Situata e energjive të rinovueshme në Spanjë dhe perspektivat për vitin 2020

Ripërtëritshme e tejkalojnë thëngjillin

Disa ditë më parë dy dokumente të rëndësi të madhe në panoramën e energjisë së rinovueshme në Spanjë.

Ky është studimi i kryer nga Qendra e Kërkimit të Energjisë, Mjedisi dhe Teknologjia (CIEMAT) me titull "Analiza e situatës së energjisë së rinovueshme në Spanjë 2016. Perspektivat për vitin 2020"; dhe tjetri është raporti që Red Eléctrica de España (REE) ka përgatitur dhe botuar me titull "Energjitë e rinovueshme në sistemin elektrik spanjoll 2016".

Synimet e energjisë në Spanjë dhe Evropë

Aktualisht, ekzistojnë tre objektiva për sa i përket energjisë, të cilat duhet të merren parasysh për momentin: Niveli Spanjoll dhe Evropian deri në vitin 2020 (të ashtuquajturat "trefishtë 20" ose "20-20-20"), këto janë:

  • Ulja e emisioneve të gazra serë me 20% nga nivelet e vitit 1990.
  • Përdorimi i 20% të energjia e rinovueshme.
  • Rritja prej 20% në efikasitetit të energjisë.

CO2

Duhet shtuar se tashmë në fund të nëntorit 2016 e ashtuquajtura “Paketa Dimërore", E cila i rriti këto objektiva deri në vitin 2030, duke arritur një ulje prej të paktën 40% të emetimeve të gazra serë krahasuar me 1990, të rritet pjesa e energjisë së rinovueshme mbi 27% dhe të përmirësohet efikasiteti i energjisë me 30%.

Objektivat e mëparshëm për vitin 2030 janë kontekstualizuar me Angazhimet e Bashkimit Evropian sipas Marrëveshjes së Parisit tashmë të ratifikuar.

E ardhmja e energjisë së rinovueshme

Në dokumentin e parë, mund të shihni se ka tre seksione shumë i diferencuar.

Pika e parë

Ai merret me situatën aktuale të energjisë së rinovueshme në Spanjë, duke diferencuar energjinë primare, energjinë përfundimtare dhe konsumin përfundimtar bruto. Në vitin 2016 energjitë e rinovueshme kontribuoi 15,9% të energjisë përfundimtare të konsumuar dhe rreth 40% të gjenerimit të përgjithshëm të energjisë elektrike në Spanjë.

Pika e dytë

Analizoni shkallët e ndryshme të pajtueshmërisë me pikat e mbledhura në Plani Kombëtar i Veprimit për Energjitë e Ripërtëritshme (PANER), si në nivel global ashtu edhe për secilin teknologjia e energjisë.

Pika e tretë

Në të tretën dhe të fundit, ai mbledh rekomandimet për të përmbushur objektivat për vitin 2020, duke theksuar masat për rritja e biokarburanteve në transport, rritja e subvencioneve për biomasën termike, diellore termike dhe gjeotermale. Për planifikimin elektrik është shumë e rëndësishme të planifikoni në mënyrë korrekte ankandet që kanë filluar tashmë dhe ato që do të vijnë.

Rrjeti global i ripërtëritjes së Kinës

Energjitë e rinovueshme në Spanjë

Lidhur me dokumentin e dytë të komentuar në fillim të artikullit, duhet të theksohet se REE ishte e detyruar të kryejë këtë analizë, duke pasur parasysh rolin e saj si operator i sistemit kombëtar të energjisë elektrike dhe për të kryer integrimin e energji e rinovueshme ne te njejten.

Ky dokument ka dalë në dritë falë pranisë së Qendrës së Kontrollit të Energjisë së Rinovueshme (CECRE). Ky është botimi i parë i këtij raporti i cili paraqet një pasqyrë të të ndryshme energjitë e rinovueshme gjatë vitit 2016, evolucioni dhe objektivat e tyre për vitin 2020.

Kjo përbëhet nga 5 kapituj, një fillestar që përmbledh katër të ardhshmetKëto i kushtohen përkatësisht energjisë së erës, ujit, diellit dhe tokës dhe detit.

Mund të nënvizohet se era dhe energjia diellore janë ato që kanë nxitur rritjen e energjive të rinovueshme në Spanjë dhjetë vitet e fundit (pothuajse 70% e totalit), gjë që ka shkaktuar një rënie të ndjeshme të emisioneve të gazra serë (pak më shumë se 43% të emisioneve krahasuar me 2007).

CO2

Nga Komunitetet Autonome, ata me zbatimin më të madh të rinovueshëm janë Castilla y León, Galicia, Andalusia dhe Castilla La Mancha, me pothuajse 62% e fuqisë kombëtare. Prej tyre, është në Castilla y León ku pothuajse tre të katërtat e energjisë totale të gjenerimit është me origjinë të rinovueshme, duke tejkaluar gjerësisht objektivin e vitit 2020.

energjia diellore zvogëlohet nga ndotja

Ajo që është e qartë me këto dy botime është rëndësia e energjitë e rinovueshme në peizazhin energjetik botëror, dhe prania thelbësore dhe rritja eksponenciale që ato do të kenë rrjedhur nga angazhimet ndërkombëtare për ndryshimin e klimës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.