Sistemet e biogazit bazuar në jashtëqitjet e derrave në Argjentinë

Në qytetin e Hernando në provincën e Cordova filloi të punojë i pari sistemi i biogazit jo vetëm nga Argjentina por nga pjesa tjetër e Amerikës së Jugut bazuar në jashtëqitje derri.

Ky lloj sistemi është përdorur tashmë në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara, por në vendet e tjera është akoma shumë i ri dhe pak i njohur.

Në fermën e derrave, biogaz prodhohet me një sistem të përbërë nga mikroturbinat që instalohen individualisht pasi prodhojnë energji dhe më pas teprica shkon në rrjetin publik, i cili në këtë qytet është një kooperativë.

Me këtë sistem, ELECTRICIDAD, gaz dhe plehra organikë të gjitha nga jashtëqitjet e derrit.

Operacioni është mjaft i thjeshtë, mbeturinat organike të krijuara nga derrat çohen në një pishinë ku degradohen nga bakteret, prandaj prodhohet biogaz, pastaj dërgohen në një impiant të vogël për tu shpërndarë më vonë përmes tubave ose për të gjeneruar energji elektrike. me mikroturbinën.

Kjo teknologji është e thjeshtë, mund të kontrollohet në distancë përmes internetit ose satelitit, ka një efikasitet të lartë termik, lejon që bashkërendimi dhe madje edhe trigjenerimi të kryhen me të njëjtën pajisje.

Mund të përdoret në të gjitha llojet e ndërtesave dhe objekteve bujqësore ose blegtorale, ajo që do të ndryshojë është origjina e materialit organik.

Përdorimi i mikro-turbinave të ndezura me gaz në rrjet është një alternativë për të përballuar mungesën dhe çmimin e lartë të energjisë elektrike që prek të gjithë botën.

Shpresojmë që ndërmarrjet dhe ndërmarrjet e tjera të marrin parasysh këtë sistem të biogazit meqenëse është shumë efikase, ekonomike për tu instaluar dhe jep rezultate të shkëlqyera ekonomike dhe mjedisore.

Përdorimi i energjisë së pastër është një mundësi gjithnjë e më e arritshme pasi ekzistojnë teknologji, pajisje dhe sisteme të ndryshme për çdo nevojë dhe buxhet.

Përdorimi i biogazit duhet të vazhdojë të rritet në të gjithë botën sepse është një burim i shkëlqyeshëm i energji të pastër.

BURIMI: Biodiesel.com. ar


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.