Sera në shtëpi

serat në shtëpi

Me siguri keni menduar ndonjëherë të bëni serën tuaj në kopshtin tuaj. Ka raste, kur porosisim një serë të parafabrikuar, ajo priret të jetë shumë më e shtrenjtë se buxheti ynë. Prandaj, sot do të jemi këtu disa ide rreth serat në shtëpi. Modele mjaft interesante të serrave në shtëpi mund të bëhen me shumë pak para. Gjithashtu, është një mundësi e mirë për të përdorur materiale të ricikluara.

Nëse doni të dini më shumë rreth serrave në shtëpi, në këtë artikull do të gjeni informacione shumë të vlefshme.

Cilat janë serrat në shtëpi

Llojet e serave në shtëpi

Kur flasim për një serë po i referohemi një zone të mbyllur, statike dhe lehtësisht të arritshme në rritje që përdoret për mbjelljen dhe kultivimin e bimëve dhe perimeve të ndryshme. Ato lejojnë një zhvillim më të mirë të të korrave pasi ato i largojnë ato nga kushtet e pafavorshme të motit. Normalisht, shumë serra janë mbledhur tashmë dhe mund të jenë të madhësive dhe karakteristikave të ndryshme. Në varësi të çmimit dhe buxhetit që ne jemi në gjendje të shpenzojmë, ne mund të përballojmë një lloj serre ose një tjetër.

Nëse jemi një nga ata që kanë buxhet të ulët, më e rekomanduara është bast për serra shtëpiake. Janë këto sipërfaqe perfekte për rritjen dhe përdorimin e materialeve të ricikluara.

Avantazhet e serave në shtëpi

përparësia e të korrave

Këto serra në shtëpi bëhen një mundësi e shkëlqyeshme për sa kohë që kemi kopshtin ose pemishten tonë. Bërja e serave në shtëpi është zakonisht relativisht e lehtë për tu bërë. Përveç kësaj, zakonisht është një aktivitet mjaft i kënaqshëm gjatë procesit. Nëse rritemi organikisht, ne mund të rrisim cilësinë e të korrave që do të hamë shumë më tepër. Kjo sepse ato do të kenë shumë më tepër lëndë ushqyese dhe nuk do të kenë pesticide ose plehra azotike.

Një nga avantazhet kryesore të mbjelljes në serrat në shtëpi është që bimët të mbrohen nga temperaturat e ulëta. Ky mund të thuhet se është përparësia kryesore. Kur kemi një serë, ne mund të arrijmë një mikroklimë në të cilën bimët mund të zhvillohen shumë më mirë.

Nëse jemi një nga ata që kanë shtretërit e tyre të farave, mund t'i përfshijmë ato në serrat e shtëpive. Në këtë mënyrë, ne gjithashtu mund të hedhim fidanë deri në pikën e mbërritjes në sezonin e pranverës dhe verës, dhe kështu të kursejmë në blerjen e fidanëve të tjerë. Në këtë mënyrë ne gjithashtu sigurohemi që ato janë bimë ekologjike.

Një tjetër avantazh kryesor i serrës në shtëpi është se ne mund të kursejmë dhe mbrojmë bimë zbukuruese. Shumë prej tyre kanë pak rezistencë ndaj ngricave të ftohta dhe dimrit. Nga ana tjetër, ne mund të nxjerrim bimët aromatike në verë, si dhe frutat e thata falë serës. Dhe është që të bësh një serë në shtëpi është një ide fantastike që nuk kërkon shumë investime dhe materiale. Le të analizojmë një nga një avantazhet e ofruara nga një serë në shtëpi:

