Riciklimi i mbetjeve të letrës dhe kartonit

reklamat

El rol dhe kartonit janë bërë prej druri, aq më e madhe është sasia e letrës dhe kartonit të konsumuar dhe aq më e madhe është shkatërrimi i pyjeve. Avantazhi i letrës dhe kartonit është se është e mundur të rikuperohet ajo dhe riciklojeni atë për të bërë letra dhe kartona të tjera.

Rreth 60% e rol dhe kartonit ajo rikuperohet për riciklim. Klasifikimi i paketimin prej letre dhe kartoni në kontejnerë lejon që rikuperimi i tyre t'i ripërdorë dhe të bëjë letër të re dhe të re karton

Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme t'i vendosni ato në kontejnerët të veçantë për të shmangur ndotjen e mjedisit. Sapo letra e rikuperuar të ketë kaluar një proces pastrimi, fibër celulozike shtypur Ne prodhojmë mbeturina të të gjitha llojeve çdo ditë, por nëse nuk mund të shmangim prodhimin e mbeturinave, ne mund të kontrollojmë sasinë e mbeturinave. prodhuar shmangien e konsumit të tyre të panevojshëm ose ripërdorimin e tyre në maksimum.

Hapi i parë në kontrollimin humbje është të shmangni prodhimin e tyre. Kur është e mundur, produktet duhet të zgjidhen pa paketimin dhe pa paketim të panevojshëm. Çanta ose çanta e riciklueshme është një zgjidhje shumë e mirë për të kufizuar përdorimin e bolsas të plastikës në supermarkete.

L peceta ose peshqir letre mund të zëvendësohet lehtësisht nga një sfungjer ose peshqir letre mikrofibër. Në kundërshtim me besimin popullor, një peshqir letre ose ind nuk është i riciklueshëm. Pasi të përdoret, konsiderohet si mbetje për t’u djegur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.