Kequshqyerja, shëndeti dhe mjedisi

bujqësi

La Organizata e Kombeve të Bashkuara për Ushqim dhe Bujqësi (FAO) dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka njoftuar fillimin e konferencës së dytë ndërkombëtare mbi të ushqyerit (CIN2) që do të zhvillohet në Romë nga 19 deri më 21 nëntor dhe do të trajtojë një nga problemet më të rëndësishme të kohës sonë: si të riorganizojmë qeverinë e sistem ushqyese Mundial të përballesh me tre sfidat më të mëdha të shekullit XNUMX?

Sfida e parë, një pjesë e madhe e popullsi Mundial sot vuan nga kequshqyerja. Një e treta e fëmijëve në vendet në zhvillim zhvillim janë nënpeshë ose të vonuar rrit. Dy miliardë njerëz janë prekur nga mangësitë në mikroelemente, dhe më shumë se 840 milion vuajnë nga uria kronike.

Sfida e dytë, problemet e shëndetësor lidhur me insuficiencat ose tepricat e konsumit tonë, me teknikat e prodhim, transformimi industrial ose distribución i gabuar, i shumuar. Obeziteti dhe mbipeshë ato prekin rreth XNUMX miliard njerëz.

El harxhimi i tepërt e yndyrnave ose sheqernave, mbetjeve të pesticideve në ushqim, përdorimi në rritje i shtesave ushqyese janë bërë fenomene masive të ambbit Sociale. Pa llogaritur problemet e siguri sanitare që vrasin rreth tre milion njerëz çdo vit në botë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.