 • Isshtë një opsion që bëhet fitimprurës në një kohë të shkurtër.
 • Garanton cilësinë e ushqimit që po marrim, pasi që jemi super dhe e dimë dhe mund ta kontrollojmë procesin në çdo kohë.
 • Të gjitha llojet e perimeve mund të rriten jashtë sezonit për të siguruar një kulturë më të larmishme.
 • Produktet që ne mbjellim në serrë Ata do të jenë në gjendje të përfitojnë më shumë nga dielli i verës dhe do të rriten më shpejt.
 • Nëse bëjmë gjithçka në një mënyrë ekologjike, mund të mësojmë të kujdesemi për natyrën dhe të shohim rritjen e ushqimit të saj. Përveç kësaj, është një mundësi e shkëlqyer si një kohë e lirë. Ju mund të merrni kënaqësi nga të qenit në gjendje të hani ushqimet tuaja të rritura, kështu që mund të thoni se ato do të shijojnë shumë më mirë për ju.

Ndërtimi i serave shtëpiake me çati

Avantazhet e serave në shtëpi

Në këtë lloj serë duhet të vendosim se sa madhësi është në gjendje të llogarisim materialet dhe matjet që do të na duhen. Gjëja normale është që serra ka dimensione rreth 20 metra katrorë me masa 4.5 × 4.5 metra. Nëse kemi më pak hapësirë ​​do të duhet të përshtatemi me hapësirën në dispozicion.

Vendi më i përshtatshëm për të thënë kur ndërtohet kjo serë është zona me diell dhe në jug të kopshtit. Kjo sepse bimët kanë nevojë për mjaft orë rrezet e diellit gjatë gjithë ditës. Dielli më i mirë për bimët është ai i mëngjesit pasi dëmton indet e tyre. Nëse është e nevojshme, do të duhet të rrafshojmë tokën në mënyrë që ajo të jetë e sheshtë. Ne gjithashtu mund të shënojmë madhësinë dhe formën e serrës me një vijë dhe varg.

Tani kalojmë te ndërtimi. Ju mund të përfitoni nga strukturat prej metali ose druri. Kjo është një mënyrë e mirë për të ricikluar materialin dhe për ta bërë konstruksionin më të fortë. Bëmë 4 vrima si themele, rreth 40 centimetra të thella dhe 40 centimetra të gjëra. Ne vendosim një bllok betoni në secilën vrimë.

Nëse përdorim konstruksionin prej druri metalik do të jemi më të qetë me një përforcim në ditët kur është më e errët, pasi do të jetë më i fiksuar në tokë. Ne hapëm 4 vrima të tjera në qendër të anëve. Këto vrima përdoren për të rregulluar shtyllat prej druri. Ne do të bëjmë një hendek që do ta mbushim me një llaç dhe do të vendosim rreshtat e tullave. Convenientshtë e përshtatshme që tulla të bashkohen me një përzierje të rërës dhe çimentos. Kur kemi këto shtylla të ankoruara në tokë, ne mund të vendosim harqet që bashkojnë tubat.

Pasi të kemi tubat, ne mund të rregullojmë strukturën me pllaka druri në anët dhe çatinë. Pasi të kemi gjithçka, thjesht duhet të vendosim dyert në mënyrë që të ketë një veprim të mirë atje, veçanërisht në verë. Si shtesë mund të vendosim disa dritare dhe dyer për ajrosje në kohë më të nxehtë. Bimët kanë nevojë për nxehtësi por as nuk mund ta rrisin temperaturën shumë.

Ne duhet të dimë dhe në çfarë lloji të të korrave do të mbjellim në serën tonë të shtëpisë përpara se ta kryejmë atë. Çdo lloj i kulturave kërkon trajtime të ndryshme. Jo vetëm që do të jeni në gjendje të mësoni se si të bëni serrën tuaj në shtëpi, por edhe nocione themelore të bujqësisë.

Nëse keni vendosur për serrat në shtëpi, duhet të dini se cili është një mundësi e shkëlqyer jo vetëm për ju, por edhe për të gjithë familjen. Nëse keni fëmijë, mund t’i mësoni vlerat e natyrës që kur janë të vegjël. Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth serrave në shtëpi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.