Sfida e qyteteve të rinovueshme

Qytet modern ekologjik

Siç e dimë të gjithë, energjitë e rinovueshme ato zgjojnë interes nga shumë, shumë njerëz. Shumë shkencëtarë dhe organizata po na paralajmërojnë për problemin e vazhdimit të përdorimit të lëndëve djegëse fosile.

Për fat të mirë, ka qytete të caktuara me synime ambicioze të ripërtëritshme. Shumica e tyre kanë propozuar të furnizojnë qytetin në a 100% me energji të rinovueshme me data që variojnë nga 2015 në 2050.

Do të shohim disa qytete:

TOP qytete

1. Kopenhagë, me fat për erën në det

Kopenhaga, kryeqyteti i Danimarkës, ka një avantazh të veçantë sepse vendi në tërësi tashmë është zotuar për qëllime ambicioze të energjisë së rinovueshme më parë. Në fakt, premtimi i qytetit për t'u bërë qyteti i parë neutral sa i përket emetimeve të karbonit deri në vitin 2025 ka qenë më e lehtë sepse erërat e brigjeve ato tashmë plotësojnë një pjesë të madhe të nevojave energjetike të qytetit

Ferma e erës në det

 2. Mynih, kryeqyteti i Bavarisë:

Me një popullsi prej 1,35 milion, Mynih Shtë qyteti i tretë më i madh në Gjermani dhe një nga qendrat më të rëndësishme ekonomike në vend. Në vitin 2009, qyteti vendosi sfidën për të siguruar që deri në vitin 2025 furnizimi me energji i qytetit të vinte nga 100% burime të rinovueshme.

Në bashkëpunim me kompaninë e shërbimeve të qytetit, Stadtwerke München (SWM), janë vënë në punë me qëllim të prodhoni mjaftueshëm në bimët tuaja Energji elektrike e gjelbër në mënyrë që deri në vitin 2025 të plotësojë nevojat për energji të zonës që përfshin Mynihun, të cilat vlerësohen të jenë të paktën 7.500 miliardë KWh në vit.

3. Aspen, Colorado: Ski Meka

Ky qytet, i vendosur në shtetin e Kolorados, Shtetet e Bashkuara, dhe i rrethuar nga malet, është i famshëm për të qenë një nga vendet më të mira për të skijuar. Shumë pak pas themelimit, ai u bë një nga qytetet e para në Perëndimin Amerikan që përdori energjinë hidroelektrike. Ne po flasim për vitin 1885. Qyteti dhe banorët e tij vazhduan këtë traditë 130 vjet më vonë për t'u bërë, në 2015, një nga qytetet e para në botë të përdorë energji të rinovueshme për të aktivizuar 100% të sistemit të saj elektrik.

4. San Diego, Kaliforni:

California tashmë ka parë rritje shpërthyese në të dy vendet e saj energji dhe diellore si dhe në tregun e makinave elektrike. Në San Diego, kjo rritje është shndërruar në një përpjekje për të ndërtuar një komunitet që përdor 100% energji e rinovueshme deri në vitin 2035

Mbushësit e automjeteve Tesla

5. Sidnei, Australi: zvogëloni emetimet me 70% deri në 2030

Në Australi po vendosen edhe bateritë, Sidnei po bën këtë hap të shkëlqyeshëm. Aktualisht, ata po punojnë për të zvogëluar emetimet e prodhuara nga efekt serrë me 70% ndërmjet tani dhe 2030, një nga propozimet e këtij qyteti është që një e treta e energjisë së përdorur në popullatë të vijë nga burime të rinovueshme dhe 2 e treta e mbetur nga një gjeneratë ultra-efikase.

 

6. Frankfurt, Gjermani: emisione zero të CO2 deri në vitin 2050

Frankfurti ka në mendje një cak ambicioz i zvogëlimit të emetimeve të karbonit. E gjithë kjo në një vend që ka angazhuar shumë më tepër se shumica për të ulur në të vërtetë CO2. Ndërsa e gjithë Gjermania ndjek politikat e saj 'energiewende' ose tranzicionin e energjisë, Frankfurt kërkon të ulë emetimet e saj të karbonit me 100% më së voni deri në vitin 2050. Ka qenë tashmë një progres i konsiderueshëm me zvogëlimet të konsumit të energjisë, pavarësisht nga ekonomia në rritje e qytetit: Frankfurt themeloi një nga agjencitë e para komunale të mbrojtjes së energjisë dhe klimës, e cila ka promovuar një skemë gjithëpërfshirëse të menaxhimit të energjisë që nga viti 1985.

7. San José, California: Energjia elektrike nga energjia e rinovueshme deri në vitin 2022

Duke qenë në zemër të Silicon Valley, San José ka një qëllim që të jetë në gjendje të përdorë energjinë elektrike të prodhuar me energji të rinovueshme deri në vitin 2022. Për ta realizuar atë, qyteti ka vendosur të zvogëlojë burokracinë që lidhet me instalimin dhe përdorimin e energjisë diellore. Në fakt, ajo është një nga pak qytete në vend e cila ka eleminuar nevojën për të pasur një leje ndërtimi kur shtoni panele diellore në çati, duke eliminuar një nga mbrojtjet më të mëdha kur përdorni energjinë diellore. Midis tyre gjithashtu plan për të instaluar energjia diellore në objektet komunale, mbështesin inovacionin teknologjik dhe ndihmojnë në krijimin e marrëveshjeve masive të blerjes së energjisë.

instalimi i panelit diellor

Vetëm këto qytete tashmë gjenerojnë një listë mbresëlënëse dhe së bashku përfaqësojnë miliona dhe miliona njerëz, gjurma mjedisore e të cilëve do të zvogëlohet ndërsa plotësojnë qëllimet e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.