Revolucioni i ri i energjisë përmes Big Data

Në ditët e sotme kompjutera është thelbësore në jetën tonë, kompanitë tona, studimet tona dhe të dhënat tona… Të dhënat e mëdha janë thelbësore në të gjitha këto.

E vërteta është se përveç përkthimit të vetë fjalës "Të dhëna të mëdha" pak njerëz e zotërojnë vërtet termin dhe implikimet që ka realiteti.

Duke ekstrapoluar konceptin, e vërteta është se Big Data është e lidhur me mundësinë e përpunimit të një sasie të madhe informacioni që lejon gjetjen një model ose një mënyrë veprimi, në mënyrë që analiza e saj të na japë një udhëzues për të marrë vendimet më të përshtatshme në një moment të caktuar.

Evolucioni i teknologjisë ka lejuar që nga njëra anë të mund të ruhen vëllime të mëdha informacioni dhe, nga ana tjetër, është e mundur të keni pajisje të afta për të analizuar këtë sasi të madhe të të dhënave në një hapësirë ​​të shkurtër kohe. Dhe nuk po flasim për disa Gigabajt, por për Petabytes.

Nevoja për të analizuar të gjithë informacionin

Përveç kësaj, të dhënat mund të mblidhen sot në një larmi mënyrash. Pa dyshim, rrjetet sociale janë bërë një burim pothuajse i pafund i të dhënave. Duke i analizuar ato mund të dini se çfarë njerëzve u pëlqen, çfarë muzike dëgjoni, cilat makina ju pëlqejnë më shumë madje pa qenë nevoja të pyesni. Ne mund ta dimë se cili destinacion turistik do të bëhet modë verën e ardhshme ose cili film do të jetë më i suksesshëm.

Ajo që ka rëndësi nuk është e dhëna specifike e një personi të caktuar, por ato prej disa mijëra apo edhe milionash dhe gjithashtu njohja e tyre në kohë reale. Ideja nuk po vëzhgon një mijë njerëz Për të marrë një ide se çfarë thonë ata se preferojnë, ka të bëjë me të parë se çfarë bëjnë me të vërtetë një milion njerëz për të gjetur se çfarë bëjnë dhe preferojnë me të vërtetë.

Ndotja nga zhurma shkakton sëmundje

Shembujt janë disa, nga nënshkrimi i lojtarëve (këshillohet të shihni filmin MoneyBall që me Bratt Pitt si protagonist tregon mënyrën e përdorimit Të dhënat e mëdha në sport) në fushata politike. Në vitin 2012 Obama nisi një makinë të tërë për analizën e Big Data për të dalluar komunikimin që ai u dërgoi votuesve të bindur, atyre që ishin të pavendosur ose atyre që nuk do të votonin për të.

Big Data është përdorur për të njohur modelet e konsumit të atyre që marrin pjesë në Paradën e Gayve ose Kongresin Botëror të Lëvizshëm në javët para ngjarjeve të përmendura, duke i krahasuar ato me javën e vetë ngjarjes. Kjo lejon përmirësimin e ngjarjeve në të ardhmen.

Efikasiteti i energjisë falë Big Data

Por ka fusha në të cilat përdorimi i Të dhënat Big kalon më shumë pa u vërejtur dhe është vërtet thelbësore. Kështu, konceptet e Të dhënat Big dhe Efikasitetin e Energjisë ose menaxhimi i energjisë janë thelbësore. Që sistemi i energjisë të funksionojë, është thelbësore që të kryqëzohen të dhënat e prodhimit me të dhënat e konsumit. Red Eléctrica de España duhet të koordinojë atë energji që hyn në rrjetë në çdo kohë për ta përputhur atë me energjinë që kanë secili prej 46 milion Spanjollëve.

