Transformoni një makinë nga benzina në LPG

shndërroni një makinë nga benzina në lpg

LPG ose i njohur gjithashtu si një gaz i lëngshëm i naftës është një karburant i bazuar në gaz natyror që ka një efikasitet të madh dhe një çmim të ulët, por që kërkon një kosto fillestare. Ka shumë njerëz që duan shndërroni makinën nga benzina në LPG por ata nuk i njohin mirë rregulloret ose çmimin e tij.

Për këtë arsye, ne do të kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se çfarë duhet të dini për të mundur të shndërroni makinën nga benzina në LPG.

Ndryshimi i karburantit

shndërroni një makinë nga benzina në LPG

Gazi i lëngshëm i naftës ka një kosto të ulët dhe stacionet e karburantit, megjithëse nuk ka pompa kudo. Duhet të kihet parasysh se për të shndërruar një makinë nga benzina në LPG, duhet të përmbushen disa standarde. Transformimi nuk është i mundur në të gjitha automjetet dhe Nëse dëshironi të merrni etiketën ECO nga DGT, automjeti juaj duhet të plotësojë disa kushte. Shumë prodhues tashmë kanë në gamën e tyre versione që kanë modele me Autogas që janë të përgatitura në fabrikë për të pranuar LPG dhe benzinë. Përveç kësaj, është e mundur të shndërrohet një makinë me benzinë ​​për ta bërë atë të pajtueshme me gazin e lëngshëm të naftës.

Një nga dyshimet e shpeshta është ajo që nevojitet që të mund të transformohet një makinë nga benzina në LPG. Ndër avantazhet e gazit të lëngshëm të naftës gjejmë konsum të reduktuar dhe çmim të ulët.

Karakteristikat për të shndërruar një makinë nga benzina në LPG

rezervuar lpg

Këto vetura janë automjete që kanë motor nxehtësie dhe konkretisht motor benzinë. Mund të thuhet se ato janë automjete me karburant që kanë një motor të vetëm, por me dy karburante të mundshme. Kjo do të thotë se ata gjithashtu kanë rezervuarë për karburante të ndryshme. Mund të funksionojë në mënyrë të përsosur me benzinë ​​ose me gaz të lëngshëm të naftës në mënyrë të paqartë. Prandaj, në një nivel teknik, ajo fillon në bazë të një makine konvencionale me benzinë.

Rezervuari i gazit të lëngshëm të naftës ka disa karakteristika teknike të ndryshme nga ato konvencionale. Këto rrethana teknike janë ato që përcaktojnë nëse një automjet me motor termik me benzinë ​​mund të shndërrohet në LPG apo jo. Një faktor tjetër për t'u marrë parasysh janë rregulloret. Dhe është se një seri kërkesash dhe parametrash duhet të plotësohen në mënyrë që të shndërrohen në gaz të lëngshëm të naftës. Ekzistojnë disa aspekte specifike që duhet të detajohen në mënyrë që të dini mirë nëse mund ta shndërroni një makinë nga benzina në LPG.

Nëse analizojmë në një nivel teknik, mund të shohim se të gjitha makinat me benzinë ​​të regjistruara nga viti 1995 e në vazhdim mund të shndërrohen në gaz të lëngshëm të naftës. Vetëm në modelet specifike të regjistruara nga kjo datë në 2001, të cilat janë ato që përputhen me EURO 3 ose rregulloret e mëvonshme janë ato që mund të transformohen. Bazuar në këtë premisë, duhet të merret parasysh nëse automjeti është injeksion direkt apo injeksion indirekt. Makinat me benzinë ​​që kanë një sistemi i injektimit indirekt mund të shndërrohet në gaz të lëngshëm të naftës fare lehtë. Konvertimet mund të bëhen në çdo punëtori të specializuar. Ajo që paraqet vështirësi teknike dhe mund të mos jetë në gjendje të shndërrohet në ndëshkim të naftës janë modelet e benzinës me një sistem të injektimit të drejtpërdrejtë.

Arsyeja pse nuk mundeni është sepse një automjet që është shndërruar në gaz të lëngshëm të naftës të përdoret një grup i dytë i injektorëve specifik për LPG. Në rastin e modeleve që kanë injeksion të drejtpërdrejtë, kjo do të thotë që injektorët e benzinës nuk marrin karburant kur automjeti po punon me gaz të lëngshëm të naftës. Kur kjo të ndodhë, mund të shkaktojë teprime në temperaturën e motorit dhe probleme të ndryshme. Automjetet që kanë LPG të fabrikës kanë motorë me injeksion të drejtpërdrejtë dhe kanë injektorë të modifikuar të përgatitur për t’i bërë ballë temperaturave më të larta.

Në një nivel teknik, është e mundur të shndërrohet një makinë me benzinë ​​në LPG me injeksion të drejtpërdrejtë, por ndryshimi nënkupton që injektorët duhet të përcjellin nxehtësinë më mirë si dhe izolatorët teflon duhet të instalohen që të jenë në gjendje kundër temperaturës. Padyshim, e gjithë kjo mbart një kosto fillestare më të lartë.

Çmimi për transformimin e një makine nga benzina në LPG

përmirësimi i karburantit

Siç e dimë, shndërrimi i një makine nga benzina në LPG ka përfitime të shumta, megjithëse ka edhe të meta të caktuara. Gazi i lëngshëm i naftës po krijon bazën e butanit dhe propanit. Ashtë një fakt që është në rritje dhe gjithnjë e më shumë prodhues e përfshijnë atë në modelet e tyre. Dhe është se ajo ka përparësi të mëdha ekonomike dhe mjedisore që paraqesin një alternativë interesante ndaj benzinës.

Çmimi i makinave është i ngjashëm me atë të njësive të benzinës ose naftës, por në planin afatgjatë ato janë shumë më të lira. Dhe është se ndëshkimi i naftës është një karburant shumë më i lirë se ai tradicional. Calculatedshtë llogaritur që pak a shumë kostoja shtesë e automjetit paguan vetë kur përdoruesi bën afërsisht 30.000 kilometra në vit. Duhet të theksohet se këto vetura kanë dy rezervuarë kështu që autonomia e tyre është më e lartë. Kjo është, ata kanë rezervuarin për vajin klasik dhe benzinën konvencionale. Falë kësaj, ata mund të kalojnë më shumë se 1.000 kilometra pa u ndalur për t’u furnizuar me karburant.

Nëse nuk keni para të mjaftueshme për të blerë një makinë me LPG të instaluar, mund ta shndërroni një makinë nga benzina në LPG. Pasi të keni vlerësuar nëse ky konvertim është fitimprurës për ju, duhet të shkoni në një seminar të specializuar për të instaluar një pajisje të aprovuar. Isshtë një reformë e rëndësishme, prandaj rekomandohet disa javë pas filtrimit të vizitoni ITV për të verifikuar nëse instalimi është i saktë dhe ndryshimi mund të legalizohet. Rezervuari i LPG është instaluar në pusin e rrotave rezervë.

Sa i përket çmimit, datimi ndryshon në varësi të zhvendosjes së secilit automjet, por përgjithësisht varion midis 1.500-2.000 euro. Instalimi zgjat disa ditë dhe varet nga lloji i automjetit.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se si ta shndërroni makinën nga benzina në LPG.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.