Si të bëni letër të ricikluar në shtëpi

si të bëni letër të ricikluar në shtëpi për të shkruar

Riciklimi i letrës së bashku me përdorimin e letrës së ricikluar është një nga opsionet më të lehta dhe më të dobishme për të reduktuar mbetjet dhe ndikimin mjedisor nga përdorimi i tepërt i burimeve. Nëse jeni të vetëdijshëm për këtë, mund ta ricikloni dhe ruani letrën tuaj në kontejnerë të aktivizuar për këtë produkt, por nëse doni të shkoni një hap më tej, ne do t'ju tregojmë si të bëni letër të ricikluar në shtëpi do të jetë gati për përdorim.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilat janë udhëzimet kryesore për të mësuar se si të bëjmë letrën e ricikluar në shtëpi dhe cilat janë materialet që do të na duhen.

Si të bëni letër të ricikluar në shtëpi

letër e ricikluar

Ju mund ta përdorni këtë letër të ricikluar të punuar me dorë për të bërë vepra artizanale të ndryshme, shabllone, kalendarë, ndarës letrash, kujtime, kuti, ambalazhe, çanta, dekorime të thjeshta me aplikacione, fletore, revista, dhurata unike dhe të veçanta. Materiali nga i cili prodhohet letra e ricikluar.

Për të bërë letër të ricikluar, do t'ju nevojiten materialet e mëposhtme:

 • 2 korniza identike fotografish.
 • Rrjetë me tekstil me fije qelqi ose rrotulla.
 • Një enë plastike në të cilën korniza është montuar horizontalisht.
 • Një fletë e vjetër që mund të pritet.
 • Letër e ripërdorshme (gazeta nuk do t'ju japë letër të mirë të ricikluar).
 • Një shishe me spërkatje.
 • Një shtypje dore ose diçka që ju lejon të shtrydhni letrën dhe të hiqni ujin.
 • Llaç ose blender për të copëtuar letrën.
 • Një sfungjer.
 • Shirit ngjites.
 • Thonj dhe kapëse.

Hapat për të mësuar se si të bëni letër të ricikluar në shtëpi

si të bëni letër të ricikluar në shtëpi

hap 1

Hapi i parë është të vendosni njërën prej kornizave në një stol, me fytyrë lart dhe ta mbuloni me një copë rrjetë të së njëjtës madhësi. Sigurohuni që rrjeta të mbulojë të gjithë kornizën dhe të jetë e tendosur, më pas kapeni me kapëse. Goditni kapësen me një çekiç në mënyrë që kapja të qëndrojë në vend pa dalë jashtë. Prisni çdo rrjetë të tepërt që del nga anët e kornizës dhe ngjitni skajet poshtë.

Me këtë myku juaj është gati. Në të njëjtën kohë, një kornizë tjetër që vepron si mbulesë nuk do të ketë një rrjetë. Pritini letrën e vjetër në copa mjaft të mëdha për të mbuluar plotësisht kornizën përpara se të kaloni në hapin tjetër.

hap 2

Hapi i dytë është përgatitja e pulpës. Kur bëni tul, letra për t'u ricikluar copëtohet më lehtë nëse zhytet në ujë për disa orë. Pavarësisht nëse zgjidhni këtë opsion apo jo, vendoseni letrën në një blender, shtoni ujë dhe vazhdoni përzierjen.

Nëse dëshironi, mund ta bëni këtë proces manualisht me llaç, por është më kërkues. Tulin e merrni kur përzierja nuk ka gunga dhe copa letre. Tani duhet ta derdhni në enë dhe të shtoni ujë që të mbulojë dy kornizat (kallëpin dhe kapakun, të cilët do të vendosen horizontalisht brenda enës sipas radhës).

hap 3

Lagni një nga gjethet e vjetra me ujë përpara se të vendosni kallëpin dhe kapakun për të lehtësuar transferimin e pulpës. Menjëherë më pas vendos kornizën në enë, fillimisht kallëpin, i cili duhet të vendosni me rrjetë lart, dhe më pas kapakun, i cili duhet të jetë i kthyer poshtë.

