Ricikloni llambat

llamba të përdorura

Llambat janë një mbeturinë e zakonshme shtëpiake në çdo shtëpi. Riciklimi i llambave nuk është një çështje e thjeshtë për tu kryer. Çdo lloj llambash riciklohet ndryshe, në fakt disa llamba as që riciklohen. Ka shumë njerëz që nuk dinë si ricikloj llamba as çfarë duhet bërë me ta.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini për mënyrën e riciklimit të llambave dhe cilat janë karakteristikat e tyre.

Ricikloni llamba të përdorura

ricikloj llamba

Edhe pse duket e çuditshme, siç e theksuam në fillim, jo ​​të gjitha llambat mund të riciklohen. Llambat halogjene dhe llambat inkandeshente nuk përfshihen në WEEE, të cilat Shtë një rregullore që rregullon menaxhimin e duhur mjedisor të mbeturinave të pajisjeve elektrike dhe elektronike.

Prandaj, ne mund të riciklojmë llamba fluoreshente, llamba shkarkimi dhe LED. Ne gjithashtu mund të riciklojmë llambat. Nga ana tjetër, llamba halogjene dhe inkandeshente nuk riciklohen. Edhe pse, siç do të shihni më vonë, ato mund të përdoren për projekte shumë interesante DIY. Kjo do të varet nga lloji i llambave që duam të hedhim, sepse menaxhimi i llambave CFL (me konsum të ulët) është krejtësisht e ndryshme nga menaxhimi i llambave LED. Asnjëherë nuk duhet ta hidhni llambën në një enë qelqi.

Llojet e llambave

si të ricikloni llamba

Ekzistojnë disa lloje të llambave dhe në varësi të llojit të tyre, disa aspekte duhet të merren parasysh. Le të shohim se cilat janë ato:

 • Llamba fije: Meqenëse këto lloje të elementeve të ndriçimit, të tilla si llambat halogjene, nuk mund të riciklohen, ne duhet t'i hedhim ato në enë gri ose jeshile të errët (në varësi të popullsisë). Në këtë enë të mbeturinave, e quajtur edhe pjesa e mbetur, ato sende që nuk kanë enën e tyre të riciklimit hidhen.
 • Llamba kursimi të energjisë ose fluoreshente: Ky lloj llambash përmban merkur, kështu që nuk mund të hidhet në plehra ose ndonjë enë riciklimi. Shtë e nevojshme t'i çoni ato në një vend të pastër ku do të hidhen në mënyrë të sigurt për riciklim të mëvonshëm.
 • Llamba LED: Këto llamba përbëhen nga përbërës elektronikë të ripërdorshëm. Për të qenë në gjendje t'i trajtoni ato në mënyrë korrekte, është e nevojshme t'i çoni në pikën përkatëse të pastrimit.

Si të ricikloni llamba në mënyrë krijuese

Ripërdorimi krijues, i njohur më mirë si riciklim i azhurnuar, përfshin shndërrimin e produkteve të hedhura ose jo të dobishme në produkte të reja me cilësi më të lartë ose vlerë ekologjike. Asnjëherë nuk rekomandohet përdorimi i llambave fluoreshente në projekte të tilla, pasi ato përmbajnë merkur shumë toksik. Në këtë rast, ne do të paraqesim disa ide për të siguruar përdorime të reja për llamba inkandeshente të vjetra.

