Gjithçka që duhet të dini për sobat me hidrocentrale

Stufa hidro për dhomën

Kur vendosim të zgjedhim ngrohjen për shtëpinë tonë, ne kemi soba dhe kaldaja si një mundësi e shkëlqyeshme. Pellet është një material që vjen nga shumica e mbetjeve organike që gjenden në natyrë. Shumë kaldaja dhe soba përdorin peletin si karburantin e tyre kryesor. Një nga këto soba janë soba hidrike. Ky lloj i ngrohjes zakonisht është shumë efikas për të gjitha llojet e shtëpive.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini në lidhje me sobat me hidrocentrale.

Karakteristikat kryesore të peletit

Llojet e ngrohjes

Kur përdorim pelet si lëndë djegëse për soba, duhet të dimë që nxehtësia e prodhuar nga ky material është më efikase se druri. Përveç kësaj, ne kemi një material ekologjik 100% me të cilin mund të funksionojë çdo lloj ngrohjeje karburantet fosile. Shtë një material 100% i rinovueshëm që nuk lëshon gaz serë në atmosferë. Një avantazh kryesor pse shumë njerëz përdorin pelet si lëndë djegëse në soba dhe kaldaja është se ai është i aftë të kursejë midis 30% dhe 80% krahasuar me sistemet e tjera të ngrohjes.

Llojet e sobave me pelet

Për të ditur se çfarë lloji të sobave do të zgjedhim, duhet të dini se cilat lloje ekzistojnë. Ne do të analizojmë modelet e ndryshme një nga një.

Soba me ajër pelet

Ato janë më të përdorurat nga shumica e njerëzve. Funksionon si një sobë druri por ushqehet me pelet. Arratisni për të ngrohur dhomën ku është instaluar në një kohë të shkurtër. Sidoqoftë, nuk do të jeni në gjendje të ngrohni pjesën tjetër të shtëpisë. Ju duhet një mbështetje nëse dëshironi të ngrohni dhoma të tjera si dhomat e gjumit. Për këtë, një radiator elektrik ose instalimi i gardheve të sobave mund të jetë interesant.

Ata kanë një efikasitet deri në 80%. Për të rregulluar nxehtësinë dhe për të pasur një temperaturë të qëndrueshme gjatë gjithë kohës, ato kanë një ventilator dhe një termostat me të cilin mund të rregullojmë temperaturën. Ky ndryshim është më i dukshmi në lidhje me sobat konvencionale të drurit. Përveç kësaj, ne kemi materiale më të pastra dhe më miqësore me mjedisin.

Një këshillë që shpesh u jepet njerëzve që blejnë këtë lloj sobash për herë të parë është ajo Le të mos e mbivlerësojmë fuqinë. Kjo është, nëse vendosim një sobë që ka shumë energji në dhomën e ndenjes, nuk mund ta ngrohim të gjithë shtëpinë. E vetmja gjë që do të arrijmë është se është shumë më e ngrohtë në dhomë sesa dëshirohet. Konsumohen gjithashtu më shumë pelet sesa është e nevojshme. Idealja është të instaloni një ose më shumë në varësi të kërkesës.

Soba me pelet

Kjo është një model tjetër i sobës me pelet dhe ato punojnë në një mënyrë të ngjashme me ajrin. Në këtë rast, mund të shohim se ka një avantazh kryesor. Thatshtë se ne mund të shpërndajmë nxehtësinë në të gjitha dhomat përmes tubave ku ata do të shpërndajnë ajrin e nxehtë.

Ky lloj sobë është mjaft i këshillueshëm për shtëpi të mëdha që kanë dhoma ngjitur me sobën. Ju gjithashtu mund të vendosni sobën në korridor dhe të shpërndani pjesën tjetër të nxehtësisë në të gjithë shtëpinë përmes tubave.

