Shtëpi Bioklimatike (3). Izolimi termik

Izolimi termik i mureve

Izolimi është një pengesë që parandalon rrjedhën e padëshirueshme të ajrit nga jashtë në brendësi të shtëpisë. Parandalon hyrjen e nxehtësisë gjatë verës dhe ikjen gjatë dimrit. Pra, cilado qoftë izolimi që është, është një element i rëndësishëm për të ruajtur një klimë të rehatshme brenda shtëpisë. Mbajtja e shtëpisë e ngrohtë gjatë dimrit do të thotë midis 30 dhe 40 përqind të konsumit të energjisë së ndërtesave në përgjithësi, kështu që ulja e këtij konsumi është brenda objektivave të BE-së për qëndrueshmërinë e mjedisit.

Materiali për të izoluar termikisht shtëpinë duhet të jetë efikas, domethënë të izoloni mjaftueshëm shtëpinë në mënyrë që temperatura e brendshme e saj të mos varet nga pajisjet që konsumojnë energji elektrike ose që përdoren shumë pak.

Duhet të jetë i padëmshëm, pa nivele toksiciteti ose emisione të dëmshme për organizmin.

Duhet të jetë i qëndrueshëm, të sigurojë përfitimet e tij për shumë vite dhe të mbetet i paprekur në mot të motit.

Ju duhet të ekuilibroni temperaturën e brendshme të shtëpisë dhe lagështinë e saj në mënyrë që të siguroni një ambient të rehatshëm.

Aktualisht, Këshillat e Qyteteve kërkojnë një dhomë izolimi në mure, dysheme dhe tavane për të dhënë leje të reja ndërtimi dhe rregulloret për përdorimin e tij parashikohen në Kodin Teknik të Ndërtimit në Spanjë.

Llojet e izolimit që përdoren zakonisht janë leshi i qelqit, leshi i gurit (ky i fundit është më i qëndrueshëm dhe me performancë më të mirë si izolues akustik, si shkuma poliuretani dhe shkuma e celulozës.

Përveç kësaj, shkumat përdoren në pikat e rrjedhjeve të mundshme të nxehtësisë gjatë muajve të dimrit ose të ftohtit gjatë muajve të verës. Këto pika mund të jenë në kornizat e dritareve, për shembull.

Izolimi termik në ndërtesa


2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   verr dijo

  Më pëlqejnë shumë idetë tuaja

 2.   Marisela Murillo dijo

  Më duhet material për të izoluar shtëpinë time, unë jetoj në CD Juarez, ku shkoj për këshilla dhe blerje të matricës