Si të bëni panele diellore në shtëpi

panel diellor

Ne e dimë se energjia diellore është energjia e rinovueshme më e përdorur në botë. Objektivi kryesor i energjive të rinovueshme është të furnizojë të gjithë inputin e energjisë pa dëmtuar mjedisin në mënyrë të qëndrueshme me kalimin e kohës. Për këtë, bëhet interesante për të mësuar si të bëni panele diellore në shtëpi për të përfituar nga energjia e diellit në shtëpi dhe për të ulur faturën e energjisë elektrike.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se si të bëni panele diellore shtëpiake dhe cilat aspekte duhet të merrni parasysh.

Çfarë është një panel diellor?

panele diellore

Një panel termik diellor Është një pajisje që konverton rrezatimin diellor në energji termike për të prodhuar ujë të nxehtë dhe/ose ngrohje.. Ai është i ndryshëm nga panelet diellore fotovoltaike, të cilat përdoren për të prodhuar energji elektrike. Në thelb përbëhet nga një panel, një shkëmbyes dhe një rezervuar, secila prej të cilave përdoret për të kapur energjinë diellore, për ta qarkulluar dhe ruajtur atë.

Në këtë mënyrë, panelet diellore e shndërrojnë energjinë diellore në energji të dobishme, nxehtësi ose energji elektrike për njerëzit. Edhe pse pjesa e jashtme është e ngjashme, ekzistojnë teknologji të ndryshme të paneleve diellore. Burimi i energjisë është gjithmonë i njëjtë, diellor, por disa panele mund të përdoren për të ngrohur ujin e shtëpisë ndërsa të tjerët përdoren për të prodhuar energji elektrike.

Si të bëni panele diellore në shtëpi

panele diellore të bëra vetë

Për të ndërtuar panelet tona diellore, na duhen vetëm disa materiale, të cilat janë të lehta për t'u marrë, ne mund t'i përdorim këto materiale për të marrë pak energji diellore, dhe siç e dimë të gjithë, përveç të qenit falas, Nuk kërkon mirëmbajtje dhe mund ta shijojmë gjatë gjithë vitit.

Pikërisht në këtë pikë, ndërsa njerëzit bëhen më të vetëdijshëm për pasojat e dëmshme të përdorimit të lëndëve djegëse fosile për mjedisin, është koha për të menduar. Një vend i mirë për të filluar mund të jetë ndërtimi i një pajisjeje që kap energjinë termike diellore, pasi kjo është një mënyrë për të na njohur me idenë e rëndësishme të shfrytëzimit të energjisë së rinovueshme, pavarësisht kapacitetit dhe përdorimit të saj mjaft të kufizuar.

Si të bëni panele diellore fotovoltaike hap pas hapi

panele diellore fotovoltaike në shtëpi

Edhe pse modelet më të thjeshta i gjenim për 200 euro, modelet tona të bëra vetë ishin më të lira dhe na bënë të ndiheshim rehat duke ditur se si funksionojnë dhe si janë bërë. Edhe pse përdorimi i tij do të jetë gjithmonë për qëllime “shtëpiake” si karikimi i baterisë së makinës, ndezja e disa dritave në shtëpi etj. Ne ju tregojmë se si.

materiale

 • Një metër katror bazë e çdo materiali jo elektrik. Disa njerëz preferojnë drurin, por është më i rëndë se të tjerët, si akriliku. Mund t'i gjeni në supermarkete të materialeve të ndërtimit ose në dyqane të specializuara plastike.
 • Bateri diellore. Ato shiten veçanërisht në dyqanet online si e-bay. Zakonisht janë bateri me ndonjë defekt, pasi të rejat janë shumë të shtrenjta (edhe pse disa shiten). Ato janë të lehta për t'u gjetur dhe të lira dhe mund të shiten me shumicë ose si komplete panelesh të gatshme (nga 2,50 € për një bateri 2,36 W, rreth 30 € për një komplet me 36 bateri, për një total prej 93 W) . Për shembull, ne kemi nevojë për një panel prej rreth 18 W për të ngarkuar një bateri makine, na duhen 32 deri në 36 qeliza.
 • Hekur saldimi me fuqi të ulët.
 • ngjitës me shkrirje të nxehtë ose ngjitës poliestër, si dhe diodat bllokuese. Ngjitësja dhe diodat zakonisht përfshihen në komplet.
 • Plexiglas i dimensioneve të panelit diellor (dy, një në secilën anë).
 • Bojë për të mbrojtur drurin.

