose etanol. Konsiderohet si një produkt ekologjik sepse djegia e tij nuk e ndot mjedisin si lëndët djegëse fosile. Përftohet nga përpunimi i materialeve të burime të rinovueshme, si misri, kallam sheqeri, melekuqe, patatja dhe gruri.

Realiteti është se në krahasim me llojet e tjera të lëndëve djegëse konvencionale, nuk ka ende studime që tregojnë përfitimin e tij energjetik, pasi metodat aktuale të prodhimit të bioetanolit kërkojnë sasi të mëdha energjie nga lëndët djegëse fosile në krahasim me energjinë e përftuar nga lëndët djegëse të prodhuara.

Nuk kërkon asnjë pajisje për të evakuuar avujt e vajit, kështu që mund të vendoset në ndonjë dhomë më shumë se 25 metra kub, duke siguruar kështu ajrim normal. Çdo shtëpi ka nevojë për ajrim të rregullt ditor, mjaftojnë 10 minuta ajër të pastër në ditë.

Funksionimi i tij është i thjeshtë. Thjesht shtoni karburant deri në shenjën e treguar nga prodhuesi. Djegësi duhet të mbyllet plotësisht dhe të ftohet, duke u kujdesur që të mos derdhet ena apo derdhja e bioetanolit. Mund ta bëni me një hinkë dhe ta pastroni me një leckë për të shmangur derdhjet. Për të ndezur një oxhak, mjafton t'i afroheni çakmakut ose të përputheni me kujdes, pasi deflagimet e vogla janë normale.

Soba me bioetanol

instalimi i sobave

Problemi i ndotjes së mjedisit na bën të kërkojmë lëndë djegëse që janë më pak të dëmshme për ngrohjen tonë. Gjate viteve bioetanoli është bërë një lëndë djegëse mjaft e famshme në shtëpitë. Prandaj, është e vështirë të zgjedhësh se cilat janë sobat më të mira me bioetanol, duke pasur parasysh modelet e shumta të tyre në treg.

Kur dëshironi të blini një sobë me bioetanol, duhet të shikoni disa parametra që do të përcaktojnë cilësinë e produktit. E para është konsumi. Objektivi i përgjithshëm i blerjes është te kete ngrohje ekonomike por pa humbur cilesine. Kostoja e sobës ose oxhakut është diçka e rëndësishme për t'u marrë parasysh. Konsumi i bioetanolit varet nga madhësia e sobës, numri i djegësve dhe hapja e flakës.

Një tjetër parametër që duhet të kemi parasysh është fuqia. Sa më shumë fuqi të ketë oxhaku, aq më shumë konsum do të ketë pajisja. Është mirë që të keni një ekuilibër të mirë midis fuqisë dhe konsumit.

Së fundi, një pjesë e rëndësishme e informacionit është madhësia. Sa më i madh të jetë produkti në fjalë, aq më shumë do të konsumoni. Kjo na bën të largohemi nga kjo marrëdhënie midis fuqisë dhe konsumit. Prandaj, duhet të zgjidhni një sobë që i përshtatet madhësisë së dhomës që duam të ngrohim.

A nxehen sobat me bioetanol?

model i sobave me bioetanol

Zjarrit me bioetanol furnizojnë një lloj nxehtësie me konvekcion. Kjo jo vetëm që mund të ngrohë dhomën ku ndodhemi, por mund të përshtatet edhe me dhoma të tjera. Zakonisht nuk përdoret si ngrohje kryesore.

Ato janë projektuar për t'u vendosur në dhomat ku kalojmë më shumë kohë. Në varësi të fuqisë dhe madhësisë së tyre, ato do të ngrohen pak a shumë. Një fuqi e zakonshme në biovatrat është 2 KW. Me këtë fuqi mund të ngrohim një dhomë afërsisht 20 metra katrorë. Në këtë mënyrë, në varësi të madhësisë së dhomës sonë, ne mund të dimë se çfarë fuqie të blejmë.

Të mirat dhe të këqijat e sobave me bioetanol

Përdorimi i këtyre pajisjeve ka avantazhet dhe disavantazhet e veta.

Këto janë avantazhet e saj:

 • Ato janë ekologjike dhe i lehtë për t'u instaluar.
 • Ata nuk kanë nevojë për nxjerrës apo tuba ventilimi.
 • Niveli i tyre i nxehtësisë arrihet shpejt.
 • Ata sjellin një dizajn shtesë në shtëpi.
 • Ato janë të sigurta dhe të lehta për t'u çaktivizuar.
 • Çmimi është mjaft i volitshëm.
 • Ata kanë pak mirëmbajtje.

Ndër të metat e tij gjejmë:

 • Bioetanoli është disi më i shtrenjtë.
 • Edhe pse nuk lëshon tym ose hi, lëshon një erë të dukshme.
 • Aftësia për të ngrohur është më e kufizuar. Duhet të ketë një nivel adekuat oksigjeni për të shmangur përqendrimet e larta të CO2.
 • Distanca minimale që duhet të keni në mobilje është një metër.

A janë të sigurt?

Me çështjen e zjarreve dhe ngrohjes, gjithmonë lind pyetja nëse ato janë të sigurta. soba me bioetanol ato janë mjaft të sigurta, pasi çaktivizimi i tij është shumë i thjeshtë. Përveç kësaj, shumë modele kanë disa mbrojtës për flakët që na ndihmojnë të mos digjemi aksidentalisht.

Niveli i rrezikut të tij është shumë më i ulët se ato tradicionale të druve të zjarrit, pasi nuk ka shkëndija apo trungje djegëse. Që soba jonë me bioetanol të jetë plotësisht e sigurt, duhet të respektojmë distancën e sigurisë prej një metri.

Bioetanoli duhet të rimbushet ndërsa konsumohet. Ekzistojnë lloje dhe marka të ndryshme të bioetanolit. Sipas sa më cilësore të ketë, aq më shumë kapacitet ngrohës do të ketë, përveç se liron më pak erë.

Konsumi i bioetanolit varet tërësisht nga fuqia e oxhakut dhe koha e ndriçimit. Çdo oxhak ka një kapacitet të caktuar rezervuari. Varësisht se çfarë mund të strehojë, djegia do të zgjasë pak a shumë.

Një nga faktorët që duhet marrë parasysh gjatë konsumimit të bioetanolit është intensiteti i flakës dhe vrima e daljes. Zakonisht digjet ndërmjet 0,20 dhe 0,60 litra bioetanol në orë. Mund të thuhet se ky është konsumi standard, kështu që me një litër karburant mund ta kishim flakën me intensitet të ndërmjetëm nga 2 deri në 5 orë.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për të mirat dhe të këqijat e sobave me bioetanol.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.