Rekord i ri në Dubai në çmimin e energjisë termike diellore

TSK Autoriteti i Elektricitetit dhe Ujit i Dubait (Dewa) ka shpallur çmimet e tenderit të katër konsorciumeve që ofertojnë për zhvillimin e fazës së katërt 200 megavat të parkut diellor Mohammed bin Rashid Al Maktoum. Oferta më e ulët e paraqitur për këtë projekt të koncentruar të energjisë diellore është 9,45 cent amerikanë (rreth 8.5 cent euro) për kWh.

Ky çmim paraqet një rekord të ri, pasi ai i mëparshmi ishte 40% më i lartë se çmimi më i ulët i ofruar deri më tani. Dy oferta të tjera ata gjithashtu paraqitën çmime më të ulta me 10 cent euro për kWh.

Tenderi për fazën e katërt të parkut diellor të një impianti termosolar me teknologji kullë përfshin ruajtjen e energjisë deri në 12 orë, që do të thotë se ky kompleks do të jetë në gjendje të vazhdojë furnizimi me energji elektrike gjatë gjithë natës, dhe kjo është faza e parë e një zhvillimi që planifikon të ketë 1.000 MW energji diellore termike me teknologjinë e kullës.

Fatkeqësisht, në Spanjë nuk mund të themi të njëjtën gjë, si rezultat i ndërprerjeve të bëra në termocentralet diellorë, nuk ka më kompani spanjolle midis nxitësve kryesorë, megjithëse Protermosolar shpreson që ata të marrin pjesë si burim i jashtëm në projektin që është dhënë përfundimisht.

Panele diellore

Këto nivele çmimesh do të inkurajojnë shumë vende të planifikojnë përfshirjen e termocentraleve diellorë në Spanjë pas shumë vitesh pa asnjë objekt, Duket se kërkesat e BE gjithashtu gjallërojnë tregun.

Këto shkëmbime janë të nevojshme për të përfshirë kapacitetin e ri që siguron menaxhimin dhe qëndrueshmërinë e rrjetit që me sa duket teknologjitë e tjera më lirë, ata nuk janë në gjendje të japin.

Energjia termosolare

Për shumicën e drejtuesve të ndërmarrjeve diellore, "termike diellore është e vetmja teknologji e menaxhueshme me përparësi për stabilitetin e rrjetit me më shumë se burime të mjaftueshme për të mbulojnë nevojat elektrike të çdo vendi me diell të rregullt. Përveç kësaj, pas shumë vitesh përpjekje R&D, teknologjia është pjekur shumë, aktualisht ajo mund të konkurrojë në çmim me çdo teknologji.

Kili

Presidenti i Protemosolar konsideron se aktualisht "kostot e gjenerimit të kWh të termocolarëve me gjashtë orë depozitë janë dukshëm më të lira se ato të termocentralet fotovoltaike. Por, përveç kësaj, termike diellore ka ende një diferencë të madhe të zvogëlimit të kostos kur krahason 5 GW të saj të instaluar në të gjithë botën, me 500 GW të erës ose 300 GW të fotovoltaike. A i mban mend dikush çmimet e PV kur unë kam instaluar vetëm 5 GW globalisht? Ky tender në Dubai është provë e mirë se vit pas viti termike diellore ul çmimin e saj, dhe rrit konkurrencën e saj ”.

Për disa drejtues të ndërmarrjeve të CSP, “është emocionuese të shohësh se si teknologjia CSP me depozitë ofron energji diellore të përdorshme ditën dhe natën duke konkurruar me alternativa të bazuara në lëndë djegëse fosile ose të përtëritshme ”.

Sidoqoftë, presidenti i Protermosolar ankohet “për miopinë e menaxherëve aktualë të energjisë në vendin tonë të cilët marrin në konsideratë vetëm kostot e gjenerimit të teknologjive në vend që të analizojnë vlerën që secili kontribuon në sistem përballë një skenari të mbylljes progresive të termocentralet termike dhe bërthamore; dhe të pasojave që do të kishin referencat më të përparuara teknologjike për industrinë tonë përballë tregut të madh botëror që ka filluar të hapet ".

Energjia bërthamore

Më poshtë mund të shihni 50 termocentralet diellorë më i madhi në Spanjë, me pronarin e saj, emrin, qytetin, teknologjinë që përdor dhe orët e dritës së diellit të ruajtura.