hapat

 • Pasi mbrojmë bazën e panelit tonë nga moti i keq me bojë (nëse është prej druri, pasi panelet tona do të zgjasin me vite), gjëja e parë që bëjmë është të vendosim atë që kemi nga qelizat diellore në bazë.
 • Është e rëndësishme që të blejmë bateri pa dyll (normalisht ato përdoren për t'i mbrojtur gjatë transportit pasi janë shumë të brishtë), përndryshe do të duhet ta heqim me kujdes këtë dyll, që është një proces i mundimshëm.
 • Qelizat duhet të mbulojnë pjesën e përparme dhe të pasme të panelit, domethënë nëse kemi 36 qeliza, do të vendosim 18 në njërën anë dhe 18 në anën tjetër. Është gjithmonë mirë të kemi qeliza shtesë sepse ato janë të brishta dhe mund të shkatërrojmë më shumë se një.
 • Ne duhet t'i kombinojmë ato me negative dhe pozitive respektivisht. Bateritë zakonisht kanë kabllo ose lidhës për të bërë lidhjet, të cilat do ta bëjnë punën më të lehtë (verifikoni këto të dhëna kur bëni blerjen).
 • edhe duhet t'i bashkojmë për t'i lidhur mirë (Këtë mund ta bëni me një hekur saldimi me fuqi të ulët, duke pasur kujdes që të mos dëmtoni baterinë, ose nëse nuk dëshironi të lidhni, përdorni ngjitës të nxehtë). Ne do ta bëjmë këtë me qelizën poshtë. Më pas i kemi kthyer me kujdes dhe i kemi ngjitur në panel me silikon duke ndjekur tabelat që do të shërbenin si udhërrëfyes.
 • Pastaj ne duhet të mbrojmë panelet tona nga moti, një mënyrë e mirë është të përdorim pleksiglas ose ndonjë fletë plastike që vendosim dhe vidhosim në qarkun tonë.
 • Sistemi gjithashtu ka nevojë për një diodë bllokuese në mënyrë që mos e lëshoni natën ose në ditët me re. Së fundi, ne e lidhim kabllon me prizën dhe paneli është gati për t'u përdorur.

Si të bëni panele termike diellore hap pas hapi

Panele të tjera shumë të kërkuara janë panelet termike diellore: panele që përdoren për të ngrohur ujin. Ne ju rekomandojmë një model shumë të thjeshtë që mund ta bëjnë edhe fëmijët tuaj (mësimi i energjisë termike të diellit është një ushtrim i mirë). Është e thjeshtë dhe e lirë.

materiale

 • Një kuti kartoni
 • Një shishe plastike 1,5 ose 2 litra
 • Letër Celofan
 • bojë e zezë

hapat

 • I pastrojmë shishet dhe i lyejmë me bojë të zezë. Më pas e çmontojmë kutinë e kartonit dhe e mbulojmë nga brenda me letër alumini, të cilën mund ta ngjitni në karton. Kutia duhet të dimensionohet në mënyrë që shishja të mos lëvizë brenda.
 • I mbushim shishet e ujit ¾ pjesë dhe i shtypim që uji të ngrihet. I mbulojmë me celofan dhe i vendosim në kuti. I ngjitim me shirit që të mos bien dhe mbyllim kutinë.
 • Tani mbetet vetëm ta vendosni diku në shtëpinë me pamje nga jugu, ku ka rreze dielli, në një pjerrësi rreth 45 gradë në raport me tokën për të përfituar nga rrezet e diellit. Pas dy deri në pesë orë (në varësi të diellit), do të keni ujë të nxehtë për të përgatitur infuzionet tuaja, për të larë enët ose për ta përdorur atë sipas nevojave tuaja.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se si të bëni panele diellore shtëpiake.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.