Si të bëni aromatizues shtëpiak

vajra esenciale për aromatizuesit e ajrit

Për të pritur vizitorë në shtëpi, është më mirë të keni një aromë dehëse të pastër dhe të këndshme. Si në shtëpinë tuaj ashtu edhe në makinat që janë zyrat, është e mundur që aroma e mbyllur, ushqimit, duhanit, përveç aromave të tjera të ruhet. Prandaj, një freskues i mirë i ajrit mund t'ju ndihmojë të lehtësoni këto probleme. Shumë freskues artificialë të ajrit na bëjnë të thithim substanca toksike dhe janë të dëmshme si për njerëzit ashtu edhe për mjedisin. Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull si të bëjmë aromatizues të ajrit në shtëpi.

Nëse doni të dini se si të bëni një freskues të ajrit në shtëpi, ky është postimi juaj.

Aromë shtëpiake për shtëpinë

aromatizues të ajrit në shtëpi

Shumë aromatizues të zakonshëm të ajrit përmbajnë substanca toksike që janë të dëmshme për astmatikët, fëmijët, gratë shtatzëna, alergjitë dhe madje edhe kafshët shtëpiake. Aromatuesit e ajrit në shtëpi që do të mësojmë se si t'i bëjmë këtu janë plotësisht ekologjike. Për ta bërë këtë, nuk është e nevojshme të mbushni shtëpinë tonë me ndonjë toksinë ose të kontribuoni në rritjen e vrimës në shtresën e ozonit. Mund të zgjedhim midis aromatizuesve të ajrit që na pëlqejnë më shumë, siç janë ato që kanë aromën e limonit, frutave, kanellës, livandës dhe aromave të tjera natyrore. Idealja është të aromatizojmë shtëpinë tonë pa dëmtuar njerëzit ose mjedisin.

Një mënyrë e thjeshtë dhe e shpejtë për të aromatizuar shtëpinë tonë është duke përdorur sprej si ato që kemi për të lagur flokët. Për të përgatitur një aromatizues shtëpie me një llak, mund të përdorim mente dhe nenexhik. Këto ngjyra janë plotësisht natyrore dhe gjithashtu do të na ndihmojnë të largojmë mushkonjat dhe insektet e tjera nga shtëpia.

Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të zgjedhim përbërësin që duam ose një kombinim të tyre. Nëse përdorim gjethe bimësh mund të shtojmë direkt ujin në një tenxhere dhe i lëmë të lëshojnë aromën. Nga ana tjetër, ne mund të përdorim vajra thelbësorë si mandarina e kuqe, kamomili, kamfuri, kokosi, kamomili, jasemini, kopra, ndër të tjera. Për atë, duhet të përdorim rreth 20 pika nëse vazoja është e vogël ose bëjmë infuzion me këto bimë. Një mënyrë tjetër për të bërë një aromatizues shtëpie të ajrit është duke përdorur lëvozhgat e agrumeve si portokalli dhe limoni që do të duhet të shtohen në ujë pas zierjes.

Kur të kemi zgjedhur që do ta bëjmë freskuesin e ajrit në shtëpi, duhet të derdhim ujin e nevojshëm në tenxhere. Nëse përdorim vajra esencialë është më e rekomandueshme të përdorni alkool farmacie me shkallë 96 gradë. Ne do të përziejmë përbërësit, duke mbyllur kavanozin dhe duke e tundur atë në mënyrë që gjithçka të jetë më homogjene. E lëmë të pushojë për 30 minuta dhe 1 orë para se ta përdorim.

Pasi ta keni atë fjongo Mund ta përdorni në qilima, jastëkë, dhoma apo edhe çarçafë. Kjo do të ofrojë një erë mjaft të freskët dhe të këndshme. Mos harroni të spërkatni në një distancë prej 20 dhe 40 centimetra, pasi nëse e bëjmë shumë afër, njolla mund të shfaqen në pëlhura.

