Shtëpi të qëndrueshme

shtëpi të qëndrueshme

Një nga fenomenet më të rëndësishme në sektorin e pasurive të patundshme për të zvogëluar ndikimin në mjedis dhe efektet e ndryshimit të klimës janë shtëpi të qëndrueshme. Këto janë shtëpi që kanë materiale ekologjike dhe që përdorin sisteme të riciklueshme dhe furnizohen nga energjia e pastër. Për më tepër, ky lloj strehimi lehtëson mënyrën më të respektuar të jetesës me mjedisin, që përkthehet në një zvogëlim të gjurmës ekologjike.

Në këtë artikull ne do të shpjegojmë gjithçka që ju duhet të dini në lidhje me karakteristikat dhe ndërtimin e kutive të qëndrueshme.

tipare kryesore

avantazhet e shtëpive ekologjike

Në mënyrë që ne të flasim për shtëpi të qëndrueshme si të tilla, është e nevojshme që materialet e qëndrueshme të përdoren për ndërtimin e tyre. Përveç kësaj, ajo duhet të jetë në gjendje të gjenerojë energjinë e vet dhe të jetë në gjendje të përdorë burimet e veta. Një nga karakteristikat kryesore për sa i përket energjisë së qëndrueshme është përdorimi i gjeneratorëve diellorë dhe parakave. Me panele diellore mund të përdorni energji nga dielli. Një aspekt tjetër i shtëpive të qëndrueshme është ripërdorimi i ujit të shiut. Mund të montohen edhe gjeneratorë që janë të aftë të ruajnë energjinë nga era.

Sidoqoftë, nuk është gjithçka kaq e bukur. Normat e qëndrueshme kanë disa probleme. Ndoshta më e rëndësishmja është çmimi i materialeve. Dhe është se ky çmim është shumë më i shtrenjtë se materialet tradicionale. Edhe kështu, kostoja nuk duhet të jetë gjithmonë më e lartë. Ka disa arkitektë dhe dizajnerë të cilët kanë arritur të riciklojnë materiale në mënyrë që shpenzimet të mos bëhen shumë të larta. Për më tepër, duhet gjithashtu të merret parasysh se shtëpitë e qëndrueshme fillojnë të kursejnë kostot e furnizimit nga parimi krahasuar me një shtëpi tradicionale. Kjo është, në planin afatgjatë, një kursim i madh si ekonomikisht ashtu edhe përsa i përket ndikimit në mjedis.

Faktorët për të ndërtuar shtëpi të qëndrueshme

ndërtimi i qëndrueshëm i shtëpisë

Së pari duhet të sigurojmë një sërë faktorësh fillestarë për të parë se cilat kërkesa dhe nevoja nevojiten për të ndërtuar shtëpi të qëndrueshme. Më e rekomanduara do të ishte e mëposhtme:

 • Përgatitni një buxhet që është në përputhje me llojin e shtëpisë që dëshironi të ndërtoni.
 • Merrni parasysh orientimin e shtëpisë në mënyrë që ajo të përshtatet me një rënie të kostos së energjisë.
 • Efikasiteti i energjisë është thelbësor kur ndërtohet ky lloj strehimi. Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme të përfshihet përdorimi i burimeve të rinovueshme.
 • Materialet e ndërtimit dhe përdorimit duhet të jenë totalisht ekologjike.
 • Uji duhet të menaxhohet në mënyrë inteligjente. Kjo është, shumica e tij mund të mblidhet nga ai që vjen përmes shiut.
 • Gjëja më e rëndësishme nga të gjitha është, ndoshta, se është fitimprurëse financiarisht.

Në një shtëpi të qëndrueshme, është thelbësore që të merrni komoditet si në ventilim ashtu edhe në kondicionimin e ajrit. Ju mund të arrini kushte të rehatshme ndriçimi pa përdorur shumë materiale harxhuese dhe të arrini nivelin më të mirë të izolimit të zërit. Pavarësisht nga të gjitha pikat e diskutuara, aspekti ekonomik është kryesorja. Këtu hyn në lojë një menaxhim i mirë arkitektonik dhe i dizajnit në mënyrë që çmimi të mos rritet deri në qiell shumë. Përveç kësaj, është interesante që dizajni i shtëpisë është mjaft tërheqës.

