Shpërthimi i vullkanit në Islandë

shpërthim vullkani në Islandë

Një shpërthim i madh vullkanik pritet në Islandë, megjithëse koha nuk dihet. Aktiviteti sizmik në rajonin jugperëndimor të ishullit ka vazhduar që nga fundi i tetorit, dhe shpërthime të mëparshme kanë ndodhur në të njëjtën zonë, më i fundit që ka ndodhur gjatë verës. Megjithatë, ekspertët shprehen të shqetësuar se këtë herë, për shkak të sipërfaqeve të mëdha të tokës që janë hapur. Shpërthimi i vullkan në Islandë është i afërt

Prandaj, ne do t'ju informojmë për shpërthimin e mundshëm të vullkanit në Islandë.

Ditë më parë

vullkan në Islandë

Në rajonin jugperëndimor të ishullit, toka filloi të dridhej më 24 tetor. Kjo nuk është e pazakontë në një vend me mbi 200 vullkane aktive dhe nuk ka një ndikim të madh në jetën e përditshme të islandezëve. Megjithatë, frekuenca e Tërmetet e vogla janë rritur dhe tani i kalojnë 1.000 në ditë. Ky njihet si një tufë sizmike, një fenomen që ka ndodhur në një shkallë më të vogël përpara shpërthimit të La Palma në shtator 2021. Autoritetet kanë frikë se një nga vullkanet në zonë mund të shpërthejë, por është gjithashtu e mundur që të jetë thjesht një i përkohshëm fakt.

Ármann Höskuldsson, një vullkanolog në Universitetin e Islandës, thekson se shumica e tufave të tërmeteve përfundojnë pa një shpërthim, me vetëm çarje dhe defekte. Megjithatë, është e qartë se ky është fillimi i një ngjarjeje të madhe tektonike që do të çlirojë tensionin që është krijuar në gadishull gjatë 800 viteve të fundit.

Origjina e shpërthimit të vullkanit në Islandë

vullkani që shpërthen në Islandë

Qyteti i Grindavík, i vendosur në jugperëndim të Islandës në gadishullin Reykjanes, është në epiqendrën e një serie tërmetesh që kanë ndodhur në një zonë të gjerë. Fillimisht, tufa sizmike u përqendrua në perëndim të rajonit të prekur, por më pas u zhvendos drejt lindjes. Gjatë fundjavës, tërmetet ndryshuan sërish drejtim dhe u përqendruan më në jug të Grindavik. Ky ndryshim ishte aq i rëndësishëm sa nëse një tërmet ndodhte në atë pikë, mund të rezultonte në një shpërthim nënujor.

Në fillim të aktivitetit sizmik, tërmetet ndodhën në thellësi më të mëdha se pesë kilometra. Megjithatë, Të enjten lëkundjet kanë ndodhur tashmë në 3,5 kilometra dhe ditët e fundit kanë ndodhur në vetëm 800 metra.

Pas monitorimit nga afër të tufës sizmike dhe zhvendosjes në hipoqendër, Zyra Meteorologjike Islandeze (IMO) dhe ekspertë të tjerë kanë arritur në përfundimin se po ndodh një depërtim masiv i magmës. Përmasat e kësaj depërtimi të magmës pritet të jenë të pamasë dhe të arrijnë të gjithë zonën. Sipas Bill McGuire, profesor emeritus i rreziqeve gjeofizike dhe klimatike në University College London, modelet tregojnë se magma po rritet së bashku një thyerje 15 kilometra e gjatë dhe tani po i afrohet sipërfaqes, ndoshta më pak se 800 metra. Të dhënat satelitore GPS tregojnë se terreni në disa pjesë të rajonit po rritet me disa centimetra çdo ditë.

Ku do të shfaqet magma?

Vendi i shfaqjes së magmës mbetet një mister për shkencëtarët. Megjithatë, thyerja e formuar, e cila shtrihet nga jugperëndimi në verilindje, jep një të dhënë vendimtare. Zyra Meteorologjike Islandeze (IMO) ka sugjeruar se magma ka shumë të ngjarë të shfaqet në një pikë të çarjes. Kjo ngjarje besohet të jetë e lidhur me vullkanin e afërt Fagradalsfjall, aktiviteti i të cilit është rritur gradualisht që nga viti 2021. Shpërthimi i fundit i tij ndodhi në verë.

Si rezultat, materiali mund të dalë në sipërfaqe në këtë vend. I vetmi faktor i panjohur është koha. Në raportet e saj të fundit, IMO ka deklaruar se “ka një probabilitet të lartë që një shpërthim vullkanik të ndodhë në ditët në vijim.

Ekspertët nuk e dinë vendin e paraqitjes dhe llojin e tokës së shkrirë, gjë që lë të hapura disa mundësi. Ndryshe nga vullkanet tipike konike, zona relativisht e sheshtë e ishullit, si Fagradalsfjall, është e prirur të ketë çarje vullkanike ku hapet toka. Pastaj, Lava rrjedh nga një pikë brenda çarjes dhe nuk është domosdoshmërisht natyrë shpërthyese.

Nëse llava rrjedh në jug të çarjes, ajo do të arrinte në det. Megjithatë, një shpërthim shpërthyes në një pikë jo të plasaritur nuk mund të përjashtohet. Profesor Höskuldsson thekson se llava bazaltike karakterizon vullkanizmin në Islandë. Kjo shkakton shpërthime të lehta që gjenerojnë rrjedha llave, të cilat mund të rrjedhin më shpejt se ato në La Palma.

Dyshime në mesin e popullsisë për një vullkan në Islandë

magma vullkanike

Ekziston një pyetje e zakonshme në lidhje me shpeshtësinë e tërmeteve dhe shpërthimeve vullkanike në Islandë. Rajoni përjeton këtë lloj fenomeni me një normë më të lartë se pjesët e tjera të botës, dhe kjo mund t'i atribuohet vendndodhjes së saj unike gjeografike. Islanda ndodhet në dy pllaka tektonike, Pllakën e Amerikës së Veriut dhe Pllakën Euroaziatike, të cilat vazhdimisht largohen, duke shkaktuar aktivitet të vazhdueshëm vullkanik dhe dridhje sizmike. Ky fenomen përforcohet më tej nga vendndodhja e Islandës në kreshtën e Atlantikut të Mesëm, ku korja e Tokës është veçanërisht e hollë, duke e bërë atë më të ndjeshme ndaj shpërthimeve dhe tërmeteve.

Në mes të Atlantikut të Veriut, ka një pikë ku pllaka tektonike e Amerikës së Veriut dhe pllaka tektonike Euroaziatike duket se takohen. Megjithatë, ky nuk është një takim i dy pllakave, por më tepër një ndarje pasi të dyja pllakat largohen nga njëra-tjetra. Ky proces ka çuar në formimi i kreshtës së mesit të Atlantikut, një çarje e madhe që shkon nga jugu në veri përgjatë dyshemesë së oqeanit. Ndonëse çarja ndodhet mijëra metra nën det, ajo kalon edhe përmes Islandës, duke e ndarë vendin në dy pjesë.

Siç mund ta shihni, tensioni tani është mjaft i lartë. Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth vullkanit në Islandë dhe shpërthimit të tij të mundshëm.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.