Si të bëni aromatizues të ajrit të qirinjve në shtëpi

Qirinj aromatizues shtëpie

Ka njerëz që pëlqejnë atmosferën relaksuese, mistike dhe intime që të japin qirinjtë. Për ta bërë këtë, ne do të përdorim përbërës natyralë siç janë vajrat thelbësorë që kanë më shumë erë. Ne përgatitemi në një banjë uji për të shkrirë dylli. Pasi ta kemi shkrirë, kur te jete pothuajse i lengshem do ta heqim dhe shtojme vajin qe kemi zgjedhur. Do ta trazojmë gjithçka shumë mirë që të jetë homogjene dhe do ta shtojmë përzierjen në një gotë që të thahet. Kur përzierja është disi e lëngshme, ne do të vendosim një copë të gjatë fitili dhe do ta mbështesim në buzë të kallëpit në mënyrë që të mos lëvizë. Kur qiri të jetë forcuar ne mund ta përdorim atë.

Avantazhi i këtyre aromave të ajrit në shtëpi është se na lë në imagjinatë të jemi në gjendje të bëjmë mijëra kombinime të aromave të ndryshme.

Aromë freskuese kavanozësh

Për të bërë këtë lloj aromatizuesi të ajrit do të na duhet një kavanoz qelqi nga i cili nuk dimë se çfarë të bëjmë me to kur t’i kemi përdorur. Ne do të përdorim atë enë që ka një kapak plastik ose metalik dhe ne do të bëjmë vrima me një stërvitje ose një mjet të ngjashëm. Për ta mbushur atë do të përdorim elementë natyralë duke u kombinuar me erëza të tilla si piper, kanellë dhe karafil të përzier me fruta të tilla si limon, gëlqere ose portokall. Ne gjithashtu mund të përdorim bimë ose gjethe pemësh dhe esenca vaji.

Ne do ta ziejmë atë që kemi zgjedhur në një tenxhere me ujë, përveç vajrave thelbësorë që duhet të shtohen në fund. Ne do të përziejmë gjithçka dhe do ta fusim në makinë dhe do ta mbulojmë. Pas disa ditësh, përmes vrimave në priza, ata do të jenë në gjendje të parfumojnë të gjithë shtëpinë në një mënyrë të shijshme.

Aromë freskuese të kabinetit

Përbërësit natyralë

Rrobat shpesh thithin aromat dhe mbeten të depërtuara në të gjithë veshjet. Për të shmangur këtë situatë mund të përdorim gjethe mente brenda çantave të vogla ose çantave të pambukut dhe ne do ta shpërndajmë brenda dollapit. Ne gjithashtu mund të përdorim këtë lloj aromatizues të ajrit për t'i vendosur ato në të gjithë shtëpinë.

Së pari ne duhet të marrim një pëlhurë që ju pëlqen dhe që mund të marrë frymë si pambuku. Ne do të vendosim në qendër të pëlhurës përbërësit natyralë që keni zgjedhur më tej, ne do të mbyllim skajet e pëlhurave në mënyrë që përbërësit të jenë brenda. Ne do të vendosim një fjongo rreth tij dhe do të bëjmë një lak që të mund ta vendosim kudo në dollap. Në mënyrë ideale, ato duhet të vendosen në një varëse rrobash, në një raft ose në pullat e dyerve.

Aromatikët e ajrit të makinave

Mos të harrojmë se makina është një mjet ku kalojmë një pjesë të madhe të kohës. Për këtë arsye, nuk është e këndshme të marrësh makinën dhe ka erë të mbyllur, benzinë ​​ose duhan. Nëse duam ta zgjidhim këtë problem pa marrë frymë me toksina me aromatizues të zakonshëm të ajrit, është mirë që të përdorim aromatizues të ajrit nga ato të përmendura më lart për dollapin e tipit të tërhequr. Ne do të vendosim 5 ose 6 thasë aromatikë në të gjithë brendësinë e makinës. Në pasqyrën e pasme, nën sediljet, sirtarin e hapësirës së bagazhit, etj.

Nëse doni një aromatizues ajri që varet, thjesht duhet të merrni një hark dhe t'i lidhni ato atje ku dëshironi. Aroma e këtyre aromave të ajrit mund të zgjasë deri në një muaj. Nëse e shihni që po humbet aroma mund të shtoni më shumë vaj esencial ose të ndryshoni për një të ri.

Shpresoj që me këto këshilla të krijoni aromatizuesit tuaj ekologjikë në shtëpi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.