Sindikatat mbajnë angazhimin e tyre për energjinë e ardhshme të qymyrit

prodhimi i qymyrit

Vlefshmëria e Korniza e veprimit për minierat e qymyrit dhe rajonet minerare 2013-2018 përfundon këtë vit, duke parashikuar një plan të rregullt të mbylljes për sektorin përveç ndihmës kompensuese.

Me qëllim të përfundimit të kësaj Marke, CCOO, UGT dhe USO, 3 sindikatat kryesore, kanë treguar synimet e tyre për të vazhduar shtrirjen e planit të përmendur, minierave dhe energjisë së qymyrit.

Komisionet e Punëtorëve pohojnë se:

"Qymyri kombëtar duhet të vazhdojë të jetë pjesë e përzierjes kombëtare dhe ne duhet të punojmë në mënyrë që ai të ketë një të ardhme përtej vitit 2018."

Sigurisht, sindikatat ato nuk po lëvizin drejt një skenari dekarbonizimi.

Industria, Ndërtimi dhe Agro (UGT FICA) konsideron se angazhimi i Bashkimit Evropian, partive politike dhe qeverive:

"Kjo nuk duhet të ndodhë, siç mendojnë disa, në mbylljen e parë të minierave dhe më pas ri-industrializimin, por për të mirëmbajtur minierat dhe në të njëjtën kohë të riindustrializohen duke rikuperuar të gjithë strukturën industriale të humbur në rajonet e minierave."

Këto deklarata ishin rezultat i zvarritjes Daniel Navia, Sekretari i Shtetit për Energji, për të angazhimi për të krijuar një grup pune për të studiuar shtrirjen e Planit të Qymyrit 2013-2018, për 28 Shkurtin e ardhshëm.

Sindikatat e lartpërmendura dhe Ministria e Energjisë, Turizmit dhe Agjencia Dixhitale do të jenë pjesë e këtij grupi, megjithatë, CCOO gjithashtu propozon që në një faza e dytë Carbojunction mund të përfshihet, punëdhënësit e sektorit.

Ndërsa Ministria e Energjisë bind sindikatat se do të "përpiqet të modifikojë" Dekretin Mbretëror për mbylljen e termocentraleve, Federata e Industrisë e Unionit Sbretik Obrera, i njohur si FI-USO, i ka kërkuar Daniel Navia që rrisin horizontin kohor të zbatimit të planit shoqëror deri në mbylljen përfundimtare të njësive prodhuese që janë të mbuluara nga Plani i Qymyrit 2013-2018.

Federata e Industrisë e Sindikatës së Punëtorëve konsideron se:

"Ata duhet të zbatohen për punëtorët e kontraktuar dhe nënkontraktorët të cilët plotësojnë kërkesat, pasi ata u nënshtrohen të njëjtave gjobitje si punëtorët nga kompanitë mëmë."

Nga ana tjetër, takimi i UGT-FICA dhe CCOO i Industrisë dha për të adresuar përmbajtjen e Dekretit Mbretëror për mbylljen e impianteve që ajo ka marrë nga ana e tij një raport kritik dhe të shëndoshë nga CNMC, Komisioni Kombëtar i Tregjeve dhe Konkurrencës.

Sipas informacionit të marrë nga CCOO, Daniel Navia i siguroi ata se ai do të vazhdojë të punojë në të njëjtin drejtim dhe natyrisht, "ai do të përpiqet të modifikojë tekstin që CNMC i ka dhënë atij në mënyrë që ai të marrë miratimin e tyre.

Mekanizmat për të vazhduar prodhimin

UGT mbrojti që plani i ri të mbahet:

"Një prodhim i qymyrit autokton dhe që përdorimi i tij në termocentralet e gjenerimit të energjisë është siguruar".

Ndërkohë, nga CCOO:

"Qymyri kombëtar duhet të vazhdojë të jetë pjesë e përzierjes kombëtare dhe ne duhet të punojmë në mënyrë që ai të ketë një të ardhme përtej vitit 2018."

UK qendrore

gjithashtu, UGT kërkon që të riaktivizohen të gjithë mekanizmat e mundshëm që mund të lejojnë vazhdimin e prodhimit y:

“Rifilloni dhe promovoni projekte të kapjes, sekuestrimit dhe magazinimit të CO2; dhe të zëvendësojë procedurën e kufizimeve për garantimin e furnizimit nga një tjetër që garanton pjesëmarrjen e mjaftueshme të qymyrit kombëtar në përzierjen e gjenerimit të energjisë elektrike që lejon konsolidimin e sektorit autokton të qymyrit në vendin tonë ".

Kjo mbrojtje ekstreme e sektorit nga sindikatat ndodh në një skenar dekarbonizimi të propozuar nga BE, marrëveshjet ndërkombëtare si Aleanca Globale për Eliminimin e Qymyrit dhe vendimet e biznesit të tilla si ato të kompanive të energjisë elektrike Endesa dhe Iberdrola, në favor të mbylljes së disa prej impianteve të tyre të prodhimit të energjisë elektrike me qymyr.

Ndërsa këto 3 sindikata vazhdojnë të dëshirojnë të zgjasin planin për të mbyllur termocentralet dhe të vazhdojnë me prodhimin dhe konsumin e qymyrit dhe lëndëve djegëse fosile, Bashkimi Evropian dhe shumë vende të tjera po luftojnë për dekarbonizimin e plotë të planetit, duke vënë bast për energjitë e rinovueshme. .

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.