Shtëpia pasive

shtëpi pasive

Sot ne do të flasim për një koncept që ka revolucionarizuar ndërtesat e qëndrueshme bazuar në energjinë e rinovueshme dhe pak ndikim në mjedis. Ato janë ndërtesa që janë të përkushtuara për një zhvillim të qëndrueshëm afatgjatë. Njihet si Shtëpi pasive. Përkthyer në spanjisht është si një shtëpi pasive dhe i referohet një lloji të ndërtimit të shtëpisë që ka karakteristika unike.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se çfarë është një shtëpi Pasive, cilat janë karakteristikat e saj dhe çfarë kërkesash ka.

Çfarë është një shtëpi pasive

shtëpi pasive

Në fushën e zhvillimit të arkitekturës moderne bazuar në energjitë e rinovueshme dhe përdorimin e burimeve natyrore, lindi ky koncept i ri. Një shtëpi pasive nuk është asgjë më shumë se një lloj shtëpie që i referohet një standardi ndërtimi të një shtëpie që plotëson disa karakteristika. Këto karakteristika janë si më poshtë:

 • Trulyshtë vërtet efikase në konsumin e energjisë. Për këtë, parimet e arkitekturës bioklimatike janë përdorur për të qenë në gjendje të përfitojnë nga të gjitha kushtet e energjisë që ekzistojnë në mjedis në mënyrë që të zvogëlohet konsumi i energjisë.
 • Duhet të jetë komode dhe komode. Efikasiteti i energjisë i përfituar përmes një vendndodhje të saktë dhe energjia e mjedisit nuk duhet të ulë cilësinë e jetës.
 • Duhet të ketë një çmim të përballueshëm për pothuajse të gjithë dhe jo vetëm për disa.
 • Ekologjike Përveç efikasitetit të energjisë, ai duhet të ndërtohet duke respektuar dhe zvogëluar ndikimin në mjedis dhe integruar në mënyrë të përsosur me mjedisin e tij. Gjatë përdorimit të kësaj shtëpie, ndikimet në mjedis duhet të zvogëlohen sa më shumë që të jetë e mundur.

Në këtë mënyrë, ne e bëjmë një shtëpi Pasive një vend që mund të konsumojë energji minimale duke ruajtur kushtet e përshtatshme të kondicionimit të ajrit gjatë gjithë vitit. Ndërtimi, dizajni dhe rregullimi i të gjitha materialeve janë plotësisht ekologjike në mënyrë që të minimizohet gjurma e karbonit dhe ndikimet e tjera në mjedis.

Origjina e shtëpisë pasive

arkitektura bioklimatike

Ky koncept nuk ka të bëjë me një markë, por me një koncept të ndërtimit efikas. Ajo u shfaq për herë të parë në fillim të dekadës së viteve 80. Që nga ajo kohë, gjithnjë e më shumë njerëz flasin për arkitekturën bioklimatike për të qenë në gjendje të ndërtojnë shtëpi. Gjëja e parë që duhet të bëhet për të qenë në gjendje të ndërtojmë një shtëpi bioklimatike është të njohim studimin e klimës së zonës ku do të ndërtohet. Këtu duhet të merrni parasysh ditët e diellit, shiut, mjedisit që e rrethon, distancën për të furnizuar zonat, etj. Në këtë mënyrë, është e mundur të përfitojmë nga të gjitha këto variabla në maksimum për të vendosur a orientimi dhe dizajni i duhur për të zvogëluar konsumin e energjisë dhe kanë kushte më të mira jetese.

Të gjitha sa më sipër shtohet përdorimi i materialeve të ndryshme dhe procedurat e ndërtimit që përdorin teknika ekologjike dhe efikase për mjedisin që është studiuar më parë. Në këtë mënyrë, është e mundur të ndërtohet një shtëpi që ka një konsum shumë të ulët të energjisë dhe një ndikim të ulët në mjedis.

Mund të themi se koncepti i shtëpisë pasive shkon përtej asaj që mendohet kur bëhet fjalë për të folur për etiketat e vlerësimit të energjisë në ndërtesa. Shtë e vërtetë që këto etiketa të efiçiencës së energjisë në ndërtesa zbulojnë shumë informacione në lidhje me të. Mund të na tregojë sasinë e energjisë që ndërtesa konsumon si një e tërë dhe efikasitetin e energjisë që ka. Megjithatë, Ai nuk flet për modelin dhe materialet me të cilat është ndërtuar shtëpia.

