EDP ​​Renovables do të sigurojë energji të rinovueshme për Nestlé në SH.B.A.

Portugezi EDP Renovables, një filial i EDP dhe me selia në Spanjë, ka njoftuar një kontratë 15-vjeçare për të blerë dhe shitur energji elektrike të rinovueshme për 5 impiante të Nestle shumëkombëshe.

Në fakt, ai do të sigurojë 80% të energjisë elektrike të nevojshme për të furnizimi pesë nga bimët e saj në shtetin e Pensilvanisë, Shtetet e Bashkuara.

Nestlé

Kontrata i referohet impianteve të prodhimit dhe Qendrat e shpërndarjes operohet nga Nestlé Purina PetCare, Nestlé USA dhe Nestlé Waters Amerikën e Veriut në qytetet Allentown dhe Mechanicsburg (Pennsylvania).

Reportedshtë raportuar se EDP Rinovueshme do të furnizojë 50 megavat Të energjisë elektrike. Deklarata thekson gjithashtu se në më pak se një vit "20% e energjisë elektrike që Nestlé përdor në SH.B.A. do të vijë nga burime të rinovueshme".

Përveç kësaj, Nestlé theksoi se kontrata me kompaninë portugeze do ta lejojë «Ulja e kostove të energjisë, shmang paqëndrueshmërinë e çmimit të karburantit fosil ”dhe“ qëndro konkurrues ”.

fuqia e eres

Sipas fjalëve të drejtorit të zinxhirit të furnizimit të Nestlé United States, Kevin Petrie: «Aleanca jonë me EDP Renovables na ndihmon të përparojmë drejt objektivit tonë për të arritur një ndikim mjedisor null nga tani dhe 2030 dhe përbën një shembull tjetër të procesit të transformimit të biznesit tonë ", thotë në deklaratë the

Me dhënien e kësaj kontrate, EDP Renovables do të zgjerojë kapacitetin të fermës së saj të erës Meadow Lake VI, e vendosur në Benton County (Indiana), ku kompania portugeze është lider në prodhimin e energjisë së erës

Mullinjtë e erës

Kompani të tjera shumëkombëshe që janë të përkushtuara për energjinë e rinovueshme

Nestlé nuk është e vetmja shumëkombëshe e madhe që është bast në burimet e ripërtëritshmeMund të flasim gjithashtu për Apple, Nike, Amazon, ndër të tjera.

Apple dhe ferma e saj me erë

Iberdrola do të furnizojë energji te kompania teknologjike Apple gjatë njëzet viteve të ardhshme, mund të zgjerohen edhe 5 të tjera, përmes parkut të lartpërmendur. Ku do të investoni minimumi 300 milion të dollarëve.

I gjithë ky investim do të realizohet Kompania Avangrid, Filiali i energjisë së rinovueshme të Iberdrola në Shtetet e Bashkuara. Duhet të mbahet mend se gjigandi Apple teknologjik, është kompania më e madhe në botë për nga vlera e tregut të aksioneve, me një vlerë aktuale prej rreth 880.000 milion euro.

Apple Store

Kontrata përfshin ndërtimin e a termocentrali i erës në Qarkun Gilliam (Oregon), i cili do të ketë një kapacitet prej 200 megavat (MW), do të fillojë të ndërtohet vitin e ardhshëm (2018) dhe do të hyjë në veprim në vitin 2020. Investimi për fillimin e parkut Montague arrin në 300 milion dollarë (275 milion euro).

Përmes marrëveshjes së nënshkruar, Iberdrola dhe Apple kanë nënshkroi një kontratë afatgjate të shitjes së energjisë, Prandaj, kompania e energjisë elektrike e drejtuar nga Ignacio Sanchez-Galán do të zotërojë, operojë dhe mirëmbajë parkun e erës. Ndërsa gjeneruar energji elektrike në ambientet për njëzet vitet e ardhshme do të furnizohen në ambientet e Apple.

Instalimi i një mulli me erë

Shtoni se parku do të jetë i vendosur pranë pasurive të tjera të kompanisë në Oregon, e cila do të ndihmojë në arritjen e zvogëlimit të kostos (sinergji).

Nike

Në fund të vitit të kaluar, filiali i Iberdrola nënshkroi një marrëveshje strategjike afatgjatë me prodhuesin amerikan të veshjeve sportive Nike. Sipas marrëveshjes, Avangrid do të furnizojë me energji të erës kompaninë amerikane gjatë vititdhjetë vitet e ardhshme.

Energjia do të arrijë «selia » nga Nike në Breaverton, Oregon, nga parqet Leaning Juniper TT, të vendosura gjithashtu në Oregon, dhe Jupiter Canyon, në Uashington.

Fuqia e kontraktuar nga Nike arriti në 70 megavat (MW), krahasuar me 350 MW nga të cilat kanë të dy impiantet.

Fermë me erë Huelva

Siç u shpjegua nga Nike, marrëveshja filloi janarin e kaluar dhe është pjesë e angazhimit të kompanisë për të arritur një furnizim të rinovueshëm njëqind përqind në objektet e saj deri në vitin 2025.

Amazona

Përveç kësaj, Iberdrola (Avangrid) furnizon me energji të erës gjigandi i tregtisë elektronike Amazon, përmes Amazon Wind Farm US East, një park i vendosur në Karolinën e Veriut, i cili tashmë është funksional.

Texas

Të gjitha këto marrëveshje nënvizojnë synimin e shumëkombësheve amerikanë për të vazhduar promovimin e energjisë së gjelbër, pavarësisht nga zbutja e rregulloreve. politikat mjedisore të nisura nga presidenti i ri i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, në krahasim me politikat e paraardhësit të tij, Barack Obama.

Donald Trump kundër ndryshimit të klimës


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Steven dijo

    Artikull i shkëlqyeshëm, urime