Shkretëtirat janë rajonet më të mira për të instaluar centrale diellore të përqendruara

Sahara

Në Vjenë një ide u prezantua gjatë takimit të Bashkimit Evropian të Gjeoshkencave ku shpjegohet se zonat e thata janë ato që marrin më shumë rrezatim diellor dhe për këtë arsye më të mirat për instalimet e termocentralit, përveç faktit që ato nuk konkurrojnë për hapësira për bujqësi ose veprimtari të tjera njerëzore.

Një nga problemet e burimeve të rinovueshme, të paktën në atë diellore, janë sipërfaqet e mëdha të tokës që kërkohen për instalimin e saj, diçka që mund të zgjidhej nëse do të gjendeshin në ato shkretëtira si vendndodhja e tyre perfekte. Për këtë arsye, një ekip shkencëtarësh propozon të përdorin hapësirat e mëdha të shkretëtirës për të gjeneruar energji të pastër falë diellit.

Këto rajone të shkretëtirës janë perfekte për tu instaluar përqendrimi i centraleve diellore (CPS), një mënyrë tjetër e përdorimit të energjisë diellore që lejon ruajtjen e energjisë dhe prodhimin e energjisë elektrike edhe gjatë natës, ndryshe nga impiantet fotovoltaike me panele diellore. Në impiantet e CSP, energjia diellore merret nga pasqyrat në një marrës qendror që arrin temperatura shumë të larta. Kjo nxehtësi prodhon avull dhe lëviz një turbinë që është ajo që prodhon energji ose energji elektrike.

Rajonet me shkretëtira të gjera janë ato me raportin më të lartë të rrezatimit diellor. dhe kjo lejon që prodhimi i energjisë elektrike të jetë më i lirë, pasi sa më shumë rrezatim kostot bëhen më të lira. Dhe përdorimi i zonave që janë të padobishme është një tjetër pikë e mirë e saj në favor.

Dhe nëse mund të mendoni se për shkak të distancës së madhe në të cilën mund të gjenden disa termocentrale të këtij lloji, nuk do të shqetësoheshit që kur gjenerimi i energjisë elektrike dhe marrja e tij në qytetet e mëdha do të ishte për 20 cent dollar për kilovat orë.

Të gjithë një propozim që shpresojmë të gjejë realizueshmërinë e tij diku në të ardhmen e afërt.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.