Revolucioni i tretë industrial

L revolucionet industriale janë procese historike dhe shoqërore që ndryshojnë mënyrën në të cilën lidhet një pjesë e madhe e civilizimit pushtet.

Njeriu ka nevojë për energji që të jetë në gjendje të kryejë detyrat e tij më jetësore dhe që kur zbuloi burime të ndryshme, ai ka evoluar dhe zhvilluar nivelin e tij teknologjik.

Revolucioni i parë industrial ishte qymyrguri, revolucioni i dytë ishte ELECTRICIDAD bazuar në vaj dhe e treta është përdorimi i energji e rinovueshme si burime të energjisë.

Ky koncept është zhvilluar nga ekonomisti Jeremy Rifkin i cili beson se mënyra e vetme për të përmirësuar sistemin ekonomik botëror është zëvendësimi i karburantet fosile.

Ekonomia globale nuk funksionon më, ajo gjithmonë kishte papërsosmëri, por tani po arrin kufirin e qëndrueshmërisë për shkak të niveleve jashtëzakonisht të larta të varfërisë dhe pabarazisë në botë, niveleve jashtëzakonisht të larta të ndotjes dhe shkatërrimit masiv të të gjitha burimeve natyrore të planetit.

I cili po shkakton probleme serioze mjedisore por më i njohuri është ndryshimi i klimës por jo i vetmi.

Vendet duhet të propozojnë dhe ndihmojnë njëri-tjetrin për të arritur revolucionin e tyre të ri industrial bazuar në energjitë e pastra dhe të rinovueshme, të cilat lejojnë rritje ekonomike afatgjatë.

La teknologji jeshile aplikuar në të gjitha llojet e produkteve është thelbësore për të ulur nivelin e shpenzimi i energjisë por edhe ndotin më pak.

Revolucioni i tretë industrial duhet të promovojë ekonomi me karbon të ulët.

Ekonomia ka harruar që duhet të jetë në shërbim të njeriut dhe jo ta nënshtrojë atë, është e rëndësishme të arrihen ndryshime filozofike dhe konceptime teknike për të arritur një revolucion të vërtetë që lejon të gjithë të përfshihen në sistem.

Siç mund të shihet gjatë historisë, dy revolucionet e mëparshme gjithmonë bazoheshin në pabarazi sociale, disa kanë shumë dhe shumë kanë pak ose asgjë.

L energji e rinovueshme Kjo na jep mundësinë për të ndryshuar dhe riformuluar sistemin ekonomik në mënyrë që ai të jetë më i drejtë, barazitar për të gjitha shoqëritë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.