Si të mikrovaloni dhe të kurseni energji

Furrë me mikrovalë me programe të ndryshme gatimi

Kjo e vogel pajisje shtëpiake që disa nga ne thjesht e përdorin për të ngrohur kafenë e mëngjesit mund të bëhen aleati ynë i madh për të kurseni kohë dhe energji. Sipas Institutit për Diversifikimin dhe Kursimin e Energjisë, IDAE, gatimi në një mikrovalë përfaqëson një kursim prej 60 dhe 70 përqind krahasuar me një furrë elektrike konvencionale.

Mikrovala është e dobishme për ngrohje, shkrirje dhe gjithashtu për të gatuaj dhe pjek në skarë. Për këtë është më mirë të blini një microondas me disa programe gatimi, përfshirë një skarë për të skuqur përgatitjet dhe për t'i bërë ato të duken më të shijshme.

Si orizi dhe makaronat kanë gatim shumë të ngjashëm me gatimet tradicionale. Por në përgatitjet e tjera të mishit si p.sh. mish pule dhe viçi Ju do të duhet të jeni më të kujdesshëm për të shmangur dehidratimin, për këtë, mbulojini ato dhe ata do të jenë më të lagësht. Respektoni kohën e gatimit dhe të pushimit të treguar në librin e recetave ose në manualin e udhëzimeve të pajisjeve.

L perime Ata janë të shkëlqyeshëm për gatimin me mikrovalë, piqini në lëkurën e tyre për t'i mbajtur të plotë dhe për të parandaluar tharjen e tyre. Nëse janë shumë të mëdha, pritini në mënyrë që të gatuhen më shpejt dhe më mirë dhe përpiquni të mos hapni mikrovalën gjatë gjithë rrugës për të shmangur humbjen e nxehtësisë brenda furrës dhe për të mos e ftohur atë me ajrin e jashtëm.

Mbani në mend se një minutë në mikrovalë është e barabartë me 7 minuta në një furrë konvencionale, kështu që zvogëloni kohën e gatimit të recetës me këto përmasa.

Kur vendosni erëza, mos harroni se mikrovala përqendron aromën e ushqimit, kështu që duhet të shtoni më pak kripë dhe piper se zakonisht.

Kontejnerët idealë për gatimin në mikrovalë janë ato gotë pirex dhe enë prej argjile zjarrduruese, asnjëherë kontejnerë metali.

Në internet ka shumë portale kuzhine që përmbajnë shumë receta me mikrovalë, këtu janë disa për ju për të provuar aftësitë tuaja të kuzhinës. Ju gjithashtu mund të merrni video në youtube.

Shihni recetat e gatimit me mikrovalë këtu


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.