Si të lagështoni mjedisin pa lagështues

si të lagështoni mjedisin pa lagështues

Thatësia dhe lagështia e tepërt brenda shtëpisë janë të dëmshme për shëndetin, ndaj duhet të gjejmë një rrugë të mesme mes të dyjave. Sidomos në dimër dhe në zonat e brendshme. Kur ambienti është shumë i thatë, ka mënyra të ndryshme për të rritur lagështinë e ajrit në shtëpi, për këtë mund të vendosni një kovë me ujë në dhomë, të mbillni disa bimë në shtëpi ose të hapni derën për të bërë dush. Ka mënyra për të mësuar si të lagështoni mjedisin pa lagështues.

Në këtë artikull ne ju tregojmë këshillat më të mira se si të lagështoni mjedisin pa lagështues.

Si të lagështoni mjedisin pa lagështues

lagështues

Organizata Botërore e Shëndetësisë përcakton se në rajonet me klimë shumë të thatë, lagështia ideale e ajrit për shëndetin është 60%. Kur lagështia është më pak se 20%, mund të shkaktojë acarim të syve, gjakderdhje nga hundët, lëkurë të thatë dhe krizë alergjike., veçanërisht te njerëzit me astmë ose bronkit.

Këto janë këshillat më të mira për të mësuar se si të lagështoni mjedisin pa lagështues:

Keni një peshqir të lagur në dhomë

Përhapja e një peshqiri të lagur në pjesën e pasme të një karrigeje, krevati ose dërrase këmbësh është një mënyrë e shkëlqyer për të lagur ajrin në dhomën tuaj. Mos harroni të mos e rrotulloni peshqirin pasi do të krijojë një erë të pakëndshme.

Vendosni një kovë me ujë të valë në dhomë

Kjo këshillë është e mirë, mjafton një gjysmë kovë me ujë në dhomë, sa më afër kokës së shtratit për të reduktuar ajrin e thatë ekzistues dhe për të marrë frymë më mirë gjatë natës. Mund të përdorni një kovë me ujë aromaterapie dhe të hidhni 2 pika vaj esencial e livandës në ujë, kjo bimë ka veti që ju ndihmojnë të qetësoheni dhe relaksoheni.

Duhet pasur kujdes që kjo teknikë të mos përdoret në dhomat e fëmijëve, pasi uji i nxehtë mund të shkaktojë djegie, veçanërisht pa mbikëqyrjen e prindërve apo të të rriturve.

Mbillni disa bimë në shtëpi

Bimët janë një hidratues i mrekullueshëm për mjedisin, kryesisht bimët ujore si shpata e Shën Gjergjit, e njohur edhe si gjuha e vjehrrës dhe fierët që përmirësojnë cilësinë e ajrit.

Është e rëndësishme të mbani mend se bimët kanë nevojë për kujdes, ujë për sa kohë që toka nuk është shumë e lagësht dhe di nëse bimët duhet të ekspozohen në diell apo në hije.

dush me derën e hapur

Duke bërë dush me derën e hapur të banjës, ju lejoni që avujt e ujit të përhapen në ajër, duke lagështuar mjedisin dhe duke e bërë më efikas përdorimin e ujit të ngrohtë. Në verë është më e vështirë të bësh dush me ujë të nxehtë, ndaj është një truk i mirë lëreni dushin të funksionojë me ujë të nxehtë për disa minuta ndërsa personi thahet ose vishet.

Këshilla të tjera se si të lagështoni mjedisin pa lagështues

ujisni bimët tuaja

si të lagështoni mjedisin pa lagështues me bimë

A e dini se bimët transpirojnë? Ndoshta po, por shanset janë që nuk e keni idenë se sa i mirë është ky proces kur bëhet fjalë për lagështimin e një dhome. Nëse bimët ujiten, ato do të kthejnë përqindjen optimale të lagështisë për të mbajtur ajrin në shtëpinë tuaj të freskët dhe të ndritshëm.

Bimët kanë një sërë vrimash të vogla brenda gjetheve të tyre për të funksionuar. kur i ujisni, e lëvizin ujin drejt rrënjëve dhe këto pjesë të bimës e çojnë ujin drejt poreve.