Kursimet në konsumin e energjisë me një shtëpi pasive

shtëpi pasive në qytet

Le të shohim se çfarë kursimesh ose kursimesh mund të kemi kur ndërtojmë një shtëpi Pasive. Për të marrë një ide, ne po flasim për të gjitha standardet që ndjek ky lloj konstruksioni dhe që mund të na ndihmojnë të kursejmë në sa vijon:

 • Kursime deri në 90% në konsumin e ngrohjes. Kjo vlerë jepet nëse e krahasojmë me ndërtesat e tjera që kanë ndjekur modelet tradicionale të ndërtimit.
 • Ne mund të marrim kursime deri në 75% ose më shumë në ngrohje duke blerë këtë shtëpi pasive me ndërtesa të ndërtuara rishtas që kanë standardet më të larta të efikasitetit.
 • Në rast se zona jonë ka klimë të butë, është vendi ku shpenzimi më i madh i energjisë shpenzohet në ftohje dhe jo ngrohje. E gjithë kjo është provuar në të dhëna të ngjashme për kursimet e konsumit.

avantazh

Le të shohim cilat janë përparësitë kryesore që jep shtëpia pasive:

 • Një ulje rrënjësore në faturën e energjisë. Kjo nënkupton kursime në periudhën afatmesme dhe afatgjatë.
 • Një konsum i energjisë i përgjegjshëm dhe miqësor me mjedisin.
 • Ndikim më i ulët mjedisor në të gjitha fazat e jetës së kësaj shtëpie, si nga ndërtimi i saj deri në fund të jetës së saj të dobishme.
 • Rehati më e madhe dhe cilësi më e mirë e jetës. Kjo është e nevojshme pasi që i gjithë ajri i kondicionuar kontrollohet vazhdimisht. Në këtë mënyrë, ne arrijmë një ambient që ka kushte themelore dhe konstante më të rehatshme se çdo lloj shtëpie tjetër.
 • Jetë më e dobishme dhe më pak shpenzime në riparime dhe reforma. Kjo shtëpi pasive punëson teknologji të ndryshme më moderne me materiale të nivelit të lartë. Duke qenë materiale më të sofistikuara dhe miqësore me mjedisin, ato zgjasin shumë më gjatë. Përveç kësaj, ajo ka avantazhin se nuk kërkon kaq shumë riparime dhe nuk ka probleme të tjera që rrjedhin nga përdorimi i cilësive të ulëta në ndërtim.

Projektimi dhe ndërtimi i shtëpisë pasive

Le të shohim cilat janë disa nga karakteristikat që ka ky standard ndërtimi.

 • Izolim i shkëlqyeshëm termik: duke pasur parasysh ndërtesën që ka efikasitet të lartë të energjisë me konsum të ulët dhe një garanci të shkëlqyeshme të komoditetit. Energjia termike optimizohet përmes izolimit të mirë dhe është e dobishme si në dimër ashtu edhe në verë. Fasadat, muret e jashtme, kulmet dhe pragjet janë ndërtuar me një material me një nivel të ulët të transmetueshmërisë termike.
 • Dritare dhe dyer me performancë të lartë: Shumica e forcave konvencionale kanë një pikë të dobët që janë boshllëqet. Në vendosjen e saj korrekte gjatë punës, kjo hapësirë ​​mund të zvogëlohet për të transmetuar më pak nxehtësi.
 • Mungesa e urave termike: transmetimi i energjisë ndodh vazhdimisht si në fasada, çati dhe pllaka. Mund të gjendet gjithashtu në qoshet dhe skajet.
 • Ngushtësia e ajrit: shtëpia është aq e ngushtë sa të jetë e mundur aq sa maksimumi i ekzekutimit të nyjeve gjatë ndërtimit.
 • Ventilimi mekanik me rikuperimin e nxehtësisë: kërkon ventilim të rikuperimit të nxehtësisë për të ripërdorur temperaturën e ajrit të brendshëm dhe ngroh paraprakisht ose ftohtë ajrin e pastër.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për shtëpinë pasive dhe karakteristikat e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.