Mësoni të ricikloni mobiljet

Tavolina të ricikluara

Me siguri në më shumë se një rast na është dashur të hedhim mobiljet e vjetra. Ose sepse e keqja është në gjendje të keqe ose sepse kemi nevojë ta ndryshojmë atë për një të re që i përshtatet modelit që kemi në dhomë. Para se të hidhni një mobilje si kjo, është më mirë të jeni krijues dhe të keni ide për të ricikloj mobiljet. Mobiljet që ne ndalojmë së përdoruri zakonisht përfundojnë në mbeturina ose në ndonjë zonë të shtëpisë tonë pa qenë e dobishme.

Në këtë artikull ne do t'ju japim disa ide të zgjuara për të qenë në gjendje të mësoni se si të ricikloni mobiljet. Në këtë mënyrë, ju mund t'i jepni jetë të re mobiljeve të vjetra.

Riciklo mobiljet

Mobilje të vjetra

Me mobiljet e vjetra mund të krijoni elemente dekorative për shtëpitë tona. Ne nuk duhet të përdorim të gjithë pjesën e mobiljeve, por përfitoni nga ato pjesë që i përshtaten më mirë modelit që duam të kemi. Në këtë mënyrë ne do t'i japim mobiljeve një shans të dytë dhe nuk do të shpenzojmë para shtesë për të blerë dekorimin e shtëpisë sonë. Me idetë që ne shkojmë në art ju mund të dekoroni shtëpinë tuaj duke ricikluar mobiljet dhe do të dukeni si një profesionist.

Ideja e parë që do t'ju japim është se si ta ktheni një komo në një ishull për kuzhinë. Dhoma e gjumit është zakonisht një nga dhomat në të cilat mobiljet ndryshohen më shpesh. Në varësi të madhësisë së komodës mund ta përdorim atë si një ishull për një kuzhinë. Në këtë komo mund të presim ushqimin që do të përdorim për pjatat tona dhe mund t'i vendosim rrota në mënyrë që të mund ta zhvendosim atë në dhoma të tjera kur të duam. Për këtë ide ne nuk duhet të modifikojmë asgjë në mobilje, thjesht t'i jepni një përdorim tjetër ose, në maksimum, të instaloni rrotat.

Sirtarët janë pjesë e mobiljeve që mund të përdoren në shumë gjëra. Njëri prej tyre është që të përdoret si rafte. Për ta bërë këtë, ne thjesht duhet t'i varim në mure dhe të vendosim gjithçka që na nevojitet brenda. Isshtë ideale për vendosjen e librave dhe rregullimin e mureve mirë.

Nëse keni pasur një fëmijë që nuk ka më nevojë për një krevat fëmijësh, mund të përdorni njërën nga anët si një organizues për qepjen e materialeve. Thjesht duhet të vendosni disa thonj që veprojnë si një mbështetës për të vendosur enët. Me krevat fëmijësh ju gjithashtu mund të bëni një lloj tjetër mobiljesh. Dhe është se është një enë që zgjat një kohë të shkurtër pasi foshnjat rriten shumë shpejt. Pra, në vend që ta mbajmë atë në një cep të shtëpisë, ne mund të nxjerrim më shumë nga ajo duke i bërë ata të bëhen tryeza praktike. Çfarë na duhet është të vendosni një dru ose gotë sipër që më vonë do të na ndihmojë të punojmë.

Riciklo mobiljet e vjetra me një dizajn të mirë

Ide për riciklimin e mobiljeve

Tani do të vazhdojmë të japim disa ide për të ricikluar mobiljet e vjetra. Për shembull, dyert e vjetra zakonisht janë shumë të shkathëta për çdo lloj modeli. Ne mund të bëjmë një tryezë relativisht lehtë. Thjesht duhet ta lëmojmë me rërë dhe t’i japim pak llak në mënyrë që të ketë një shkëlqim më të lartë. Ne gjithashtu mund ta lyejmë për t'i dhënë ngjyrën ose stilin që duam dhe që mund të kombinohen mirë me bojën në mure dhe pjesën tjetër të mobiljeve. Pasi t’i kemi dhënë ngjyrën derës siç duam, do të vendosim një gotë mbi të dhe këmbët dhe do të kemi një tryezë.