Puna e poreve është të çlirojnë lagështinë dhe ta mbajnë atë në dhomën ku ndodhen. Në këtë mënyrë, dhoma ku ndodhet bima do të ketë lagështi më të madhe se zonat e tjera të shtëpisë tuaj. Çdo bimë shtëpie që ju pëlqen do të funksionojë.

Mbushni rezervuarin e peshkut me ujë

lagështia e ambientit

Nëse keni një rezervuar të madh peshku, kjo mund t'ju ndihmojë të rrisni lagështinë nëse keni apo jo peshk. Thjesht duhet ta mbushni pothuajse plot dhe ta vendosni në mënyrë strategjike në dhomë në mënyrë që të mos jetë e mundur. Ndizeni dhe lëreni ajrin të vijë në kontakt me ujin në rezervuar.

Përveçse ju ndihmon, kjo gjithashtu mund të ndihmojë në rrethimin e mobiljeve dhe parandalimin e dëmtimit të mureve ose mobiljeve nga mungesa e lagështirës.

përdorni vazo

Mbushni vazon me ujë dhe vendosni lulet që dëshironi. Këta do të jenë përgjegjës për të bërë të njëjtën gjë me bimët. Përveç kësaj, ato janë objekte dekorative që mund ta bëjnë një dhomë të duket më e mirë.

Vendoseni ujin pranë një burimi nxehtësie

A keni një radiator? Për të përdorur nxehtësinë nga ngrohësi juaj për të lagështuar shtëpinë tuaj, thjesht mbani një gotë të plotë me ujë pranë saj, ose edhe sipër njësisë nëse dëshironi. Ky proces avullon ngadalë ujin dhe avulli është përgjegjës për shtimin e lagështirës në mjedis dhe parandalimin e tharjes së tij.

Përfitimi i kësaj mënyre është se ju do të përdorni nxehtësinë për të marrë temperaturën që dëshironi, duke ju dhënë një nivel më të mirë lagështie.

Kuzhinë

kjo është padyshim një nga opsionet më të lehta sepse gatimi është diçka që bëjmë çdo ditë. Gatimi i ushqimeve si supa ose kremi ose thjesht uji i vluar do të çlirojë lagështinë dhe do ta bëjë mjedisin më pak të thatë.

varja e rrobave në shtëpi

Për të mbajtur një pamje të pastër dhe për të mos zënë shumë hapësirë, shumica e njerëzve i varin rrobat jashtë shtëpisë. Megjithatë, varja e rrobave të lagura brenda shtëpisë mund të ndihmojë në lagështimin e mjedisit. Përveç kësaj, ju mund ta lagni dhomën me detergjent të përdorur.

Mos e ngrini shumë temperaturën

Mbajtja e ambientit pak më të freskët do t'ju japë lagështi më të lartë, pasi ndezja e nxehtësisë është shkaku numër një i temperaturave të larta që çojnë në mjedise të thata. Mbulojeni me një pallto dhe batanije dhe shmangni mbështetjen në ato burime të jashtme të nxehtësisë për t'ju mbajtur ngrohtë.

Përdorni një font të brendshëm

Së fundi, blerja e një shatërvani të brendshëm mund të kushtojë disa para, por gjithashtu mund t'ju ndihmojë të dekoroni shtëpinë tuaj. Këto objekte vijnë në madhësi dhe dizajne të ndryshme, kështu që ju mund të zgjidhni atë që i përshtatet shijeve tuaja.

Më e mira nga të gjitha, dëgjimi i zhurmës së ujit që bie do t'ju relaksojë, kështu që mund të përfitoni nga dekorimi, relaksimi dhe hidratimi me një produkt.

Ndjekja e disa hapave mund t'ju ndihmojë të arrini lagështi më të mirë brenda një kohe të shkurtër, megjithatë, ndjekja e disa hapave në të njëjtën kohë do ta çojë shtëpinë tuaj në nivelet optimale të lagështisë brenda një kohe të shkurtër.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë se si të lagni mjedisin pa lagështues.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.