Shkundni kornizën në tas për të kontrolluar që tuli të shpërndahet në mënyrë të barabartë. Në atë moment, ngrini kornizën dhe do të shihni se si tuli ngjitet në kallëp. Lëreni të kullojë për disa sekonda dhe më pas hiqni kapakun.

hap 4

Vendosni kallëpin në fletë me pjesën që përmban tulin drejt fletës. Bëni këtë me shumë kujdes derisa kallëpi të vendoset në tabelë. Në këtë pikë, përdorni një sfungjer për të shtypur të gjithë rrjetën për të hequr një pjesë të lagështirës. Më pas, ngrini mykun. Pulpa duhet të shkëputet për të qenë në letër.

hap 5

Përpara se të përsërisni operacionin për më shumë fletë, vendosni një fletë tjetër letre sipër me të cilën keni punuar dhe vendosni një shtypës ose ndonjë objekt tjetër të rëndë sipër, si p.sh. disa libra.

Lërini në letër për disa orë dhe pasi t'i hiqni, lëreni fletën e letrës të thahet plotësisht. Ky proces mund të zgjasë një ditë. Në të njëjtën kohë, ju mund të vazhdoni procesin e riciklimit, për të cilin thjesht përsërisni operacionin sa më shumë që të jetë e mundur dhe patjetër do të merrni më shumë tul.

hap 6

Kur gjethet dhe gjethet janë tharë, ndajini me kujdes. Letra juaj e ricikluar do të jetë pak me onde, ndaj mos ngurroni ta vendosni nën një libër të trashë për disa orë. Pas kësaj, mund të filloni të ripërdorni letrën tuaj, falë procesit i cili, siç mund ta shihni, është i lirë dhe i lehtë.

Përparësitë e të mësuarit se si të bëni letër të ricikluar të bërë në shtëpi

letër në shtëpi

Avantazhi i letrës së ricikluar është para së gjithash mbrojtja e saj mjedisore. Riciklimi i letrës mund të zvogëlojë ose ndalojë shpyllëzimin dhe pasoja të tjera të prodhimit masiv dhe të pakontrolluar të letrës.

Ne mund të përmbledhim përfitimet e letrës së ricikluar si më poshtë:

 • Kursim energjie. Nëse letra do të bëhej përmes riciklimit, ne do të kursenim rreth 70% të energjisë nëse prodhimi do të bëhej drejtpërdrejt nga celuloza e pemëve.
 • Kurseni burime. Pothuajse 70% e materialeve të kërkuara nga industria e kartonit dhe letrës mund të sigurohen nga letra e ricikluar.
 • Konsumi i lëndës së parë është zvogëluar. Po flasim për pemë të prera. Duhet pasur parasysh se për çdo ton letre të ricikluar, kursehet druri i një duzinë pemësh. Sipas hulumtimit, numri i pemëve që do të mund të shpëtoheshin do të ishte shumë më i madh.
 • Optimizoni cilësinë e ujit, ajrit dhe mjedisit në përgjithësi. Riciklimi i celulozës, kartonit dhe letrës paraqet një reduktim prej 74% të emetimeve ndotëse në atmosferë. Në rastin e ujit, ndotja reduktohet deri në 35%.
 • Mbetjet nuk do të përfundojnë në deponi apo inceneratorë.
 • Kursimet e GHG (Emetimet e gazeve serrë). Ky është një avantazh i qartë në një epokë ku faktorë të tillë si ndryshimi i klimës janë në rrezik për të ardhmen e planetit.

Nga pikëpamja ekonomike dhe mjedisore, përfitimet e riciklimit të letrës janë të rëndësishme për të gjithë, prandaj ka një fushatë për të bindur njerëzit se duhet të dinë se si, ku dhe pse të riciklojnë letrën ose kartonin.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se si të bëni letër të ricikluar në shtëpi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.