Ricikloni tapën e bardhë

poliekspan

Spanja është prodhuesi i dytë më i madh i tapës në botë dhe ka një të katërtën e botës në lisat e tapës. Prandaj, duke pasur zakonin e ricikloni tapën e bardhë Mund të jetë një mënyrë e shkëlqyer për të mbështetur këtë industri dhe për të përmirësuar mjedisin tonë. Tapa është në rrezik sepse shpesh zëvendësohet me materiale sintetike. Kur dushqet e tapës nuk janë të dobishëm ekonomikisht, ato janë në rrezik dhe mund të jenë një kërcënim.

Prandaj, ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për riciklimin e tapës së bardhë, karakteristikat dhe rëndësinë e saj.

Ricikloni tapën e bardhë

ricikloni tapën e bardhë në enë

Siç thuhet nga Ecoembes (sistemi spanjoll i menaxhimit të riciklimit të paketimit), konsumatorët duhet t'i ruajnë produktet e prodhuara me tapë natyrale në ambalazhim organik, në ambalazh kafe, në mënyrë që të mos pengojnë riciklimin e ambalazhit, por garantojnë se marrin shumë pak tapa tape. Kompania e riciklimit është më pas përgjegjëse për menaxhimin e tij dhe dërgimin e tij në një landfill të kontrolluar ose në ndonjë sistem të rikuperimit të energjisë.

Tapat që janë përdorur nuk mund të ripërdorenveçanërisht nëse ato përmbajnë lëngje ose lënë mbetje në kontakt me ushqimin ose materiale të tjera organike ose inorganike, sepse ato janë përkeqësuar ose kanë rënë në kontakt me mbetjet e produktit dhe industria nuk mund t'i pranojë ato përsëri. Edhe pse mund të riciklohet, pra materiali mund të përdoret pas trajtimit të duhur.

Megjithatë mungojnë sistemet e riciklimit të qelqit apo ambalazheve, megjithëse ka njëfarë eksperience në këtë fushë, aktualisht nuk ka një strukturë të mirë për të ricikluar tapën, e cila aktualisht është e shtrenjtë dhe mund të shkaktojë më shumë ndotje.

Riciklimi i tapës së papërdorur ka përfitime mjedisore dhe ekonomike. Ai supozon ruajtjen, konvertimin ose transportin e burimeve. Përveç kësaj, kur tapa natyrale mund të riciklohet apo edhe të përdoret, përveç avantazheve të përmendura tashmë, industria do të gjenerojë gjithashtu vende pune të gjelbra.

Edhe pse është ende e pamundur të riciklosh tapa natyrale të përdorura, ne ju ofrojmë disa ide për të ripërdorur tapa tape, një nga produktet më të përdorura nga ky material janë tapat prej tape.

tipare kryesore

ricikloni tapën e bardhë

Tapa e bardhë ose polistireni i zgjeruar (EPS), i njohur gjithashtu si polistiren ose polistiren, është një material plastik i shkumëzuar që rrjedh nga polistireni, i përdorur në prodhimin e kontejnerëve dhe paketimeve ose si një material izolues termik dhe akustik.

Ndër veçoritë e tij ato nxjerrin në pah butësinë, higjienën, rezistencën ndaj lagështirës, ​​rezistencën ndaj kripës, rezistencën ndaj acideve ose yndyrave, dhe aftësia për të thithur goditjet, gjë që e bën atë një material ideal për paketimin e produkteve të brishta. Gjithashtu, duke qenë se nuk është një substrat ushqyes për mikroorganizmat, ai nuk do të kalbet, nuk mykohet apo dekompozohet. Kjo e bën atë një material ideal për paketimin e produkteve të freskëta, kështu që ne mund të gjejmë lehtësisht produkte në format tabakaje në perime, fruta, kasap, shitës peshku ose akullore. Në supermarkete mund ta gjejmë lehtësisht në formën e tabakave në dyqane peshku, kasapësh, fruta, perime dhe akullore.

