Si të shmangni ndryshimin e klimës

nxehtësia ekstreme

Ndryshimet klimatike janë problemi më i madh me të cilin përballet njerëzit në këtë shekull. Klima jonë po ndryshon dhe bashkë me të të gjitha variablat meteorologjike dhe modelet e atmosferës. Shkaqet kryesore të këtij ndryshimi të klimës janë kryesisht për shkak të njerëzve. Aktivitetet ekonomike njerëzore po degradojnë gjithnjë e më shumë dhe po shkatërrojnë ekosistemet natyrore. Secili si person mund të ndërmarrë veprime të ndryshme për të parandaluar rritjen e kësaj. Shumë njerëz pyesin veten si të shmangni ndryshimin e klimës.

Prandaj, ne diskutojmë udhëzimet më të mira për të mësuar se si të shmangni ndryshimin e klimës.

Veprime për të mësuar se si të shmangni ndryshimin e klimës

hapa për të mësuar se si të shmangni ndryshimin e klimës

Redukton emetimet

Nëse dëshironi të merrni pjesë aktive në luftën kundër ndryshimeve klimatike, përdorni makinën tuaj me moderim. Përdorni sa më shumë mjete të qëndrueshme transporti, si biçikleta ose përdorni më shumë transport publik. Për sa i përket distancave të gjata, gjëja më e qëndrueshme janë trenat, dhe mbi aeroplanët, ata janë përgjegjës për një pjesë të madhe të emetimeve të dioksidit të karbonit në atmosferë. Nëse duhet të përdorni një makinë, Mbani në mend se çdo kilometër që shpejtoni rrit CO2 dhe kushton ndjeshëm. Çdo litër karburant i konsumuar nga një makinë përfaqëson rreth 2,5 kilogramë dioksid karboni të emetuar në atmosferë.

Kurse energji

Me disa udhëzime të vogla në shtëpi mund të mësojmë se si të shmangim ndryshimin e klimës duke kursyer energji. Le të shohim se cilat janë ato udhëzime:

 • Mos e lini televizorin dhe kompjuterin tuaj në gjendje gatishmërie. Një televizor ndizet për tre orë në ditë (mesatarisht, evropianët shikojnë televizor) dhe është në gatishmëri për 21 orët e mbetura, duke konsumuar 40% të energjisë totale në modalitetin e gatishmërisë.
 • Mos e lini karikuesin celular të kyçur në furnizimin me energji gjatë gjithë kohës, edhe nëse nuk është i lidhur me telefonin, sepse do të vazhdojë të konsumojë energji.
 • Rregulloni gjithmonë termostatin, ose ngrohje ose ajër të kondicionuar.

Pajisjet e kontrollit

A e dini se duke përdorur me vetëdije dhe përgjegjësi të pajisjeve elektrike në shtëpinë tuaj mund të kontribuoni në luftën kundër ndryshimeve klimatike? Ne ju japim disa këshilla:

 • Mbuloni një tenxhere ndërsa gatimi është një mënyrë e shkëlqyer për të kursyer energji. Akoma më të mira janë tenxhere me presion dhe avullore, të cilat mund të kursejnë 70% energji.
 • Përdorni makinën larëse enësh dhe larëse vetëm kur janë plot. Nëse jo, përdorni një program të shkurtër. Nuk është e nevojshme të vendosni një temperaturë të lartë, pasi detergjentët aktualë janë efektivë edhe në temperatura të ulëta.
 • Mbaj mend frigoriferët dhe ngrirësit do të konsumojnë më shumë energji nëse janë pranë zjarrit ose bojler. Nëse janë të vjetra, shkrini periodikisht. E reja ka një cikël automatik të shkrirjes që është pothuajse dy herë më efikas. Mos vendosni ushqim të nxehtë ose të ngrohtë në frigorifer: do të kurseni energji nëse e lini të ftohet më parë.

Ndërroni me llamba LED

Zëvendësimi i llambave tradicionale me llamba të kursimit të energjisë mund kurseni më shumë se 45 kilogramë dioksid karboni çdo vit. Në fakt, e dyta është më e shtrenjtë, por më e lirë në jetën tuaj. Sipas Komisionit Evropian, njëri prej tyre mund të ulë faturën e energjisë elektrike deri në 60 euro.