Stufa hidro

Këto modele kanë një sistem ngrohje dhe gradë për të ngrohur të gjithë shtëpinë. Ata punojnë në mënyrën vijuese: kupa ngroh ujin dhe shpërndan nxehtësinë në të gjithë shtëpinë. Isshtë e lidhur me radiatorët ose me ngrohjen e dyshemesë në një mënyrë të tillë që të jetë në gjendje të ngrohë të gjithë dhomën. Këto soba hidrike rekomandohen për një shtëpi që përdoret gjatë fundjavave ose gjatë stinëve të caktuara. Ne mund të përdorim një sistem ekologjik dhe ekonomik siç janë peletet, por pa koston, hapësirën dhe kompleksitetin e një instalimi të bojlerit të biomasës.

Karakteristikat e sobave hidro

Sobë hidro

Duhet të kemi parasysh që një kufizim që kanë të dy sobat me dru dhe ato të ajrit, kjo nxehet kryesisht në dhomën ku janë instaluar. Kjo e bën mjaft të vështirë sjelljen e asaj nxehtësie në pjesën tjetër të dhomave në një mënyrë homogjene. Edhe nëse kemi një sobë me fuqi më të lartë, është e vështirë të shpërndahet nxehtësia. Avantazhi që kanë sobat me hidrocentral krahasuar me ato të mëparshmet është se është i aftë të ngrohë të gjitha dhomat ku ka radiatorë.

Nëse duam të marrim një performancë më të mirë dhe keni mundësi ta bëni këtë, ju gjithashtu mund t'i përdorni ato si ngrohje në dysheme. Nëse keni përbërësit e nevojshëm, ata mund të prodhojnë ujë të ngrohtë shtëpiak. Funksionimi është i ngjashëm me atë të një kazani kompakt kompakt. Sidoqoftë, ajo ka një estetikë disi më të kujdesshme sesa pjesa tjetër e sobave. Ju mund të shijoni vizionin e zjarrit dhe ai ka përparësi të mëdha energjetike që ka pelet.

Çuditërisht, sobat me hidrocentrale gjithashtu kanë anët negative. Bëhet fjalë për këto soba hidrike Ato shoqërohen me një rezervuar për të ruajtur topthin dhe për ta ushqyer atë. Gjatë gjithë përdorimit, karburantin duhet ta shtojmë vetë pasi konsumohet. Kjo e bën këtë lloj sobash më të përshtatshme për shtëpitë e përdorura për fundjavë ose periudha të shkurtra ku i ftohti nuk është shumë i fortë.

Aspektet për të marrë parasysh sobat me hidrocentrale

Sobë hidro hidraulike

Diçka e rëndësishme që do t'ju duhet nëse përdorni sobat me hidrocentral është një dalje tymi dhe një prizë elektrike. Rekomandohet që nuk ka pengesa për të paktën 1 ose 2 metra rreth sobës në mënyrë që nxehtësia të shpërndahet mirë. Një tjetër nga avantazhet kryesore të këtij lloji të sobave është se ajo kërkon vetëm mirëmbajtjen e pastrimit. Pastrimi konsiston në vakumimin e përjavshëm të tavolinës dhe dhomës së djegies. Në varësi të përdorimit që i keni dhënë, është e nevojshme të pastroni daljen e tymit të paktën një ose dy herë në vit.

Mbeturinat që prodhohen gjatë përdorimit të tyre janë organike dhe ju mund t’i përdorni për të fekonduar bimët tuaja si plehrash. Stufat hidro janë forma më e sigurt e nxehtësisë në treg. Djegia e tyre është e pastër, ekologjike dhe ato janë të pajisura me sisteme të kontrollit të nxehtësisë që sigurojnë tërë qëndrimin. E vetmja masë paraprake që duhet t'u jepet, veçanërisht fëmijëve, është që sipërfaqja ose xhami të mos preken gjatë përdorimit pasi do të kenë temperatura të larta.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth sobave me hidrocentrale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.