Soba druri

Stufa të lira druri

Stufat në dru janë pajisje që përdorin dru zjarri i nxjerrë nga pemët për karburant për të ngrohur shtëpinë. Në përgjithësi, dru zjarri është një lëndë djegëse e lirë dhe e sigurt. Sidoqoftë, në varësi të modelit të ndërtimit të secilës sobë, performanca e saj ndryshon.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për të gjitha karakteristikat, llojet dhe mirëmbajtjen e sobave të drurit.

Stufat më të mira të drurit

sobë gize

Sobat me dru janë bërë opsioni i preferuar për shumë familje spanjolle. Prandaj, të zgjedhësh se cila është më e mira që na përshtatet është e vështirë. Soba druri ato janë të lehta për t’u përdorur dhe ato nuk kërkojnë përpjekje ose instalime komplekse. Ata kërkojnë vetëm një dalje tymi.

Stufat më të mira të drurit në treg janë ato që, në varësi të modelit, fuqisë dhe estetikës, kanë një raport më të mirë cilësi / çmim. Stufa më e mirë e drurit nuk është më e shtrenjta ose ajo me markën më të mirë, por ai që na përshtatet më së miri. Lessshtë e kotë të kesh një sobë me një markë të mirë, nëse nuk na plotëson mirë nevojën.

Për të ditur se cila sobë është më e mira për ne, duhet të marrim parasysh buxhetin dhe nevojat tona.

Nëse kemi nevojë të përdorim sobën çdo ditë, është më mirë të përdorim një sobë të nivelit të lartë. Këto kanë një performancë të lartë që do të na lerë kursime të mira. Markat më të mira të sobave të nivelit të lartë Ata janë Rocal dhe Jotul. Ato janë marka që kanë efikasitetin më të lartë dhe dizajne shumë të sofistikuara.

Sobë druri me furrë

Sobë çeliku

Stufat me djegie druri me një furrë janë krijuar për të ofruar ngrohje përmes rrezatimit dhe konvekcionit, si dhe për të qenë në gjendje të gatuajnë. Kjo është e mundur falë një furre të madhe çelik të instaluar.

Soba është projektuar me një material çeliku të petëzuar me trashësi 5 mm për të garantuar një jetë mjaft të gjatë të dobishme. Gripi i djegies është gjithashtu i përfshirë. Furra ka një termometër dhe kapacitet të mjaftueshëm për të vendosur pjekje. Ka një sirtar për mbledhjen e hirit ku ajri që hyn dhe del nga qarku gjithashtu mund të rregullohet.

Dera e përparme përfshin një gotë qeramike qelqi rezistente në 900 ° C me mburojë speciale qeramike me mbështetëse çeliku inox dhe hyrje sekondare të ajrit që përmirëson djegien.

Soba me djegie druri në natyrë

Megjithëse sobat shpesh shoqërohen me ngrohje në ambiente të mbyllura, ajo përdoret gjithashtu edhe jashtë. Ato janë perfekte për ngrohjen e verandave dhe dhomave të vogla që mbrohen nga i ftohti.

Për ta bërë çdo hapësirë ​​të jashtme më të këndshme, ato do të na lejojnë të shijojmë tarracën, kopshtin ose oborrin tonë gjatë gjithë vitit. Mund të gjejmë elemente prej hekuri të ndryshkur, hekur të farkëtuar dhe llamarine.

Ata gjithashtu na japin aromën e ngrohtë të drurit të djegur dhe na ndihmojnë të fitojmë në stilin rural.

Llojet e sobave me dru: çeliku, gize ose materiali i fortë

Instalimi i sobës me dru

Ekzistojnë tre lloje të sobave të drurit në varësi të materialit me të cilin janë ndërtuar.

Hekur i shkrirë

Së pari kemi ato prej gize. Ato janë më të rënda pasi është një material rezistent dhe më i vështirë për tu instaluar. Megjithatë, performanca e saj është më e mirë pasi ka inerci të shkëlqyeshme termike dhe transmeton nxehtësinë në mënyrë më të barabartë.

çelik

Sobat prej çeliku janë më të lehta dhe më të lehta për tu instaluar. Ato zakonisht janë më të lira se ato të mëparshmet dhe megjithëse kanë një rritje të mirë të temperaturës, ato janë ngrohje më pak efikase.

Materiali i thyerjes

Ata janë më voluminozë dhe kanë autonomi deri në 20 orë. Duke qenë të ndërtuar me material zjarrdurues, ata janë në gjendje të ruajnë më mirë nxehtësinë dhe ta shpërndajnë atë në mënyrë më efikase. Ata kanë performancë të lartë dhe rrezatim të fortë.

Tuba për soba druri

Sobat me dru kërkojnë tuba për të devijuar tymrat e krijuara gjatë djegies dhe për të zvogëluar rrezikun e helmimit. Tubat më efikasë dhe me materiale më cilësore Ata janë të markës Wolfpack.

Si të bëni soba me dru

Sobë druri e bërë në shtëpi

Për ata njerëz që duan të ndërtojnë sobën e tyre të drurit, këtu do të sigurojmë të gjitha materialet e nevojshme dhe do ta shpjegojmë atë hap pas hapi.