Energjia që hidhet në rrjet dhe nuk konsumohet humbet. Kjo është arsyeja pse është thelbësore të njohësh Modelet konsumuese energji në një mënyrë të tillë që një kërkesë e energjisë parashikohet nga prodhimi i energjisë.

kosta-rika-vetëm-përdor-energji të rinovueshme për të prodhuar energji elektrike

Kështu, kur për shembull ekziston një Barça Madrid, Rrjeti elektrik e di që kur të vijë pushimi do të ketë një kulm të energjisë sepse miliona njerëz i përdorin ato 15 minuta për të gatuar, për të bërë dush.

Instalimi i njehsorëve inteligjentë

Në vitet e fundit me instalimi i njehsorëve inteligjentë sasia e të dhënave në dispozicion të kompanive të furnizimit me energji elektrike dhe rrjetit elektrik është rritur ndjeshëm. Në këtë mënyrë ata mund të dinë se çfarë promovimesh mund t'u bëjnë klientëve, bazuar në modelet e tyre historike të konsumit.

Alsoshtë gjithashtu e mundur, përmes analizës parashikuese, të parashikohet anomali apo edhe të zbulojë mashtrime të tilla si lidhje të drejtpërdrejta dhe të parregullta në rrjet.

Matës modern i dritës

Krijimi i kornizave rregullatore

Por në fushën e energjisë, të dhënat e mëdha mund të hapin derën, dikur kornizat e duhura legjislative që e lejojnë atë, për zbatimin e përgjithësuar të gjenerimit të shpërndarë. Në një mënyrë të tillë që të dy konsumatorët privatë dhe bizneset e vogla mund të bëhen, me instalimin e energjisë së rinovueshme, elemente thelbësore në rrjetin e prodhimit dhe konsumit të energjisë elektrike.

Nëse mund të parashikoni modelin e konsumit dhe të prodhimit të a grup i caktuar, ne mund të llogarisim në energjinë elektrike që këta prodhues të vegjël do të derdhin në rrjet.

panele diellore në shtëpi

Menaxhimi i komplikuar që mund të nënkuptojë se mijëra pikë janë, në varësi të momentit, prodhues ose konsumatorë neto përmes të ashtuquajturit bilanc neto, është një nga argumentet që janë paraqitur kundër liberalizimit të prodhimit dhe komercializimi i energjisë së rinovueshme në Spanjë.

Trueshtë e vërtetë që mund të jetë komplekse për të menaxhuar faktin se mund të ketë disa milion familje që kanë kapacitetin e tyre për të gjenerimi i energjisë me burime të rinovueshme. Në varësi të llojit të energjisë dhe kushteve të motit (temperatura, era, retë, etj.), Konsumi i saj ose profili i prodhimit do të ndryshonte plotësisht dhe për këtë arsye rrjeti duhet t'i parashikojë këto udhëzime dhe të thithë ose të sigurojë energjinë e nevojshme.

Historia e energjisë së erës dhe Mullinjve

Por të dhënat e mëdha janë ndoshta çelësi që do të mundësojë këtë ndryshim. Duke futur të gjitha të dhënat që janë në dispozicion sot, do të jetë e mundur të dihet se kush dhe kur do të ketë nevojë për energji. Mund të dihet, në një mënyrë të përgjithshme, dhe duke marrë parasysh modelet e secilit momentNëse do të ketë energji që arrin rrjetin nga prodhuesit e vegjël në një moment ose nëse, përkundrazi, ata do të konsumojnë të gjitha ato që prodhojnë pa derdhur asgjë jashtë. Se kjo është e vështirë nuk është një argument i vlefshëm për të mos përmbushur sfidën.

Të dhënat e mëdha si çelës

Menaxhimi i të dhënave të mëdha së bashku me sasinë e madhe të informacionit aktualisht në dispozicion të sistemit të energjisë elektrike hap mundësi të pabesueshme, të cilat me siguri do të ndihmojnë në krijimin e qyteteve të gjelbërta inteligjente ... Të dhënat e mëdha janë çelësi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Louis Santos dijo

  shume e ftohte

 2.   laura dijo

  Informacion shumë interesant.