Sapuni i makinës larëse, ndikimi në mjedis

  Lavatriçe

Sot, përdorni lavatriçe Mandatoryshtë e detyrueshme të përdorni një sapun të përshtatshëm, dhe se është gjithashtu sa më efektiv, por në të njëjtën kohë, kërkohet që të jetë më pak i rrezikshmi për mjedis.

El sapun de lavatriçe Ajo ka një ndikim të konsiderueshëm në degradimin e planetit dhe që nga vitet 70, studiuesit kanë tërhequr vëmendjen tonë për përdorimin e tij. Sapunët ose më saktë të tyre "Surfactants" kontribuojnë ndjeshëm në ndotje Detare.

Pothuajse të gjitha grupet në flora dhe faunë ndikohen nga detergjentët, si në nivel biologjike si fiziologjike, ashtu edhe biokimike ose citologjike. Ndotja për shkak të detergjenteve është një nga problemet ekologjike më shqetësuese të kohës sonë. Për të mbrojtur planetin, detergjent nga lavatriçe duhet të zgjidhet me mençuri.

Shtoni për larjen e rrobave a detergjent pa fosfate, e shëndetshme, ekologjike dhe biologjike është një nga zgjedhjet më të mira që mund të bëjmë. Megjithatë, kjo zgjedhje nuk është ende pjesë e shumicës shtëpitë, ndërsa është një nga masat më të mira për të ruajtur natyrë, shëndetin, lëkurën dhe shmangni të gjitha llojet e alergjive.

Sot ne shpesh ndryshojmë nga ropa dhe ne njollosemi shumë. Ose me dorë ose me një makinë larëse, detergjent është vendimtar për të mbajtur rrobat të pastra, dhe për këtë arsye ne duhet të marrim parasysh ndikimin e detergjenteve në natyrë, dhe të zgjedhim produktet bio y ekologjike.

Më shumë informacion - Këshilla për të bërë lavanderinë ekonomikisht


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.