Që strehimi i qëndrueshëm të jetë tërheqës për publikun e gjerë, faktori i çmimit është shumë i rëndësishëm. Konsumatori e di që ai do të rimbursojë investimin brenda një numri të caktuar vitesh, kështu që ai do të jetë në gjendje të përballojë kosto më të larta ndërtimi. Ai duhet të pasqyrojë sasinë e energjisë elektrike dhe faturave të ujit që do të kursehen me kalimin e kohës.

Familjet e qëndrueshme kanë nevojë për burime ekologjike dhe të riciklueshme. Nëse kërkohen materiale të shtrenjta dhe të vështira për tu siguruar që familja të konsiderohet miqësore me mjedisin, atëherë kuptimi i praktikës nuk mund të arrihet.

Efikasiteti energjetik i shtëpive të qëndrueshme

strehimit ekologjik

Kjo është arsyeja pse një shtëpi e qëndrueshme duhet të llogarisë efikasitetin e saj të energjisë dhe kursimin e kostos së furnizimit dhe ndërtimit gjatë gjithë jetës së saj të dobishme. Meqenëse janë marrë materialet e para të ndërtimit, shtëpia mund të ketë shumë vite jetë të dobishme dhe mirëmbajtje derisa të ripërdoret. Përveç gjithë kësaj, është thelbësore të shijosh një shtëpi të qëndrueshme sipas arkitekturës së saj.

Çelësi për mirëmbajtjen e shtëpive të qëndrueshme është rregulli i tre R-ve të qëndrueshmërisë: zvogëlimi, riciklimi dhe ripërdorimi. Shërbimet e burimeve dhe efikasiteti teknologjik duhet të maksimizohen.

Nuk ka të bëjë vetëm me panelet diellorë ose korrjen e ujit të shiut për produktet shtëpiake. Rekomandohet përdorimi i erës për të tharë rrobat në vend që të përdorni tharëse, Rekomandohet të merrni parasysh kohën e dritës dhe të mos shpenzoni shumë. Ka edhe disa pronarë të shtëpive të gjelbërta që përdorin kopshtet e tyre për të pasur një kopsht biologjik dhe kontribuojnë në respektimin e tokës. Për shkak se mënyra e jetesës së pronarëve të shtëpive të gjelbërta është shumë e rëndësishme për mbrojtjen e mjedisit.

Modelet më të përdorura

Bambu në lulëzim

H&P, një firmë arkitekturore Vietnameze, ndërtoi një shtëpi të qëndrueshme për t'ua shitur të varfërve. Dizajni të kujton bimët në mjedisin përreth, kështu që pozicioni në stalla është shumë i lartë. Qëllimi i projektimit është që të përballojë përmbytjet deri në 1,5 metra.

Bambu në lulëzim mbulon një sipërfaqe prej 44 metra kub dhe është ndërtuar me materiale me burim lokal si bambu, fibreboard dhe gjethe kokosi, kështu që ndërtimi i tij është i thjeshtë dhe i lehtë, dhe gjithashtu mund të përdoret ekonomikisht nga njerëzit më të rrezikuar.

Shtëpia e vjeshtës

Studiot e arkitekturës Fougeron kanë projektuar dhe ndërtuar një shtëpi që siguron që ju të mund të keni një jetë plotësisht të qëndrueshme. Ajo ka një fasadë bakri që siguron ajër deti për ftohje natyrore dhe rregullimi i saj siguron mbrojtje të përsosur kundër zjarreve. Një nga lehtësitë më të mira të kësaj shtëpie janë dritaret e saj me efikasitet energjetik. Ata kanë një dizajn unik që i lejon ata të stimulojnë ventilimin natyror kur ato janë të hapura. Një tjetër nga veçoritë e saj është hapja automatike e hyrjes. Kjo do t'ju ndihmojë të zvogëloni nevojën për kondicionim të ajrit. Nga e fundit, shtëpia ka një sistem riciklimi të ujit që e bën atë plotësisht të vetë-mjaftueshëm.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth shtëpive të qëndrueshme dhe karakteristikave të tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.