Termosolar Spanjë

pronar emër Popullsi Krahinë potencia teknologji Ruajtje
Abengoa Solar PS10 Sanlúcar la Kryetari i Bashkisë Sevilla 10 Kulla e avullit e ngopur 1
Kub / COBRA Andasol 1 Aldeira Granada 50 CCP 7,5
Novatech Port i gabuar I Kalasparra Murcia 1,4 Fresnel 0,5
Abengoa Solar PS20 Sanlúcar la Kryetari i Bashkisë Sevilla 20 Kulla e avullit e ngopur 1
Iberdrola Solar Energy of Puertollano Ibersol Puertollano Puertollano Ciudad Real 50 CCP n / a
Kub / COBRA Andasol 2 Aldeire / La Calahorra Granada 50 CCP 7,5
Acciona / Mitsubishi Corp La Riska Alvarado Badajoz 50 CCP n / a
Rendimenti i Saeta Ekstresol-1 Kulla Miguel Sesmero Badajoz 50 CCP 7,5
Rendimenti i Saeta Ekstresol-2 Kulla Miguel Sesmero Badajoz 50 CCP 7,5
Abengoa Solar Solnova 1 Sanlúcar la Kryetari i Bashkisë Sevilla 50 CCP n / a
Abengoa Solar Solnova 3 Sanlúcar la Kryetari i Bashkisë Sevilla 50 CCP n / a
Rinovueshme SAMCA, SA La Florida Badajoz Badajoz 50 CCP 7,5
Abengoa Solar Solnova 4 Sanlúcar la Kryetari i Bashkisë Sevilla 50 CCP n / a
Acciona / Mitsubishi Corp Dhentë Dhentë Caceres 50 CCP n / a
Rinovueshme SAMCA, SA Dehesa Garrovilla Badajoz 50 CCP 7,5
Acciona / Mitsubishi Corp Palma del Rio II Palma del Rio Cordova 50 CCP n / a
COBRA Njolla dielli-1 Alcazar i San Juan Ciudad Real 50 CCP 7,5
Torresol sungem Burime andaluziane Sevilla 20 Kulla me kripëra 15
Rendimenti i Saeta Njolla dielli-2 Alcazar i San Juan Ciudad Real 50 CCP 7,5
Abengoa Solar / JGC Corporation Palma del Rio I Palma del Rio Cordova 50 CCP n / a
Valoriza / Siemens Lebrija 1 Lebria Sevilla 50 CCP n / a
S. Millennium / Ferrostaal / RWE / Rhein E./SM Andasol 3 Aldeire / La Calahorra Granada 50 CCP 7,5
Abengoa Solar / EON Helioenergji 1 Ecija Sevilla 50 CCP n / a
Torresol Arcosol 50 San Hoze del Valle Cádiz 50 CCP 7,5
Elecnor / Eiser / Dashi Asteksol II Badajoz Badajoz 50 CCP n / a
Torresol Termesol-50 San Hoze del Valle Cádiz 50 CCP 7,5
Novatec, EBL, IWB, EWZ, EKZ dhe EWB. Porti II i gabuar Kalasparra Murcia 30 Fresnel 0,5
Abengoa Solar / EON Helioenergji 2 Ecija Sevilla 50 CCP n / a
Elecnor / Eiser / Dashi Aste 1A Alcazar i San Juan Ciudad Real 50 CCP n / a
Elecnor / Eiser / Dashi Aste 1B Alcazar i San Juan Ciudad Real 50 CCP n / a
Abengoa Solar / JGC Corporation 1 Karpio Cordova 50 CCP n / a
Abengoa Solar / JGC Corporation 2 Karpio Cordova 50 CCP n / a
iberik Moron Moron de la Frontera Sevilla 50 CCP n / a
Abengoa Solar Helios 1 Porto Lapice Ciudad Real 50 CCP n / a
Abengoa Solar / ITOCHU vetem 3 Arritje Caceres 50 CCP n / a
Plenium / FCC / Mitsui Guzman River Palm Cordova 50 CCP n / a
iberik Olivenza 1 Olivenza Badajoz 50 CCP n / a
Grupi Ortiz - Grupi TSK - Magtel Afrikani Shatërvani Palmera Cordova 50 CCP 7,5
ACCIONA Orellana Orellana Badajoz 50 CCP n / a
Abengoa Solar Helios 2 Porto Lapice Ciudad Real 50 CCP n / a
Rendimenti i Saeta Ekstresol-3 Kulla Miguel Sesmero Badajoz 50 CCP 7,5
Abengoa Solar / ITOCHU Solaben 2 Arritje Caceres 50 CCP n / a
Abantia / Comsa EMTE Borges termosolar White Borges Lleida 22,5 Hibridizimi i CCP + Biomasës n / a
Abengoa Solar vetem 1 Arritje Caceres 50 CCP n / a
Nextera-FPL Termosol 1 Navalvillar de Pela Badajoz 50 CCP 9
Plenium / FCC / Mitsui fuqizoj Villena Alicante 50 CCP n / a
Rendimenti i Saeta Casablanca Talarrubitë Badajoz 50 CCP 7,5
Nextera-FPL Termosol 2 Navalvillar de Pela Badajoz 50 CCP 9
Abengoa Solar vetem 6 Arritje Caceres 50 CCP n / a
RREEF / STEAG / OHL brigje ranore Moron de la Frontera Sevilla 50 CCP 7
TOTALI: 50 2.303,9

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.