Si të shmangni ndryshimin e klimës duke ricikluar

si të shmangni ndryshimin e klimës

3R synon të thjeshtojë luftën kundër ndryshimit të klimës përmes tre veprimeve:

 • Konsumon më pak dhe është më efikas.
 • Përdorni tregun e dorës së dytë për të ofruar një mundësi tjetër për gjërat që nuk i përdorni më ose për të marrë gjëra që të tjerëve nuk u duhen. Do kurseni para dhe do arrini te ulni konsumin. Gjithashtu praktikoni komunikimin.
 • Ricikloni paketimin, mbetjet elektronike, etj. A e dini se mund të kurseni më shumë se 730 kg dioksid karboni në vit duke ricikluar vetëm gjysmën e mbeturinave që krijohen në shtëpinë tuaj?

Më pak paketim

 • Zgjidhni produkte me paketim më të vogël: një shishe 1,5 litra prodhon më pak mbetje se një shishe 3 litra.
 • Kur shkoni në pazar, përdorni çanta të ripërdorshme.
 • Shmangni përdorimin e pecetave të lagura dhe shumë letre. Nëse reduktoni mbetjet me 10%, mund të shmangni emetimin e 1.100 kg dioksid karboni.

Përmirësoni dietën

Një dietë me pak karbohidrate do të thotë të ushqehesh më zgjuar dhe të përballesh me ndryshimet klimatike.

 • Reduktoni konsumin e mishit - Blegtoria është një nga ndotësit më të mëdhenj në atmosferë - dhe rrit konsumin e frutave, perimeve dhe perimeve.
 • Blini produkte lokale dhe sezonale: Lexoni etiketat dhe konsumoni produkte me origjinë të afërt për të shmangur importet që supozojnë emetime shtesë të transportit.
 • Gjithashtu konsumoni produkte sezonale për të shmangur metoda të tjera më pak të qëndrueshme të prodhimit.
 • Mundohuni të konsumoni më shumë produkte organike sepse në procesin e prodhimit përdoren më pak pesticide dhe kimikate të tjera.

Vullnetar

Në luftën kundër ndryshimeve klimatike, duhet kërkuar mbrojtja e grupeve pyjore:

 • Shmangni praktikat që mund të paraqesin rrezik zjarri, si pjekja në skarë në hapësirat natyrore.
 • Nëse duhet të blini dru, vini bast me një certifikatë ose vulë me origjinë të qëndrueshme.
 • Mbjell nje peme. Çdo pemë mund të thithë deri në një ton dioksid karboni, kështu që ju do të ndihmoni në luftimin e ndryshimeve klimatike.

Përdorni më pak ujë të nxehtë dhe mbështesni burimet e rinovueshme

përdorni një biçikletë

Kërkohet një sasi e madhe energjie për të ngrohur ujin. Këto janë disa veprime kundër ndryshimit të klimës që gjithashtu do t'ju kursejnë para:

 • Instaloni një rregullator të rrjedhës së ujit në dush dhe do të shmangni emetimin e më shumë se 100 kg dioksid karboni në vit.
 • Lajeni me ujë të ftohtë ose të ngrohtë dhe do të kurseni 150 kilogramë CO2.
 • Ju kurseni ujin e nxehtë dhe përdorni katër herë më pak energji nëse bëni dush në vend të banjës.
 • Mbyllni rubinetin gjatë larjes së dhëmbëve.
 • Sigurohuni që rubinetat tuaja të mos rrjedhin. Një pikim mund të humbasë ujë të mjaftueshëm për të mbushur një vaskë në një muaj.

Së fundmi, një tjetër nga veprimet për të luftuar kundër ndryshimeve klimatike që mund të bëni është të zgjidhni një energji të gjelbër dhe të promovoni gjenerimin e energjive të rinovueshme si dielli, era, hidraulike, etj.

Shpresoj që me këto këshilla të mësoni më shumë se si të shmangni ndryshimin e klimës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)