 • Mini vazo: Duke hequr një pjesë të kapakut dhe telit të brendshëm, ne mund ta përdorim llambën si një vazo për të vendosur lule të vogla. Ne mund të vendosim një bazë mbi to dhe të dekorojmë tryezën ose raftin, ose nëse shtojmë disa litarë ose tela për t'i varur, do të kemi një kopsht fantastik vertikal.
 • Varëse rrobash: Llamba është bosh brenda, ne vetëm duhet të vendosim çimento në të, të vendosim një vidë në të dhe të presim që ajo të ngurtësohet. Tani na mbetet vetëm të bëjmë një vrimë të vogël në mur dhe të vendosim raftin e palltos. Ne gjithashtu mund ta përdorim atë për të rinovuar dorezat e të gjitha llojeve të dyerve.
 • Llambat e naftës: Si gjithmonë, gjëja e parë që duhet bërë është heqja e filamentit nga llamba. Tjetra do të duhet të vendosim vaj ose alkool për llambat ose pishtarët dhe të vendosim fitilin.
 • Dekorimet e Krishtlindjeve: Me disa llamba të vjetra mund të krijojmë dekorimet tona për pemën e Krishtlindjes. Mbetet vetëm t’i pikturojmë me motivet që na pëlqejnë më shumë dhe të shtojmë një copë fije të vogël për t’i varur.
 • Terrariume: Me disa guralecë dhe një bimë të vogël ose copë myshk mund të bëjmë një terrarium. Ashtu si me mini vazot mund të vendosim një bazë ose t'i varim ato.
 • Dërgo në një llambë: Në të njëjtën mënyrë sikur të ishte një shishe, ne mund të ndërtojmë një anije brenda llambës sonë.

Ku riciklohen sipas llojit të tyre

llamba që do të riciklohen

Llambat janë objekte që përdorin energji elektrike për të ndriçuar shtëpinë tonë kur dielli zhduket. Ekzistojnë disa lloje të llambave që mund të klasifikohen me saktësi bazuar në konsumin e energjisë, jetëgjatësinë ose sasinë e dritës që lëshojnë. Këto janë llojet kryesore të llambave që ekzistojnë:

 • L llamba inkandeshente ato janë llamba tradicionale. Në vitin 2012, prodhimi i tij u ndalua në BE për shkak të jetës së tij të shkurtër dhe konsumit të lartë të energjisë.
 • La llambë halogjene lëshon një dritë shumë të fuqishme dhe ndizet menjëherë. Ata lëshojnë shumë nxehtësi dhe jeta e tyre e dobishme mund të zgjatet.
 • L Llamba të kursimit të energjisë ato kanë një jetë shumë më të gjatë se llambat e mëparshme dhe janë shumë efikase.
 • Nuk ka dyshim se llamba të udhëhequra ato janë më të qëndrueshme në treg. Ato nuk përmbajnë tungsten ose merkur, kanë jetëgjatësinë më të gjatë dhe konsumojnë dukshëm më pak se të gjitha produktet e përmendura më lart.

Ju mund të mendoni se llamba që mund të mbajnë përbërës qelqi do të futen në enën e gjelbër, por kjo është e gabuar. Përveç xhamit, llamba ka shumë përbërës të tjerë, të cilët duhet të ndahen para hedhjes. Kjo është arsyeja pse llamba duhet pastruar.

Për të lehtësuar këtë detyrë dhe për të ricikluar siç duhet mbeturinat në fjalë, AMBILAMP (një organizatë jofitimprurëse që synon zhvillimin e sistemeve të tilla të grumbullimit dhe trajtimit të mbeturinave) ka krijuar edhe të tjera të mundshme llamba pikat e grumbullimit të mbeturinave, ku çdo qytetar mund t'i marrë dhe t'i përdorë atoMe Në përgjithësi, këto pika janë të vendosura në kompani ose shpërndarës të pajisjeve shtëpiake, siç janë dyqanet e pajisjeve, dyqanet e ndriçimit ose supermarketet, ku çdo qytetar mund të marrë llamba të përdorura. Në mënyrë të veçantë, këto pika grumbullimi përqendrohen në mbledhjen e llambave fluoreshente, llambat e kursimit të energjisë, llambat e shkarkimit, llambat LED dhe llambat e vjetra.

Procesi i riciklimit të llambave fillon duke ndarë materialet që i përbëjnë ato. Merkuri dhe fosfori ndahen pas procesit të distilimit dhe më pas ruhen në mënyrë të sigurt. Plastikat shkojnë në fabrikat e riciklimit të plastikës, qelqi në fabrikat e çimentos, industritë e qelqit dhe qeramikës dhe metalet në shkritoret. Të gjithë ata do t'i japin jetë objekteve të reja.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë se si të ricikloni llamba.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.