Së pari, ju nevojiten materialet e mëposhtme:

 • argjilë
 • Arenë
 • tulla
 • Rrjeta
 • Shpatull
 • nivel
 • Vaj i djegur
 • TUBOS
 • Pjata gatimi

Tani ne shpjegojmë hap pas hapi se çfarë të bëjmë:

 1. Ne duhet të pastrojmë mirë zonën ku do të ndërtojmë sobën në mënyrë që të jetë sa më e mirë.
 2. Tulla janë hedhur për të bërë bazën. Për t'i ngjitur ato, Ne do të përdorim një përzierje prej 20% argjile dhe 80% rërë.
 3. Kur baza të ndërtohet plotësisht, ne do të vendosim një rrjetë të ngjitur për të krijuar një hark. Shufrat e shtratit përdoren për të vendosur atë që duam të gatuajmë.
 4. Ne rreshtuam brendësinë e hapësirës së rrjetës me më shumë tulla.
 5. Ne krijojmë një bazë të sheshtë që do ta përdorim për ta gatuar më vonë.
 6. Ne aplikojmë një shtresë prej 3 centimetrash përzierje argjile dhe rëre dhe ne e nivelojmë atë.
 7. Pasi të ketë mbaruar kjo, ne instalojmë tubat dhe lidhjet përmes të cilave do të dalë tymi i djegies.
 8. Lëmë gjithçka të thahet për dy ditë dhe do ta kemi sobën gati për të bërë vakte.

Si të instaloni

Shtë e rëndësishme të dini të gjitha hapat për të instaluar sobën tuaj të drurit dhe që gjithçka të jetë e saktë. Këtu shpjegojmë hap pas hapi.

 1. Vendosni se në cilën zonë do ta instaloni. Vendi më i mirë për të instaluar një sobë druri është ajo zonë e shtëpisë që është më e banuar dhe që ka nevojë për më shumë nxehtësi.
 2. Vendosni një material nën dhe prapa sobës që nuk është i djegshëm për të na mbrojtur nga ndonjë aksident. Ne duhet të respektojmë rreth 40 centimetra hapësirë ​​midis sobës dhe murit.
 3. Ne lidhim tubin e oxhakut që do të nxjerrë tymrat në sobë.

Instalimi i një sobë druri është relativisht i thjeshtë. Sidoqoftë, është më mirë të zgjidhni të telefononi profesionistë për t'ju ndihmuar ta bëni këtë edhe nëse është diçka më e shtrenjtë. Gjithmonë është më mirë të investosh në siguri.

Mirëmbajtja e një sobë druri

Sobat me dru kërkojnë mirëmbajtje dhe pastrim të rregullt për të siguruar gjendje të mirë, siguri dhe performancë maksimale.

 • Gjëja e parë për t'u marrë parasysh janë nyjet. Ato duhet të pastrohen dhe kontrollohen në mënyrë periodike. Nëse nuk janë plotësisht të papërshkueshme nga uji, ato duhet të zëvendësohen.
 • Xhami i furrës duhet të pastrohet parandalojnë akumulimin e njollave të blozës. Më e dobishmja është të përdorni një leckë të lagur të mbarsur me hirit.
 • Pllakat në dhomën e djegies veshin natyrshëm pas përdorimit të vazhdueshëm. Prandaj, në varësi të përdorimit që i japim dhe frekuencës, do të duhet të blejmë një tjetër.
 • Tabaka e hirit duhet të zbrazet, megjithëse është më efikase të lini një shtresë të hollë në fund.
 • Për të pastruar pjesën e jashtme të sobës, përdorni një fshesë me korrent ose një leckë të thatë. Ju nuk duhet të përdorni alkool ose tretës, pasi ato dëmtojnë bojën.

Klasat e druve të zjarrit

Llojet e druve të zjarrit

Më në fund, në varësi të nevojës dhe frekuencës me të cilën përdorim sobën tonë, do të përdorim një lloj druri për zjarr ose një tjetër. Para se të diferenconi se cilat janë drutë më të mira të zjarrit, duhet përmendur që duhet të jetë shumë e thatë.

Ne dallojmë dy lloje të druve të zjarrit, të fortë dhe të butë. Druri i butë zakonisht nuk është i dobishëm sepse është më i freskët dhe nuk prodhon djegie të mirë. Vlera e tij kalorifike është më e ulët dhe gjithashtu nuk na ndihmon të marrim prush të mirë në kuzhinë.

Në mesin e drurit me cilësi më të lartë gjejmë:

 • Dru zjarri lisi. Isshtë një prej druve të zjarrit më të vështirë që ekziston. Ka qëndrueshmëri të madhe dhe jetë të gjatë. Prush që na jep për gatim janë shumë të mira. Ato janë ideale për barbecues dhe restorante.
 • Druri i ullirit. Kjo dru zjarri bën një flakë më të përshtatshme për ngrohje.
 • Bajame, lisi, carob dhe dru zjarri portokalli. Të gjithë kanë fortësi dhe qëndrueshmëri të madhe, prandaj konsiderohen të një cilësie të mirë.

Me këtë informacion do të jeni në gjendje të mësoni më shumë për gjithçka që lidhet me sobat e drurit dhe të zbuloni se cila është më e mira për ju.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.