Renditja e kompanive më të përshtatshme për mjedisin e teknologjisë

Që prej disa vitesh Greenpeace kryen një raport ku vlerëson sjelljen mjedisore të kompanive të teknologjisë.

Në këtë vit 2010 renditet renditja pasi kompania më miqësore me mjedisin është Nokia dhe Sony Ericsson në vendin e dytë.

Pastaj janë Philips në vendin e tretë, Hewlett-Packard në vendin e katërt, Samsung në të pestin, Motorola në vendin e gjashtë, Panasonic në të shtatën, Sony në të tetin, Apple në vendin e nëntë dhe Dell në vendin e dhjetë.

Kompanitë që morën rezultatin më të ulët në këtë listë ishin Toshiba, Microsoft dhe Nintendo, kështu që ato janë ato që prodhojnë më pak produkte teknologjike miqësore me mjedisin.

Për të kryer këtë renditje, Greenpeace përdor kritere të tilla si përdorimi i substancave të rrezikshme në produktet e tij, mundësia e riciklimit dhe rikuperimit të materialeve që përbëjnë pajisjet. Përveç veprimeve që ndërmarrjet ndërmarrin për të zvogëluar emetimet në operacionet dhe proceset e tyre dhe kështu të bashkëpunojnë në lufta kundër ndryshimit të klimës.

Ky lloj renditje ndihmon konsumatorët të zgjedhin më shumë produkte eko-miqësore. mjedis me kritere serioze dhe duke mos besuar kompanitë që reklamojnë një produkt.

Në të njëjtën kohë, i sfidon kompanitë të përpiqen të përmirësojnë produktet, proceset dhe dizajnet e tyre në mënyrë që modelet e secilës pajisje të jenë më miqësore me mjedisin.

Possibleshtë e mundur të prodhohet teknologji më pak agresive ose ndotëse, por kompanitë ende vlerësojnë kostot e saj më shumë sesa pasojat e saj mjedisore. Çdo kompani duhet të marrë parasysh veprimet në mënyrë që cikli jetësor i produktit të jetë sa më pak i dëmshëm.

Kompanitë e teknologjisë kanë një ndikimin mjedisor duke u rritur për shkak të kërkesës në rritje për produkte elektronikë në të gjithë botën.

Plehrat teknologjike po rriten në mënyrë eksponenciale dhe nuk po merren masa për të parandaluar përkeqësimin e situatës.

Duhet angazhimi i të gjithë industrinë teknologjike për të përmirësuar situatën globale të mjedisit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.