Shtëpitë e gjelbra janë më të vlefshme në tregun e pasurive të patundshme

Aktualisht pak nga pak ndërtesa ekologjike sidomos në shtëpi. Ajo ende nuk është mbipopulluar por pritet që në vitet e ardhshme trendi i arkitektura ekologjike.

Që një shtëpi të konsiderohet ekologjike, ajo duhet të ketë disa karakteristika të tilla si ndërtimi me materiale ekologjike, kriteret bioklimatike në dizajn, përdorimi i teknologji jeshile dhe konsum i ulët i energjisë elektrike, si dhe prodhimi i energjisë së rinovueshme për të furnizuar nevojat e veta.

Ka shumë modele ose lloje të shtëpive ekologjike, si dhe me kosto të ndryshme.

Kërkesat e shtëpi të gjelbërta Ajo po rritet në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara pavarësisht krizës ekonomike, e cila bën që tregu i pasurive të patundshme për ndërtesat e gjelbërta të vazhdojë të rritet.

Arsyet pse njerëzit blejnë një shtëpi të gjelbër janë sepse ata e dinë që ata kursejnë shumë para për shpenzime fikse. pushtet, gaz, ujë, etj. si dhe kostot e ulëta të mirëmbajtjes.

Shumë shtëpi arrijnë të jenë energjia e vetë-mjaftueshme shtëpitë ose varen shumë pak nga furnizimi i jashtëm.

Përveç kësaj, vlera e shtëpitë ekologjike kur ata duan të shesin është më e lartë se ato konvencionale në treg prej afërsisht 20% deri 30%.

Në rastin e marrjes me qira të një shtëpie ekologjike, një çmim më i mirë mund të arrihet gjithashtu pasi qiramarrësi kursen shumë para me këtë lloj ndërtimi.

Shtë një investim i shkëlqyeshëm për të ndërtuar një shtëpi ekologjike në planin afatmesëm dhe afatgjatë ndërsa niveli i ndërgjegjësimit mjedisor rritet dhe më shumë njerëz duan të jetojnë në mjedise miqësore me mjedisin.

Ekzistojnë gjithashtu linja kredish dhe subvencionesh që ndihmojnë ata që duan të ndërtojnë shtëpi ekologjike ose të instalojnë sisteme të energji të pastër.

Sot është e mundur të merren studiot e arkitekturës ekologjike që projektojnë shtëpi ekologjike ose kompani ndërtimi që ofrojnë këtë lloj ndërtimi.

Ka modele dhe stile të panumërta për të zgjedhur sipas shijes estetike ose nevojave të banorëve të saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Garcia dijo

    Kjo përmbajtje përmbledh shumë mirë të ardhmen e strehimit. Gjithkush dëshiron një shtëpi më të shëndetshme, më pak agresive me mjedisin dhe më e lirë për tu mirëmbajtur. Urime!