Sa herë kemi dashur të ndryshojmë raftet sepse ato janë vjetëruar ose nuk e kanë parë stilin që po modifikojmë. Këto rafte mund të japin shumë lojë kur bëhet fjalë për riciklimin e mobiljeve. Ne mund ta përdorim atë si ballina për kamerën e më të voglës së shtëpisë.

Kafshët shtëpiake tona janë pjesë e familjes sonë. Kështu, ne gjithashtu duhet t'u japim atyre komoditet dhe rehati. Ne mund të përdorim një nga tavolinat e vjetra të shtratit për të krijuar një shtrat për kafshët shtëpiake. Ju gjithashtu mund të lini gjëra mbi të dhe mund të përdoret që kafsha jonë të pushojë.

Kush nuk ka dashur ndonjëherë një kabinet lokali në shtëpinë e tyre? Ne mund të riciklojmë një tavolinë të vjetër që kemi dhe mund ta zbukurojmë ose ta lyejmë në stilin që duam. Thjesht duhet të përshtatim secilën nga vrimat që të jemi në gjendje të vendosim brenda shisheve, gotave dhe pjesës tjetër të elementeve që do të na duhen për të përgatitur kokteje të shijshëm dhe pije freskuese.

Një nga idetë që më së shpeshti tërheq vëmendjen e njerëzve që fillojnë të riciklojnë mobiljet është që të përdorin pjesën e përparme të sirtarëve për t'i vendosur ato në mur dhe për të vendosur rrobat. Perfectshtë perfekte të përdorni këto pjesë si mbajtëse rrobash.

Mobilje në natyrë

riciklojnë mobiljet në shtëpi

Nëse kemi një kopsht ose një verandë ku kemi stola mund t'i ripërdorim për të vendosur disa dyshekë sipër dhe për të krijuar një shtrat të vogël ku mund të pushojmë. Ne gjithashtu mund të shtojmë këmbët dhe ta bëjmë stolin të veprojë si një bazë shtrati.

Nëse duam të bëjmë një dhuratë ose të kemi një kujtim të shkëlqyeshëm në një mënyrë origjinale, ne mund të krijojmë kornizën tonë të fotografive. Për atë, ne do të përdorim një derë të vjetër që shërben si kornizë si pikturë murale. Ne do ta ndajmë atë në një mënyrë të tillë që secila prej vrimave të përmbajë një nga fotot. Ne mund të dekorojmë dhe pikturojmë pjesën tjetër të derës për të simuluar skajet e kornizave të fotos. Në këtë mënyrë, ne do të marrim fotografi origjinale gjatë riciklimit të mobiljeve.

Një ide tjetër që mund ta përdorim nëse kemi një kopsht. Mund të marrim një enë të vjetër plastike dhe një komodinë për të krijuar një frigorifer për oborrin e shtëpisë. Thjesht duhet të marrim majën e tavolinës së shtratit dhe ta hapim. Pastaj do të vendosim disa mentesha në mënyrë që të mund të shërbejë si mbulesë. Më në fund duhet të heqim pjesën e poshtme të sirtarit të parë në mënyrë që ena plastike të përshtatet dhe të shërbejë si frigorifer për oborrin e shtëpisë.

Siç mund ta shihni, ka shumë ide shumë origjinale për të ricikluar mobiljet. Objektivi i gjithë kësaj është të zvogëlojë sasinë e mbeturinave që vijnë nga shtëpia dhe mbetjet e materialeve, duke qenë në gjendje të japin një shans të dytë për të ri-futur materialet në ciklin jetësor të produkteve. Shpresoj që këto ide të ju ndihmojnë të mësoni të ricikloni mobiljet në një mënyrë origjinale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.