Rëndësia e pemëve për të thithur

L ápemë ato janë jetike për thithin CO2 dhe dekontaminoni ajrin që thithim.

Sot kapaciteti i masave pyjore si prodhues i oksigjen dhe shumica e planetit është shpyllëzuar ose dëmtuar xhungla, pyje dhe ekosistemet me sasi të mëdha pemësh dhe bimësh të tjera.

Për shoqërinë tonë është shumë e lehtë dhe e shpejtë të gjenerosh sasi të mëdha të CO2 Por pemët dhe ekosistemet e kanë të vështirë të thithin kaq shumë gazra.

Një pemë mesatare me madhësi të mirë mund të pastrojë midis 20 dhe 45 kg ajër në 1 vit në varësi të specieve.

Çdo hektar pyll mund të përmbajë afërsisht 1000 pemë, por duhet të merret parasysh që pemët kapin më shumë CO2 kur rriten kur arrijnë tek të rriturit kapaciteti i tyre ulet pak.

Secili person lëshon afërsisht 3,9 ton CO2 në vit, kështu që do të duheshin më shumë se 9000 milion hektarë pyje që të mund të kapte atë sasi CO2.

Por e kundërta po ndodh që prej miliona hektarësh stendat e pyjeve në planet kështu që bilanci mjedisor është prishur vërtet. Bilanci është negativ sepse shumë CO2 emetohet dhe pak CO2 absorbohet.

Veryshtë shumë e rëndësishme të ruhen pyjet dhe xhunglat, sepse grupi i pemëve dhe shkurreve funksionojnë më mirë së bashku sesa çdo individ.

La shpyllëzimi Ju duhet të ndaleni dhe të filloni ripyllëzimet me speciet vendase në vendet ku u prenë pyjet. Por është gjithashtu jetike të zvogëlojmë gjurmën tonë personale të karbonit.

Deri më tani, pemët janë mënyra më efikase për të thithur ndotjen, nuk ka teknika artificiale për të zëvendësuar këtë kapacitet, kështu që ne duhet të kujdesemi për to.

Sa më keq aire që ne të marrë frymë më të ulët do të jetë cilësia e jetës që do të kemi dhe shëndeti i njeriut do të preket më shumë, nuk duhet ta harrojmë këtë aspekt.

BURIMI: Turizëm i qëndrueshëm


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.