Si të bëni qirinj

si të bëni qirinj aromatikë

Ne e dimë se për dekorimin, qirinjtë janë një ide e shkëlqyeshme. Sidomos nëse ato janë aromatike. Ata kanë një pamje dekorative mjaft goditëse dhe përputhen me kombinime të ndryshme të mundshme. Ju mund ta ktheni vendin në një vend shumë më mikpritës dhe të krijoni një stil që ju përshtatet. Ka disa njerëz që duan të mësojnë si të bëni qirinj në mënyrë të thjeshtë dhe efektive.

Prandaj, ne do t'i kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar hap pas hapi se si të bëni qirinj dhe cilat janë karakteristikat e tyre.

Qirinj aromatik

si të bëjmë qirinj

Qirinjtë aromatikë kanë një aromë të ngrohtë, e cila është ndryshimi midis një hapësire të dekoruar bukur dhe një shtëpie të ngrohtë dhe miqësore. Me ta, ne mund ta kthejmë çdo mjedis në një vend relaksues dhe magjik, duke evokuar kohë dhe vende të tjera. Për këtë arsye, qirinjtë aromatikë janë bërë një element më shumë në dekorimin tonë dhe janë një dhuratë e hollë për t'u dhënë në Krishtlindje ose në çdo kohë tjetër të vitit.

Por kjo nuk është e gjitha: qirinjtë janë gjithashtu një simbol i përtëritjes, ndriçimit dhe pastrimitMe Kjo është arsyeja pse ato përdoren aq shpesh në traditat e ndryshme të mirësjelljes në të gjithë botën, saqë ato përdoren për të promovuar meditimin ose për të krijuar një atmosferë më sugjestive dhe romantike. Përveç kësaj, në varësi të aromës së tyre, ato gjithashtu mund të kenë efekte të vitalitetit, degjenestimit, relaksimit ose stimulimit tek ne, dhe të rrisin emocione të caktuara.

Historia e qirinjve fillon në fillimin e qytetërimit të parë. Nga qirinjtë e vajit romak deri tek prodhimet e tjera më të bukura të bëra nga dhjami, ekstrakte bimore ose egjiptianët që përdorën degë me baltë të bagëtisë ose qengjit. Për të gjitha këto kultura, Meansshtë mjeti kryesor i ndriçimit dhe përdoret gjithashtu në ceremonitë dhe sakrificat fetare.

Ekzistenca e tij si një simbol i Krishtlindjeve gjithashtu ka një histori qindra vjeçare. Qirinjtë përdoren për të larguar shpirtrat e këqij dhe gradualisht bëhen një nga elementët tipikë të këtyre festave. Në fakt, ka dëshmi se në shekullin e XNUMX -të qirinjtë u vendosën në pemët gjermane të Krishtlindjeve për të dekoruar dhomën.

Duke filluar me zbulimin e naftës në 1850, qirinjtë ishin prej parafineMë vonë, kur vajguri dhe energjia elektrike u shfaqën në shtëpitë tona, gjithçka ndryshoi. Kështu qiri merr një grail të shenjtë më dekorativ dhe aromatik, jo vetëm një mjet ndriçimi.

Si të bëni qirinj në shtëpi

dekorim në shtëpi

Nëse magjia e qirinjve gjithashtu ju magjeps, atëherë ju tashmë e dini se ka mijëra modele, forma, madhësi dhe ngjyra të ndryshme në treg. Sidoqoftë, ato gjithashtu mund të bëhen në shtëpi, dhe ato janë në të vërtetë një zanat i thjeshtë dhe origjinal që është i përsosur si një dhuratë. Le të shohim se cilat janë materialet e nevojshme që nevojiten për të mësuar se si të bëjnë qirinj:

 • Dylli i rafinuar ose dylli parafine (Mund ta gjeni në dyqanet artizanale ose në internet.) Sasia varet nga qiri që dëshironi të bëni dhe madhësia e tij.
 • Ngjyra, toni i zgjedhjes suaj.
 • Një ose më shumë kallëpe për të formuar qirinjtë tuaj.
 • Thelbi aromatik. Ju mund të përdorni vajra esenciale, por sigurohuni që ato janë të cilësisë më të ulët, përndryshe nuk do të merrni rezultate të mira.
 • Një kavanoz dylli i shkrirë një shufër udhëzuese (ato shiten gjithashtu në internet dhe në dyqane të specializuara), një shpatull druri dhe një fitil (shuma varet nga qiri që dëshironi të bëni).

