Shtëpitë prej druri janë një alternativë ekologjike

Shtëpi ekologjike prej druri

Druri është një element i shkëlqyeshëm i ndërtesë e gjelbër. Kapaciteti i tij izolues është e pamohueshme ashtu si e juaja qëndrueshmëri, përdorimi i tij si material për ndërtimin e shtëpive me një familje dhe ndërtesave të vogla është bërë i mbipopulluar për shkak të zhvillimit të industrisë së njollave që bën të mundur që këto shtëpi të kenë mirëmbajtje çdo 4 ose 5 vjet në varësi të motit të keq, e njëjta siç duhet të bëhet mirëmbajtja e një shtëpie ndërtimi. Këshillat e qytetit, për pjesën më të madhe, si CTE, kërkojnë që këto shtëpi të kenë një izolim efikas midis mureve të tyre me të cilët muret duhet të jenë një minimum prej 140 mm të trasha. Kjo çon në më shumë izolim dhe më pak shpenzimi i energjisë plus rehati superiore.

Një tjetër prej etiketave negative që është dhënë është lehtësia e djegies, për t’u djegur. Në realitet, gjithçka është djegur, shumë shtëpi me tulla janë djegur. Kjo është një histori që është krijuar nga konkursi për të minimizuar konkurrenca të shtëpive prej druri. Por është një fakt i vërtetë që druri kërkon më pak kohë për të djegur sesa materialet e tjera të ndërtimit dhe gjithashtu, sjellja e tij para zjarrit është më e mirë sepse, duke qenë një material natyral, emetimet nuk janë toksike, përveç që i jep kohë për evakuimin e ndërtesës duke shmangur humbjet njerëzore. Nga ana tjetër, ju ekzistoni trajtime retardante të flakës cilësi të mirë që janë rezistente ndaj zjarrit, të lehta për tu zbatuar (çdokush mund ta bëjë këtë) dhe të përballueshme për këdo.

Kjo është një konstruksion i thatë, trarët arrijnë në tokë dhe shtëpia mblidhet në tokë me konsum minimal të ujit pasi elementët bashkues të saj janë thonjtë dhe vidat; Ata kanë nevojë vetëm për një vinç për të instaluar pllakat, në një ditë të vetme dhe jo më shumë, duke kursyer kështu shumë në përdorimin e karburanteve fosile dhe emisioneve të dioksidit të karbonit.

Por të jesh më ekologjik përveç që bëhet me një element rinovueshme si druri gjithashtu duhet të jetë në përputhje me kushtet e shtëpi bioklimatike që përfshijnë një seri supozimesh që i bëjnë ata më efikas dhe të respektueshëm ndaj mjedisit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.