Si të hani në mënyrë të qëndrueshme me një buxhet të ngushtë

ushqim të qëndrueshëm

Kujdesi për mjedisin po bëhet një nga shtyllat e stilit të jetesës së brezave të rinj, me gjithnjë e më shumë njerëz që mendojnë se nga vjen ushqimi i tyre, çfarë procesesh kryhen për ta prodhuar atë dhe si përfitojnë komunitetet e pafavorizuara.

Megjithatë, mbani një ushqim i qëndrueshëm Nuk është gjithmonë e lehtë pasi, në disa rajone apo vende të botës, qasja në produkte të përgjegjshme për mjedisin mund të jetë shumë më e shtrenjtë se blerja e mallrave në dyqane masive. Nëse buxheti juaj është i ngushtëKëtu janë disa këshilla për t'ju ndihmuar të blini pa shpenzime të tepërta:

planet tu duke u ushqyer me kalimin e kohës

Me kalimin e viteve, më shumë njerëz bien në mentalitetin e ushqimit të shpejtë, duke i dhënë përparësi kohës që duhet për të përgatitur ushqimin e tyre mbi cilësinë dhe proceset e përfshira. Kjo na shtyn të blejmë produkte të paketuara, të ngrira dhe të gatuara paraprakisht që përshpejtojnë përgatitjen.

Udhëzime dietike

Edhe pse është e kuptueshme, kjo praktikë është e papajtueshme me ushqimin e qëndrueshëm, pasi produkte të përgjegjshme për mjedisin shmangin përpunimin e tepërt që mund të kryhet vetëm nga zinxhirët e mëdhenj të dyqaneve.

Kjo do të thotë se duhet të planifikojmë paraprakisht dietën tonë që të mos zgjedhim vetëm vendet më të mira për të blerë dhe produktet, por edhe për t'u siguruar që mund të bëjmë blerje të mjaftueshme për të gjetur çmimet më të përballueshme.

zgjedh prodhuar organike sezonale

Produktet organike zakonisht shiten me çmim më të lartë se pjesa tjetër, megjithatë mund të kursehet nëse zgjedhim ato ushqime që janë në sezon. Këto jo vetëm janë më të lira (për shkak të tepricës), por janë edhe më të freskëta, më të përshtatshme për nevojat tona ushqimore sezonale.

produktet e sezonit

Në Meksikë ka vetëm një pjesë të vogël të zinxhirëve të mëdhenj të supermarketeve që Ata ofrojnë produkte organike me një çmim zbritje.. Në hulumtimin tonë kemi gjetur se libër me kupon costco Është e vetmja që ofron çmime sezonale për ushqimet bio, duke përfshirë uthullën e mushtit, qumështin e bajameve, kafenë, gjalpin e kikirikut, reçelrat, vajrat dhe madje edhe proteinat.

Zgjedhin për Tregjet Popullor

Një opsion për të kursyer gjatë blerjes së ushqimit të qëndrueshëm është zëvendësimi supermarkete të mëdha dhe dyqane zinxhirësh për tregjet popullore. Kjo jo vetëm që siguron që do të gjejmë produkte më të lira, por edhe shumë më të freskëta, të prodhuara nëpërmjet praktikave të përgjegjshme ndaj mjedisit.

Për më tepër, ata na lejojnë të ndihmojë prodhuesit e vegjël dhe të mesëm, të cilët priren të margjinalizohen si nga konsumatorët (të cilët zgjedhin të blejnë në ndërmarrje të mëdha), ashtu edhe nga dyqanet zinxhir që nuk ofrojnë oferta vërtet fitimprurëse për komunitetet rurale.

merrni tuajën të vetat bolsas

Qese plastike, qese letre dhe qese pëlhure, gjenerojnë një ndikim të madh mjedisor për shkak të burimeve të nevojshme për t'i prodhuar dhe asgjësuar siç duhet. Edhe pse nuk ka asnjë provë shkencore deri më sot për të përcaktuar se një çantë është më e mirë se tjetra, ka konsensus për një gjë: çanta më e mirë është ajo që tashmë e keni në shtëpi.

çanta ekologjike

Çfarë do të thotë? se gjëja më e rëndësishme është të mos shqetësoheni për materialin e prodhimit të çantës, por për t'i dhënë sa më shumë përdorime, duke u siguruar që të mos inkurajojmë mbiprodhimin e çantave dhe që ato të jenë në përputhje me të gjithë ciklin e tyre jetësor.

bëj kalimi në një dietë të qëndrueshme është gjithnjë e më e rëndësishme, por jo gjithmonë do të jetë gjëja më e lehtë, veçanërisht kur situata jonë ekonomike nuk është mjaft e qëndrueshme. Me këto këshilla, jo vetëm që do të mund të dini ndryshimet e nevojshme për të arritur një dietë më të përgjegjshme, por edhe si ta bëni atë pa shpenzuar më shumë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.