Si funksionojnë panelet diellore

si funksionojnë panelet diellore në çatitë e shtëpive

Ne e dimë që brenda energjive të rinovueshme, energjia diellore është ajo që po jep më shumë. Në rastin e objekteve të vogla të vetëkonsumit, Spanja po rritet pak nga pak. Gjithnjë e më shumë shtëpi kanë zgjedhur instalimet e paneleve fotovoltaike pasi ato përfaqësojnë një kursim të mirë në faturën e energjisë elektrike dhe ne mund të fitojmë përgjegjësi mjedisore që kërkon koha. Sidoqoftë, shumë njerëz nuk e dinë si funksionojnë panelet diellore.

Prandaj, ne do të kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se si funksionojnë panelet diellore dhe gjithçka që lidhet me to.

Si funksionojnë panelet diellore fotovoltaike

si funksionojnë panelet diellore

Siç sugjeron emri i saj, energjia diellore përfiton nga energjia nga dielli për të gjeneruar energji elektrike. Ndër avantazhet që kemi të energjisë diellore zbulojmë se ato nuk ndotin mjedisin, është e pakufizuar, megjithëse ka edhe disa disavantazhe të tilla si vazhdimësia e saj. Gjenerimi fotovoltaik është saktësisht prona që duhet të jenë në gjendje të materialeve të caktuara gjenerojnë rrymë elektrike kur i nënshtrohen rrezatimit diellor. Kjo ndodh kur energjia në rrezet e diellit çliron elektronet duke krijuar një rrjedhë të energjisë elektrike. Ne duhet ta dimë që rrezatimi diellor është rrjedha e fotoneve.

Për të ditur se si funksionojnë panelet diellore duhet të dimë se çfarë përbëhet nga një modul i një serie qelizash fotovoltaike. Ato nuk janë asgjë tjetër përveç shtresave të silicit që janë të mbushura me fosfor dhe bor. Falë rrezatimit diellor që gjeneron një ngarkesë elektrike, është njësoj si t’i serializosh ato në një modul në mënyrë që voltazhi mund të rregullohet në një sistem DC të përdorshëm. Përmes inverterit aktual është vendi ku energjia e vazhdueshme e gjeneruar në panelin diellor shndërrohet në energji alternative që do të përdoret për shtëpinë.

Energjia duke u lidhur me një inverter është vendi ku formohet energjia alternative. Mos harroni se ju alternoni energjinë që konsumohet gjatë ditës në ditë. Tensioni i siguruar nga qelizat diellore është gjithmonë mjaft i rregullt dhe linear. Sidoqoftë, sasia e rrymës elektrike të furnizuar do të varet nga intensiteti i rrezatimit diellor me të cilin bie në panelin diellor. Prandaj, performanca e një panel diellor varet kryesisht nga sa e fuqishme është drita që merr. Gjendje të ndryshme bazë sipas kohës së ditës, kohës së vitit dhe motit aktual.

Fuqia e një panel diellor

moduli diellor

Në mënyrë që të kuptojmë se si funksionojnë panelet diellore, duhet të dimë mirë se si llogaritet fuqia e një moduli diellor. Dhe është se kur matni fuqinë, duhet të llogaritet edhe performanca e paneleve. Masa e përdorur në modulet diellore kryhen në pik vat (Wp). Shtë një masë që përdoret si referencë dhe është ajo që shërben për të matur performancën e paneleve për të vendosur, më vonë, krahasime midis tyre.

Duhet të kuptohet se sasia e rrezatimit diellor që bie në panelin diellor ndryshon në varësi të kohës së ditës dhe kohës së vitit. Rryma e gjeneruar duhet të llogaritet me anë të lëkundjeve të konsiderueshme dhe kjo e bën të vështirë llogaritjen. Ne nuk do të gjenerojmë gjithmonë të njëjtën sasi energjie, kështu që mund të bëjmë vlerësime pak a shumë të sakta. Për të zgjidhur këtë problem, përdoren vat e pikut. Ato paraqesin performancën e siguruar nga panelet duke pasur një rrezatim diellor dhe një temperaturë standarde. Kjo e bën të rëndësishme kur përcaktohet madhësia e një instalimi fotovoltaik për të analizuar sa vat e pikut Ato duhet të instalohen në mënyrë që të marrin kapacitetin maksimal të mundshëm të vetëkonsumit. Kur instaloni një panel diellor, të gjithë faktorët duhet të merren parasysh, të tilla si zona gjeografike, orientimi i kulmit dhe këndi i saj. Në këtë mënyrë, të gjitha këto të dhëna duhet të futen për të analizuar konsumin dhe pritjet dhe për të vlerësuar madhësinë e instalimit që i përshtatet më mirë nevojave të secilës.

Si funksionojnë panelet diellore: taksonomia

panel diellor

Megjithëse panelet diellorë kanë ndryshuar shumë që nga prodhimi i tyre i parë, sot ato janë prodhuar me materiale shumë të përparuara që i bëjnë ato më efikase. Falë kësaj, ne mund të shumëfishojmë performancën tuaj mjaftueshëm në mënyrë që energjia diellore pozicionohet si një energji alternative, e ripërtëritshme dhe totalisht fitimprurëse në periudhën afatshkurtër dhe afatgjatëose Procesi që ndodh brenda qelizave diellore është ende një efekt i përshkruar nga Ajnshtajni në 1905.

Ekzistojnë mënyra të ndryshme për të krahasuar panelet me bazë silici dhe ato mund të ndahen kryesisht në disa kategori: amorfe, polikristalore dhe monokristalore. Ne do të analizojmë cilat janë karakteristikat e secilit prej llojeve të paneleve diellore:

  • Panele amorfe: ato përdoren gjithnjë e më pak sepse nuk kanë një strukturë të përcaktuar dhe humbin shumë efikasitet gjatë muajve të parë të funksionimit.
  • Panele polikristaline: Ato përbëhen nga kristale me orientime të ndryshme dhe dallohen duke pasur një nuancë kaltërosh. Procesi i prodhimit ka avantazhin e të qenit më i lirë, por me disavantazhin e të qenit një produkt më pak efikas.
  • Kolegjet monokristaline: ato konsiderohen të jenë produkte me cilësi më të lartë. Këtu qelizat formojnë panelin dhe përbëhen nga një kristal i vetëm me silic me pastërti të lartë që ngurtësohet në një temperaturë homogjene. Falë këtij konstruksioni, ata kanë një performancë dhe efikasitet më të lartë dhe lejojnë që elektronet të lëvizin më lirshëm. Megjithëse procesi i prodhimit është më i shtrenjtë, ai u jep moduleve efikasitet më të madh.

Përparësitë e pllakave monokristaline

Ato janë më të rekomanduarat pasi të parat janë pothuajse të vjetruara. Avantazhi i vetëm që paraqesin polikristalina është çmimi disi më i ulët. Monokristalina ka një avantazh në të pasurit efikasitet më të lartë dhe funksion më të mirë në mjedise me më pak ekspozim ndaj rrezeve të diellit. Kjo do të thotë që efektiviteti nuk humbet edhe nëse kushtet mjedisore nuk janë aq të favorshme.

Ai shpreson që me këtë informacion ata të mund të mësojnë më shumë se si funksionojnë panelet diellore dhe gjithçka që ajo kryen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.