Si të ricikloni tapën e bardhë

biodegradable

Tapa e bardhë ose polistireni është një material plotësisht i riciklueshëm dhe 100% i ripërdorshëm. Me të, ju mund të formoni blloqe të të njëjtit material dhe të bëni lëndë të para për produkte të tjera. Pas përdorimit, duhet të ruhet në një enë të verdhë të dedikuar për enë plastike.

Tre metoda kryesore të riciklimit janë të njohura për tapën e bardhë:

  • Metoda kryesore e riciklimit është përdorur prej dekadash, që përfshin copëtimin mekanik të materialit dhe më pas përzierjen e tij me materiale të reja për të formuar blloqe EPS që përmbajnë deri në 50% material të ricikluar.
  • Një teknologji tjetër që përdoret aktualisht për riciklim është densifikimi mekanik, i cili përfshin aplikimin e energjisë termike dhe mekanike në shkumë për ta bërë atë më kompakte dhe më të lehtë për t'u trajtuar.
  • edhe Po studiohen metoda të reja të tretjes së shkumës në tretës të ndryshëm për të lehtësuar trajtimin e saj.

Vendi ku riciklohet tapa e bardhë është ena e verdhë. Siç e dimë të gjithë, në këtë enë mund të gjenden një sasi e madhe mbetjesh plastike, kanaçe, tabaka alumini, qese plastike etj. Kjo është arsyeja pse vendi më i mirë për të ruajtur mbetjet poliekspan është kontejneri i verdhë. Kompanitë e riciklimit së shpejti do ta asgjësojnë dhe do të bëjnë përdorime të reja për të.

Sektori i tapës në Spanjë

Siç thamë, Spanja është një nga prodhuesit kryesorë të tapës në botë, dhe pyjet kryesore të lisit të tapës gjenden në brigjet e Mesdheut, Extremadura dhe Andaluzi. Industria e tapës është një industri e veçantë që përfiton edhe biodiversitetin, sepse zhdukja e lisit të tapës do të shkaktojë dëme serioze në mjedis. Për shembull, do të preket biodiversiteti i qindra llojeve të kafshëve dhe bimëve, mjedisi natyror do të jetë më i ndjeshëm ndaj erozionit dhe shkretëtirëzimit, aftësia për të thithur dioksid karboni do të humbasë, shkalla e punësimit në zonat rurale do të bjerë ose peizazhi i bukur mesdhetar do të shkatërrohet.

Sipas përgjegjësit, në industri janë rreth 3.000 punonjës. Përveç prodhimit të tapave për shishe (85% e xhiros), industri të ndryshme përdorin gjithashtu tapë për vetitë e tij izoluese, lëvizshmërinë dhe lehtësinë.

Riciklimi i poliekspanit

Pasi kuptuam se ku u hodh tapa e bardhë, filluam të kuptonim se si funksionon procesi i riciklimit të tapës së bardhë. Aktualisht, ekzistojnë deri në tre metoda për të ricikluar tapën e bardhë.

E para është më e popullarizuara dhe ka qenë në prodhim për shumë vite. Kjo metodë konsiston në ndarjen e tapës së bardhë në pjesë më të vogla. Arsyeja kryesore është se në të ardhmen pjesë të reja të vogla do të montohen për të bërë blloqe të reja tape të bardhë. Duhet theksuar se ky proces është një nga më të shpejtët dhe më efektivët përsa i përket riciklimit.

Vlen të theksohet se, krahasuar me procesin e mëparshëm, në shumicën e rasteve vlerësohet se 50% e blloqeve të reja të tapës së bardhë do të jenë tapë tape të ricikluar. Në këtë mënyrë ne vazhdojmë diskutimin tonë për metodën e dytë. Procesi bazohet në densifikimin mekanik.

Së fundi, prezantohet metoda e përdorimit të kimikateve si tretës. Ajo ka të njëjtin qëllim si metoda e mëparshme, e cila përdor kimikate për të lehtësuar transportin e tapës së re të bardhë.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se si të ricikloni tapën e bardhë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.