Sa e ndot reja mjedisin?

sa shumë e ndot mjedisin reja

Në shoqërinë bashkëkohore, nuk është e pazakontë që industritë të errësojnë proceset e ndërlikuara të prodhimit që qëndrojnë në themel të botës sonë të ndërlidhur. Kjo përfshin rrjetin kompleks të makinerive, konsumin e energjisë dhe përdorimin e burimeve të nevojshme për të ruajtur funksionalitetin e mënyrës sonë moderne të jetesës. Reja është ajo hapësirë ​​në të cilën ne presim një sasi të madhe informacioni në internet. Megjithatë, shumë njerëz nuk e dinë sa shumë e ndot mjedisin reja.

Prandaj, në këtë artikull do t'ju tregojmë se sa shumë e ndot mjedisin cloud dhe çfarë mund të bëni për të zvogëluar këtë ndikim mjedisor.

Sa e ndot reja mjedisin?

sa shumë cloud ndot mjedisin dhe internetin

Duket sikur çdo klikim apo trokitje që bëjmë është i parëndësishëm dhe nuk bën dëm. Zgjedhja për të lexuar gazeta elektronike në vend të letrës, dërgimi i emaileve në vend të letrave dhe blerja pa ndërmjetës në vend që të vizitoni një shitës me pakicë të madhe mund të duket si opsione më miqësore me mjedisin.

Në përfundim, Fakti i eksplorimit ekskluziv të faqeve të internetit që kanë një prani në internet mund të klasifikohet si një trend minimalist. Sidoqoftë, kjo sjellje nuk është domosdoshmërisht në përputhje me parimet e minimalizmit.

Sa herë që kërkojmë në internet, lëshojmë në atmosferë 0,2 gram dioksid karboni (CO2), i cili përkeqëson më tej efektin serë dhe përshpejton procesin e ndryshimeve klimatike.

Përdorimi i internetit nga të gjitha subjektet, duke përfshirë individët, korporatat dhe qeveritë, kërkon një sasi marramendëse energjie. Në fakt, Kjo është e barabartë me 7% të konsumit të përgjithshëm botëror të energjisë.

Përveç ngarkimit të një fotografie në Instagram, ruajtjes së skedarëve në serverët cloud ose të pasurit të një kutie postare të rrëmujshme, ka shumë detyra të tjera dixhitale që mund të konsumojnë kohën dhe energjinë tonë.

Markat e qëndrueshme në internet

Në postimin e saj në LinkedIn, Sofía Amenta, specialiste e marketingut për markat e qëndrueshme dhe të drejtuara nga qëllimi, reflektoi mbi faktin se aplikacionet dhe mjetet që përdorim çdo ditë duket se ofrohen me pak ose aspak kosto. Megjithatë kjo nuk është plotësisht e vërtetë. Interneti kërkon një sasi të madhe burimesh për të ruajtur veten dhe për të na mbështetur. Shumica e këtyre burimeve nuk janë të rinovueshme dhe kontribuojnë ndjeshëm në krizën klimatike.

Për të lehtësuar transmetimin e menjëhershëm të të dhënave në internet, kërkohen komponentë fizikë që rrjedhin nga natyra. Mund të jetë e mençur të mbani mend se ky proces kërkon:

  • Pajisjet e përbëra nga materiale të ndryshme si metale, plastikë, xhami, si dhe qarqe, kabllo, ekrane dhe antena.
  • Energjia elektrike në mënyrë që të gjitha pajisjet e mësipërme të mund të funksionojnë.
  • Nevojitet një hapësirë ​​fizike për të ruajtur të gjitha sa më sipër
  • Distanca midis serverit dhe përdoruesit

Sipas Amenta-s, të kuptuarit e kostos së vërtetë të internetit të sotëm është hapi i parë për të qenë në gjendje ta rivendosni atë për prosperitetin e njerëzimit dhe Tokës.

Këshilla për të reduktuar ndotjen e internetit

almacenamiento de data

Ka disa këshilla të thjeshta që mund të ndihmojnë në uljen e ndikimit mjedisor të përdorimit të internetit. Një nga metodat më efektive është zvogëlimi i kohës totale që kaloni në internet. Një strategji tjetër është kalimi në një pajisje efikase të energjisë, si një laptop, në vend të një desktopi.