Si të bëni qirinj hap pas hapi

qirinj në shtëpi

Duhet pak kohë për të mësuar se si të bëni qirinj aromatikë, por nuk është e komplikuar. Vetëm sigurohuni që të ndiqni hapat e mëposhtëm:

 • Gjëja e parë që duhet të bësh është të ngrohni dyllin në një tigan, në zjarr mesatar ose të ulët, derisa të shkrihet mirë. Një ide e mirë është ta bëni atë në një banjë me ujë (vendoseni enën me dyllin në një tenxhere më të madhe) dhe përzieni me një shpatull.
 • Pastaj, kur dylli të jetë ftohur pak, shtoni ngjyrën e ushqimit dhe disa pika të shijes tuaj të preferuar. Kini kujdes të mos e teproni, përndryshe aroma që jepni do të jetë shumë e fortë dhe e bezdisshme.
 • Tjetra, është koha për ta formuar atë: derdhni dyllin e shkrirë, të aromatizuar dhe me ngjyrë në kallëpin e zgjedhur (së pari, mos harroni të lubrifikoni pjesën e poshtme dhe anët e mykut me një pikë vaj gatimi).
 • atëherë lidhni fitilin me qirinjën dhe lidhni një fund të qiriut me shufrën udhëzueseMe Ju do të shihni një vrimë në shufrën përmes së cilës mund të depërtoni në fitil dhe ta kaloni atë në skajin tjetër të mykut. Disa fitila vijnë me një bazë të sheshtë për ngjitje të lehtë në qirinjtë tanë, veçanërisht nëse duam t'i vendosim në një enë.
 • Së fundi, prerë majën e fitilit, duke u siguruar që të lini një copë sipër në mënyrë që ta ndizni pa probleme.
 • Tani është koha për të lënë dyllin të ftohet, ky proces mund të zgjasë disa orë. Për të zvogëluar kohën e pritjes, ato duhet të vendosen në një vend të freskët dhe të errët larg rrezeve të diellit.
 • Nëse dëshironi të zbërtheni qirinjtë (për shembull, mund të zgjidhni t’i lini në kavanoza qelqi ose qeramike), vendosini përsëri në myk dhe trokitni me gishta ose laps për të hequr gradualisht ajrin dhe bëjeni gradualisht. jashtë mykut, kjo parandalon që qiri të prishet ose të prishet.

Siguri

Bërja e qirinjve në shtëpi zakonisht nuk paraqet ndonjë rrezik shumë serioz, por duhet të mbajmë mend se po përdorim parafinë, e cila është një produkt i ndezshëm, pasi të bëhet një lëng, do të arrijë një temperaturë shumë të lartë. Prandaj, gjithmonë rekomandohet të ndiqni masat paraprake të mëposhtme:

 • Këshillohet të vishni doreza dhe syze mbrojtëse.
 • Asnjëherë mos e lini zjarrin të pambrojtur.
 • Rekomandohet të përdorni një termometër kuzhine për të verifikuar që nuk e kemi tejkaluar kufirin e ndezshmërisë në çdo kohë.
 • Nëse dylli merr flakë, mbuloni tiganin me një leckë dhe fikni gazinMe Mos shtoni ujë në asnjë rrethanë, pasi kjo vetëm do të nxisë flakët.
 • Së fundmi, rrini me veglat që keni përdorur për të bërë qirinj. Në asnjë rast mos i përzieni me ushqimin për t’i gatuar.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë se si të bëni qirinj hap pas hapi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.