Shtëpi Bioklimatike (4). Patio të lagura.

Shtëpi bioklimatike, kopshte të lagura. Ne vazhdojmë të jemi të përkushtuar për transmetimin e strategjive arkitektura bikoklimatike për të krijuar shtëpi që përfitojnë nga kushtet natyrore të mjedisit të tyre për të promovuar kursim energjie dhe të jetë më shumë i qëndrueshëm. Në postimet e mëparshme kemi folur për orientimin e shtëpisë dhe mënyrën e ajrosjes së tyre në një mënyrë natyrale, sot po shkojmë gjithashtu në atë mënyrë, por me një ide simpatike të Mbjell pemë rreth shtëpive tona, mundësisht në veri, por në të vërtetë mund të jetë aty ku keni hapësirë ​​dhe ju pëlqen.

Pemët japin sombra plus ftohen vendi sepse përmes djersës së tyre ata avullojnë ujin, nga ana tjetër, gjatë dimrit janë pengesë që shmang kalimin e erërat e ftohta që dominojnë gjatë këtij sezoni të vitit. Sipas studimeve të kryera nga specialistë të arkitekturës bioklimatike, mbjellja e pemëve pranë shtëpive mund të përfaqësonte një duke kursyer midis 15 dhe 40 përqind të konsumit të energjisë ne kemi nevojë për të ruajtur një temperaturë të rehatshme brenda shtëpisë.

Por meqenëse nuk doni të mbillni pemë që nipërit tuaj t'i shijojnë, është më mirë të mbillni lloje të rritje e shpejtë dhe Gjethe e rënë që kanë një gotë të madhe në verë, sigurojnë hije dhe freski dhe që humbin gjethet në dimër duke lejuar kalimin e dritës natyrore brenda shtëpisë. Që t'i përdorni në mënyrë efikase, duhet të dini se sa të gjatë do të rriten për të matur nëse do të ofrojnë hije në katin e dytë të shtëpisë, nëse ka një të tillë.

Shtë e vështirë të rekomandosh specie specifike sepse përshtatshmëria e tyre do të varet nga secili lokalitet, klima dhe orografia e tij. Bestshtë më mirë të konsultoheni me një çerdhe afër Ajo që mund të thuhet janë disa gjëra të arsyes së shëndoshë. Ata duhet të jenë specie, të cilëve rrënjët nuk rriten shumë të mëdha dhe rrezikojnë integritetin e shtëpisë. Në varësi të dashurisë suaj për bimët, duhet të zgjidhni një kujdes të cilit i përshtatet shijes dhe kohës suaj të disponueshme dhe mos harroni që ju duhet ujit, spërkatni dhe fekondoni ato në mënyrë që ata të rriten të fortë dhe të shëndetshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.