Si bëhet xhami

xhami i thyer

Në mjedisin tonë kemi kudo një sasi të madhe xhami. Megjithatë, jo shumë njerëz e dinë si bëhet xhami. Në këtë artikull do të studiojmë se si bëhen dhe prodhohen qelqi dhe kristali dhe çfarë ndryshimesh ka midis secilit prej tyre. Sot ne përdorim një numër të madh objektesh prej qelqi dhe kristali. Shitjet e shtëpive, makinave, pasqyrave, shisheve të ilaçeve, shisheve, ekraneve të televizorit, dritave të vëmendjes, sporteleve të dyqaneve, fytyrave të orarit, vazove, stolive dhe shumë e shumë gjëra të tjera.

Prandaj, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se si prodhohet qelqi dhe çfarë duhet pasur parasysh për të.

Si bëhet xhami

prodhim shishe qelqi

Xhami është bërë nga rëra, dhe është rëra që përmban një element të quajtur silicë, i cili është baza për prodhimin e qelqit. Është gjithashtu shumë e rëndësishme të dini se si të dalloni mes xhamit dhe kristalit. I ashtuquajturi "kristal" është gjithashtu xhami, por me plumb të shtuar. Por le t'i shohim të gjitha këto më mirë.

Qelqi është bërë nga silici në rërë dhe substanca të tjera si karbonati i natriumit (Na2CO3) dhe guri gëlqeror (CaCO3). Mund të themi se përbëhet nga 3 substanca, një përzierje e rërës kuarci, sode dhe gëlqere. Këta tre elementë shkrihen në një furrë në një temperaturë shumë të lartë (afërsisht 1.400ºC deri në 1.600ºC). Rezultati i këtij bashkimi është një pastë qelqi që i është nënshtruar teknikave të ndryshme të formimit, përkatësisht teknikave të derdhjes, siç do të shohim më poshtë. Siç shihet, lënda e parë për xhamin është rëra.

Prodhimi i qelqit

si bëhet xhami

Ne do të shohim 3 teknikat më të përdorura të formësimit të xhamit, ose në mënyrë të ngjashme, prodhimin e produkteve të qelqit.

 • Formim automatik me goditje: Materiali i qelqit (xhami i shkrirë) futet në një kallëp zgavër, sipërfaqja e brendshme e të cilit ka formën që duam t'i japim xhamit, ose më saktë, formën e objektit përfundimtar. Pasi myku mbyllet, ajri i kompresuar injektohet brenda për të përshtatur materialin me muret e tij. Pas ftohjes, hapni kallëpin dhe nxirrni objektin. Siç mund ta shihni, qelqi i shkrirë paraformohet në fillim dhe përfundimisht pjesa e mbetur, e quajtur blic, pritet. Në fund të faqes, ju keni një video, kështu që ju mund të shihni vërtet teknologjinë. Kjo teknologji përdoret për të bërë shishe, kavanoza, gota etj. Kjo teknologji përdoret për të bërë shishe, kavanoza, gota etj.
 • Formuar nga notimi në një banjë kallaji: Kjo teknikë përdoret për të marrë pllaka xhami, për shembull për të bërë xhami dhe dritare. Hidheni materialin e shkrirë në një kanaçe që përmban kallaj të lëngshëm. Meqenëse qelqi ka një densitet më të ulët se kallaji, ai shpërndahet mbi kanaçe (noton) për të formuar thekon, të cilat shtyhen në furrën e pjekjes me anë të një sistemi me rul, ku ftohen. Pasi të jenë ftohur, fletët priten.
 • Formuar nga rrotullat: Materiali i shkrirë kalon përmes një sistemi rrotullimi të lëmuar ose të grimcuar. Kjo teknikë përdoret për të bërë xhami sigurie. Në fakt është e njëjtë me metodën e mëparshme, ndryshimi është se ku ndodhet pajisja prerëse, kemi një rul që mund të formësojë dhe/ose trashësojë fletën përpara prerjes.

Vetitë e qelqit dhe kristalit

gota kristali

Karakteristikat më të rëndësishme të qelqit janë: transparent, i tejdukshëm, i papërshkueshëm nga uji, rezistent ndaj kushteve mjedisore dhe reaktantëve kimikë dhe në fund i fortë por shumë i brishtë. E fortë do të thotë se nuk gërvishtet lehtë dhe nuk thyhet lehtë nga gunga.

Është e rëndësishme të bëhet dallimi midis xhamit dhe kristalit. Para së gjithash, duhet të kuptojmë ndryshimin midis xhamit dhe kristalit. Kristali ekziston në forma të ndryshme në natyrë, si kuarci ose kristali, pra është lëndë e parë.

Megjithatë, qelqi është një material (i bërë me dorë) sepse është rezultat i shkrirjes së disa komponentëve (silicë, sode dhe gëlqere). Nga pikëpamja kimike, kripa, sheqeri dhe akulli janë gjithashtu kristale, si dhe gurë të çmuar, metale dhe ngjyra fluoreshente.

Por emri xhami përdoret shpesh si një term i përgjithshëm për çdo enë qelqi që ka formë më elegante sesa kavanozët ose shishet e qelqit që përdoren çdo ditë. Ajo që shumica e njerëzve e quajnë "kristal" i referohet xhamit të cilit i është shtuar plumbi (oksidi i plumbit). Ky lloj "xhami" është në fakt "xhami plumbi". Ky lloj xhami vlerësohet shumë për qëndrueshmërinë dhe dekorueshmërinë e tij, megjithëse nuk ka domosdoshmërisht një strukturë kristalore. Quhet kristal dhe është një kristal i zakonshëm për gota dhe dekorime.

Për të shmangur gabimet, janë vendosur 3 standarde për të trajtuar qelqin me plumb sikur të ishte kristal. Këto rregullore u formuluan në vitin 1969 nga grupi kryesor tregtar në Bashkimin Evropian. Shtetet e Bashkuara nuk kanë vendosur kurrë standardet e veta, por pranojnë standarde evropiane për qëllime doganore.

Tre kushtet për të marrë në konsideratë xhamin kristal në plumb janë:

 • Përmbajtja e plumbit kalon 24%. Mos harroni, është vetëm xhami me plumb.
 • Dendësia është më e madhe se 2,90.
 • Indeksi i thyerjes prej 1.545.

Megjithatë, ka edhe gota të krijuara në natyrë, të tilla si obsidiani i formuar nga nxehtësia e krijuar brenda një vullkani, të ngjashme me xhamin.

Siç mund ta shihni, gabimisht ne e quajmë xhami plumbi ose xham optik, sepse transparenca e tij imiton kristalin natyror. Ky imitim ka qenë gjithmonë objektivi kryesor i prodhuesve të xhamit. Asnjëherë nuk duhet të vendosim objekte qelqi kristal ose plumbi në enë për riciklimin e qelqit. Për shembull, llambat ose llambat, llambat fluoreshente dhe gotat e verës janë bërë prej qelqi në vend të qelqit. Megjithatë, xhami i zakonshëm i kuzhinës është bërë zakonisht prej qelqi.

Ka shumë konfuzione të zakonshme në popullatë me thirrjen e xhamit të xhamit dhe anasjelltas. Pasi të shohim procesin e formimit të secilit, ne tashmë mund të shohim të gjitha ndryshimet midis tyre, përveç karakteristikave të tyre. Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se si bëhet qelqi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.