Shtëpi bioklimatike (1). Orientimi në jug

Shtëpi bio

L shtëpi bioklimatike janë të dizajnuara me parimet e arkitektura bioklimatike të cilat janë ndër të tjera:

  • Kursim energjie
  • Kursimet ekonomike
  • qëndrueshmëria
  • Respekt për mjedisin

Për të arritur këto objektiva, kjo rrymë e arkitekturës propozon optimizimi i mjedisit natyror të vendit specifik ku do të ndërtohet shtëpia, ndërtesa ose, në përgjithësi, çdo ndërtim.

orientimi

La orientim ju mund të zgjidhni para se të bëni planet. Në zonat e ftohta këshillohet të orientoni pjesët e shtëpisë ku qëndrojmë më gjatë në jug për të shfrytëzuar sa më shumë nxehtë e diellit, e cila ndikon me forcë më të madhe nga jugu. Për të krijuar efekt serrë në favorin tonë, gjëja më e mirë do të jetë ajo Muret nga këto hapësira janë me xham, kështu që ata do të ngrohen gjatë ditës dhe do të rrezatojë nxehtësi në shtëpi nga natë, duke na parandaluar që të përdorim ngrohje ose se ne e përdorim atë  më pak kohë. Hapësirat që ne përdorim më pak mund të orientohen drejt veriut.

Nëse toka juaj është e vendosur në zonë e ngrohtë, shpërndarja është e kundërt, domethënë, hapësirat e shtëpisë që ne përdorim më shpesh ne do të orientojmë në veri, pra kemi pak hije gjatë verës, në të njëjtat hapësira duhet të vendosni mure me xhams të keni pak ngrohtësi gjatë dimër.

Për të mbajtur shtëpi e ftohtë gjatë muajve të nxehtë (korrik dhe gusht), në zonat e nxehta mund të instaloni awnings dhe blinds atje ku ka me shume diell, këto shtojca do t'ju ndihmojnë të përdorni më pak ajer te kondicionuar y do të kurseni para dhe energji.

Strehim i qëndrueshëm bioklimatik


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.