Shtëpi Bioklimatike (2). Ventilimi i kryqëzuar

Ventilimi kryq në shtëpitë bioklimatike Çdo ndërtesë përjeton një shkëmbimi ajror me pjesën e jashtme përmes mikroporeve të mbylljeve (mureve) të tij, në një masë më të madhe ose më të vogël, varësisht nga natyra e materialit me të cilin është ndërtuar, ka materiale më poroze se të tjerat.

Duke qenë objektivi kryesor për të marrë një nivel të mirë komoditeti brenda shtëpisë ose banesës (në përgjithësi të çdo ndërtese), është e rëndësishme të kontrolloni hyrja dhe dalja e ajrit, veçanërisht nëse është ajri i nxehtë i verës, për të ruajtur një brendshme temperaturë të rehatshme gjatë ditës dhe natës dhe në të njëjtën kohë arrijeni atë me mjete natyrore për të kursyer para në faturat e energjisë elektrike, energji për planetin dhe të keni një shtëpi të qëndrueshme.

Disa masa të thjeshta në hartimin e shtëpisë do t'ju ndihmojnë. Siç e dimë, ajri i nxehtë i muajve korrik dhe gusht hyn në shtëpinë në fasada e jugut Po kështu, nëse përfitojmë nga fakti që ajri i nxehtë ngrihet gjithmonë, do të jetë shumë e dobishme nëse shtëpia juaj ka mekanizma natyrorë për të evakuoni këto ajra Kështu që ata nuk grumbullohen brenda dhe nuk nxehen më shumë nga shtëpia, thjesht disa kanale nga bodrumi në kuvertën e çatisë dhe më lart akoma do të shërbejnë që ky ajër të dalë atje kur ngjitet, është ajo që ne e njohim zakonisht në Spanjë si një shfryn.

Çdo hapje (dyer dhe dritare) që hapni në shtëpi duhet të vendoset në mënyrë strategjike në mënyrë që sapo të hapet të shërbejë për të "hequr" atë ventilim të nxehtë nga shtëpia.

Nga ana tjetër, ajri që hyn në Ana veriore Ershtë më ftohtë, kështu që dritaret në këtë fasadë të shtëpisë do të lejojnë që ajri i pastër të kalojë, ndërsa të tjerët të vendosur në mënyrë strategjike, së bashku me "shfryn", do të nxjerrin ajrin e nxehtë, me këto masa do të jetë e mundur të ruhet një temperaturë të rehatshme pa ajer te kondicionuar ose duke e përdorur atë më pak kohë dhe më pak të ftohtë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.