Ju gjithashtu mund të zgjidhni të rregulloni cilësimet e energjisë së kompjuterit tuaj për të kursyer energji. Për më tepër, përdorimi i motorëve të kërkimit që u japin përparësi rezultateve të gjelbra dhe zvogëlimi i numrit të emaileve që dërgoni mund të ndihmojë gjithashtu në zvogëlimin e gjurmës tuaj mjedisore.

Për të minimizuar përhapjen e emaileve të panevojshme, këshillohet që të përmbaheni nga përdorimi i opsionit "Përgjigju të gjithëve" përveç rasteve kur është absolutisht e nevojshme. Kjo është për shkak se sa më shumë marrës të ketë një email, aq më shumë ka të ngjarë të ndodhë një shkallë më e lartë e ndotjes.

Për të optimizuar përvojën e shfletimit, këshillohet të mbyllni të gjitha skedat që nuk përdoren aktualisht në shfletues. Kjo mund të bëhet thjesht duke klikuar në "x" që ndodhet në këndin e sipërm të djathtë të skedës. Duke bërë kështu, Mund të lironi memorien e kompjuterit dhe fuqinë përpunuese, gjë që mund të rezultojë në një përvojë shfletimi më të qetë dhe më të shpejtë.

Nëse ju pëlqen të dëgjoni muzikë, është e mundur të shkarkoni këngët që ju pëlqejnë më shumë. Vlen të përmendet se shkarkimi i muzikës për konsum jashtë linje ka një ndikim më të ulët mjedisor sesa transmetimi i saj në internet.

Për të zvogëluar madhësinë e bashkëngjitjeve të postës elektronike, rekomandohet që t'i kompresoni skedarët përpara se t'i dërgoni.

Për të reduktuar përdorimin e të dhënave në telefonin tuaj, rekomandohet çaktivizoni shkarkimet automatike të videove dhe përditësimet automatike të aplikacioneve dhe kopjet rezervë të cloud. Vlen të theksohet se kjo e fundit përfaqëson një 10% të konsiderueshme të konsumit të të dhënave në telefonat inteligjentë.

Problemet se sa shumë e ndot mjedisin retë

zonat ku ruhen

Profesori i qëndrueshmërisë në OBS Business School May López thotë se “Problemi është se sot ne po e përdorim gabimisht. Dixhitalizimi është i nevojshëm, por ne nuk dimë ta ekzekutojmë mirë. "Ne nuk po e bëjmë atë në mënyrë efikase." Profesori mbron edukimin për t'i përdorur më mirë këto mjete në vend që t'i kriminalizojë krejtësisht: "Ne kemi filluar të shohim se retë janë gjithashtu fizike."

Ndotja e ajrit vret 45.000 njerëz në Spanjë çdo vit kështu që është thelbësore që këto qendra të dhënash të përdorin energji të rinovueshme. Greenpeace publikoi raportin “Cliking Clean” në vitin 2017, i cili shënoi kompanitë në këtë drejtim. Apple kryeson listën sepse 83% e energjisë që përdor është e pastër, krahasuar me 22% dhe 17% për kompanitë si HBO ose Netflix, respektivisht.

Për të reduktuar ndikimin personal, Profesori rekomandon zgjedhjen e një televizori të rregullt në vend të një televizori të lidhur, dërgimin e skedarëve nëpërmjet një lidhjeje në vend të një skedari dhe përdorimin e kamerës më rrallë gjatë telefonatave. “Zakonisht janë dy njerëz që flasin dhe pesëmbëdhjetë persona shikojnë dhe ata njerëz mund të fikin kamerën pa ndërhyrjen duke ulur cilësinë”. Ai gjithashtu jep këshilla të tilla si prioritizimi i sistemeve të mesazheve të brendshme mbi emailin, fshirja e emaileve rregullisht (në vend që t'i ruajë pafundësisht) dhe përdorimi i USB-ve ose disqeve të ngurtë për të ndarë dokumentet.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë se sa shumë e ndot mjedisin cloud.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.