Rritja e pandalshme e burimeve të ripërtëritshme

zhvillimi i burimeve të ripërtëritshme Jo shumë kohë më parë, ajo u botua nga REN21 (Rrjeti i Politikave të Rinovueshme të Energjisë për shekullin 21, edicioni 2017 i raportit global mbi situatën e energjisë së rinovueshme në botë (Rinovueshme 2017 Raporti i Statusit Global)).

REN21 bashkon qeveri të ndryshme, OJQ, universitete dhe organizata ndërkombëtare të tilla si Banka Botërore, Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë, Kombet e Bashkuara dhe një etj.

Energjitë e rinovueshme në botë raportojnë

Aty thuhet se në vitin 2016 u vendos një rekord i ri për sa i përket impiant i energjisë elektrike në të gjithë botën e rinovueshme me gjithsej 161 gigavat. Me vende si Kina apo India në kokë

impiant diellor lundrues

Kjo përfaqëson një rritje prej gati 9% krahasuar me vitin e kaluar, e cila shton një fuqi totale elektrike prej 2.017 gigavat në të gjithë botën.

kalifornia krijon shumë energji diellore

Nëse bëjmë dallimin midis energjisë së ndryshme të ripërtëritshme, ajo është Energjia diellore fotovoltaike ai që bie në sy mbi pjesën tjetër me përafërsisht një 47% të energjisë totale të instaluar, e ndjekur nga energji eolica me një 34% dhe hidraulikë me diçka më shumë se 15%.

Ferma e erës në det

E ardhmja që do të vijë

Raporti shton disa pyetje shumë të rëndësishme në lidhje me evolucionin e ardhshëm të energjisë së rinovueshme në të gjithë botën.

Në vende të caktuara si Danimarka, Meksika ose Emiratet e Bashkuara Arabe, çmimi i energjisë elektrike nga burimet e ripërtëritshme u vendos në $ 0,1 / kWh, që do të thotë një shifër më e ulët për kostot e gjenerimit që kanë shumica e instalimeve konvencionale, dhe gjithashtu, pa pasur asnjë lloj premie.

Regjistro në Dubai për një termike diellore

Autoriteti i Elektricitetit dhe Ujit i Dubait (Dewa) njoftoi disa javë më parë çmimet e ofertave të katër konsorciumeve që konkurrojnë për zhvillimin e fazës së katërt 200 megavat të parkut diellor Mohammed bin Rashid Al Maktoum. Oferta më e ulët e paraqitur për këtë projekt të koncentruar të energjisë diellore është 9,45 cent amerikanë (rreth 8.5 cent euro) për kWh.

Ky çmim paraqet një rekord të ri, pasi ai i mëparshmi ishte 40% më i lartë se çmimi më i ulët i ofruar deri më tani. Dy oferta të tjera ata gjithashtu paraqitën çmime më të ulta me 10 cent euro për kWh.

Tenderi për fazën e katërt të parkut diellor të një impianti termosolar me teknologji kullë përfshin ruajtjen e energjisë deri në 12 orë, që do të thotë se ky kompleks do të jetë në gjendje të vazhdojë furnizimi me energji elektrike gjatë gjithë natës, dhe kjo është faza e parë e një zhvillimi që planifikon të ketë 1.000 MW energji diellore termike me teknologjinë e kullës.

TSK

Fatkeqësisht, në Spanjë nuk mund të themi të njëjtën gjë, si rezultat i ndërprerjeve të bëra në termocentralet diellorë.

Panele diellore

Këto nivele çmimesh do të inkurajojnë shumë vende të planifikojnë përfshirjen e termocentraleve diellorë në Spanjë pas shumë vitesh pa asnjë objekt, Duket se kërkesat e BE gjithashtu gjallërojnë tregun.

Këto shkëmbime janë të nevojshme për të përfshirë kapacitetin e ri që siguron menaxhimin dhe qëndrueshmërinë e rrjetit që me sa duket teknologjitë e tjera më lirë, ata nuk janë në gjendje të japin.

Energjia termosolare

Për shumicën e drejtuesve të ndërmarrjeve diellore, "termike diellore është e vetmja teknologji e menaxhueshme me përparësi për stabilitetin e rrjetit me më shumë se burime të mjaftueshme për të mbulojnë nevojat elektrike të çdo vendi me diell të rregullt. Përveç kësaj, pas shumë vitesh përpjekje R&D, teknologjia është pjekur shumë, aktualisht ajo mund të konkurrojë në çmim me çdo teknologji.

Kili

 

Danimarkë

Kjo ka ndodhur, për shembull, në Danimarkë, një vend plotësisht i zhvilluar dhe me nevoja të mëdha për energji.

Suedia e erës

Raporti gjithashtu përfshin që projektet e ruajtjes së energjisë janë kryer për një total prej 800 megavat të energjisë së instaluar, që do të thotë një kapacitet total botëror prej 6,4 gigavat.

Ai gjithashtu tregon se është e nevojshme të bëhen përpjekje në përdorimin termik të burimeve të rinovueshme ose në përdorimin e tyre në sektori i transportit, pasi që këto nuk janë zhvilluar ende mjaftueshëm kundër karburanteve fosile.

Kujdesi për mjedisin

Rëndësia e përdorimit të burimeve të ripërtëritshme të energjisë nga pikëpamja mjedisore duhet të theksohet, nëse ajo që synohet të jetë në përputhje me angazhimet globale në ndryshimi i klimës, konkretisht me Marrëveshja e Parisit, ku rritja e temperaturës mesatare vjetore është e kufizuar në nën 2 ºC.

Vit pas viti, më shumë energji po instalohet duke përdorur burime të rinovueshme sesa ajo e teknologjive konvencionale.

Kjo shoqërohet me nevojën për infrastrukturë energjetike si rrjetet e transmetimit dhe shpërndarjes, sistemet e informacionit dhe komunikimit, ruajtjen e energjisë, etj., Kështu që investimet që do të bëhen në vitet e ardhshme do të jenë shumë të larta.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.