Shtëpi diellore, shtëpi të së ardhmes

A keni menduar ndonjëherë për shtëpitë diellore si shtëpitë e së ardhmes? A jeni nga ata njerëz që kënaqen me një karvan gjatë fundjavave?

Ju nuk keni pse të imagjinoni asgjë tjetër sepse Prodengin, një kompani australiane, ka nisur kompaninë shtëpia e parë diellore e zgjatshme quhet Fara. Shtëpitë diellore janë këtu. Ata kanë avantazhin e një sistemi të zgjerueshëm që ka të gjitha përfitimet e një shtëpie të vogël, por që zgjerohet në sekonda, plus që është plotësisht i arritshëm, duke përfshirë aksesin e karriges me rrota.

Gjëja nuk është këtu dhe është se ata nuk dëshironin vetëm një shtëpi të thatë, por me një shtëpi me efikasitet të energjisë ose praktikisht të vetë-mjaftueshme.

Progendin është përfshirë në këtë projekt panele diellore për prodhimin e energjisë elektrike deri në 8KW, të qenit në gjendje të zgjidhni madhësinë e baterisë.

Përveç kësaj, ajo ka një sistemi i ujëmbledhësve dhe me dritare me 360 ​​gradë vizion për të kontribuar sa më shumë në mjedis dhe për të lehtësuar një jetë të qëndrueshme. E vetmja gjë që ju nevojitet është një kopsht organik në oborrin tuaj!

Me 2,5 metra të lartë dhe 6 metra të gjerë, siguron hapësirë ​​më shumë se të mjaftueshme për të jetuar rehat ndërsa udhëtoni nëpër botë në vende ku shpesh nuk mund të shkoni ose ku rrjeti i energjisë elektrike nuk arrin.

Më mirë akoma, mendoni për përdorimet e shumta që mund t'i jepen këtij lloji të shtëpive dhe nuk dua të them vetëm t'i keni ato si një vendbanim të përhershëm ose si një vendbanim sezonal por si Akomodimi i refugjatëve, shërbimet e urgjencës, si një vend pune larg qytetit të madh (për një shkrimtar apo artist mund të jetë i dobishëm) apo edhe për tregje ose zona rekreative si panaire.

Të gjitha këto përdorime sa hap e mbyll sytë për shkak të lehtësisë së transportit që ka dhe vetë-mjaftueshmërisë së lejuar.

Por le të mos përqendrohemi vetëm në këtë shtëpi, ka shumë modele të reja të këtyre shtëpive diellore si Shtëpitë Blu të cilat në këtë rast janë akoma të vendosshme por modulare (të parafabrikuara) dhe është se avantazhet e këtyre shtëpive diellore mund të ndryshojnë siç është kontrolli i cilësisë që ka pasur në çdo kohë nga specialistë të ndryshëm dhe mund të rregullohet më lehtë në kohë të shkurtra prodhimi, në nga ana tjetër kemi edhe karakteristikat e a ndërtim i qëndrueshëm pasi vijnë nga shumë prej materialeve të përdorura për ndërtimin e tij materialet e ricikluara të cilave ata më pas i shtojnë nënshtresën e çelikut të galvanizuar (e cila do të formojë mbyllje, ndarëse dhe tavane).

Kësaj i shtojmë dyshemetë bambu, kondicionim i ajrit me efikasitet të lartë, konsum i ulët i ujit duke përdorur sistemet e tyre të konsumit të ujit si dhe duke mos harruar instalimi i paneleve diellore, rigjenerimi i ujit të shiut dhe shtrirjen e shtëpisë me kuvertë e rregulluar të na sigurojë pak ushqim duke kontribuar në mbajtjen e CO2.

 

Disavantazhi i këtij lloji të shtëpive diellore në krahasim me ato të mëparshme është kryesisht transporti, për këtë arsye ato nuk duhet të tejkalojnë matjet maksimale (4,9 metra të gjera me 18,9 metra të gjata) dhe natyrisht montimin, pasi ato e ndajnë shtëpinë në panele në mënyrë që transferimi është më ekonomik dhe kompakt.

Për këtë arsye, ju duhet të jeni shumë të qartë se ku dëshironi të banoni, me shtëpitë e mëparshme keni vetëm si kufizime ato që keni pasur si një automjet të quajtur si "celular shtëpije" pasi që në fund të fundit janë vetëm kaq.

Pse e them kete? Për arsyen e thjeshtë se transportimin dhe montimin  nga këto shtëpi të dyta diellore ato jane shume te shtrenjta, ata kanë nevojë për leje speciale dhe madje edhe shoqërim kështu që pa dyshim shumë pak kompani në Spanjë i janë përkushtuar këtij lloji të transportit.

Nga ajo që shihni, ky lloj shtëpie diellore, qofshin modulare apo të lëvizshme, paraqet një seri të shkëlqyeshme avantazhesh si dhe të meta por pa dyshim si pengesë më mbetet çmimi, dhe jo vetëm për transportin e shtëpisë modulare , pasi nuk ka aq shumë Ndërgjegjësim në Spanjë ka filluar të shihet, ende nuk ka një linjë të duhur të tregut dhe kjo do të thotë që çmimet e tyre janë të larta, duke qenë në gjendje të arrijnë lehtësisht mbi 79.000 euro në shtëpi modulare pa llogaritur transportin ose montimin dhe rreth 300.000 euro për to. Celularët.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.