Rëndësia e madhe e energjisë së erës

Instalimi i një mulli me erë

Për të analizuar rëndësinë e energjisë së erës në sektorin global të energjisë, është e nevojshme të merren parasysh të gjitha hallkat në zinxhir që janë të nevojshme për të bërë xhevahir në kurorë, turbinën e famshme të erës që përbën fermat e erës, një kafshë teknologjike e evolucionit aktual.

Më tej do të shpjegojmë se si funksionojnë këto ferma me erë. Përveç rëndësi të madhe të energjisë së gjeneruar për ta në jetën tonë, dhe si një alternativë e një të ardhme më shumë se të afërt.

Funksionimi i parkut me erë

Shfrytëzimi i a Turbinë 1 MW instaluar në një park me erë mund të arrijë shmangni 2000 tonë dioksid karboni (CO2), nëse energjia elektrike e prodhuar është emetuar nga impiantet termoelektrike.

Mullinjtë e erës

Duke marrë parasysh të gjitha hallkat në zinxhir, energjinë dhe materialet që nevojiten si për prodhim Sa i përket çmontimit të turbinave me erë, mund të vërehet se ekuilibri i energjisë së konsumuar është interesant.

Studohet gjithashtu cikli jetësor i turbinave me erë. A Turbinë me erë 2,5 MW, Me një jetë të dobishme prej rreth 20 vjetësh në kushte normale të funksionimit, mundet prodhojnë deri në 3.000 MW në vit, e cila është e mjaftueshme për konsumin e rreth 1.000 deri në 3.000 familje (në varësi të konsumit) në vit. Jeta e dobishme e një turbine me erë vlerësohet midis 20 dhe 25 vjet.

Parku Eolico

Ju mund të dalloni një "i vogel " turbinë me erë (nga disa dhjetëra vat deri në 10 KW) që përdoret për pompimin e ujit ose për të siguruar energji elektrike në vendet e izoluara, nga turbinat me erë më të fuqishme (nga 50 KW në 5 MW) të lidhura në rrjetet elektrike, të cilat janë ato që po zhvillohen gjithnjë e më shumë. Këto të fundit përgjithësisht rigrupohen në atë që quhet parku eolico.

Shtëpia Minieolica

Pothuajse të gjitha turbinat e erës që prodhojnë energji elektrike përbëhen nga një rotor me tehe ose tehe që rrotullohen rreth një boshti horizontal. Kjo është bashkangjitur në një asamble të transmetimit mekanik ose shumëzues dhe, së fundmi, në një Gjenerator elektrik, të dy ndodhen në platformën e pezulluar në majë të kullës.

Shtë e rëndësishme të theksohet se gjatësia e tehut Do të jetë vendimtare të gjeneroni pak a shumë energji ose shpejtësi, pasi sa më e madhe të jetë do të arrijë një zonë më e madhe e pastruar dhe dukshëm do të prodhojë një energji e rritur.

Rëndësia e energjisë së erës

 • Kundërshtarët e fermave të erës në vendet e industrializuara shpesh argumentojnë rreth ndotje vizuale, zhurma e saj dhe se prodhimi i tij është i pamjaftueshëm për të mbuluar nevojat për energji.  energji eolica Duhet të konsiderohet si një burim i ri energjie, një energji e pastër, në zhvillim dhe plotësuese me llojet e tjera të prodhimit.

Suedia e erës

 • Si siklet që mund të shkaktojë, ato gjithmonë do të jenë shumë më të ulëta se ato të shkaktuara nga lloje të tjera energjish si, për shembull, si qymyri ose energjia bërthamore.

Impianti i qymyrit

 • Le të mos harrojmë se duke qenë një energji që gjenerohet nga ajri dhe lëvizja e saj, ajo është energji kinetike prandaj nuk ndot, dhe është atëherë një nga energjitë më të pastra Çfarë mund të gjejmë

Sfida e së ardhmes është merrni një burim të lirë, jo ndotës, të rinovueshëm dhe të arritshëm të energjisë për të gjithë vendet e botës (vështirë me lobet atje), e cila lejon transportin, industritë dhe familjet të zvogëlojnë varësinë tonë nga nafta sot, dhe duket se energjia e erës është një nga alternativat më të mira në këtë drejtim.

Ferma më e madhe e erës në Spanjë është në El Andévalo (Huelva)

Fermë me erë Huelva

Spanja, duke qenë ashtu siç është një vendi pionier dhe tregues në përdorimin e energjisë së erës, megjithëse vitet e fundit instalimi i parqeve të reja ka ngecur. Megjithëse, ende mund të mburremi se kemi fermën më të madhe të erës në Evropën kontinentale.

Complexshtë kompleksi El Andévalo, i cili me 292 MW e saj fuqia tejkalohet vetëm nga parku Whitelee, në Skoci, i cili arrin në 322. Gjëja kurioze është që të dyja janë në pronësi të së njëjtës kompani, dhe është Spanjolle, Iberdrola Renovables, dhe të dyja me turbina nga kompania Baske Gamesa.

Kur Andévalo ishte në pronësi disa vjet më parë, kompania konsolidoi pozicionin e saj të udhëheqësi i energjisë energjia e erës si në Andaluzi, me 851 MW, dhe në të gjithë Spanjën, me 5.700 MW.

Ku është Andévalo?

Ndodhet midis komunave të Huelvës, El Almendro, Alosno, San Silvestre dhe Puebla de Guzmán, në jug të kësaj krahine Andaluziane. Kompleksi, i cili filloi të drejtuar në 2010Përbëhet nga tetë ferma me erë: Majal Alto (50 MW), Los Lirios (48 MW), El Saucito (30 MW), El Centenar (40 MW), La Tallisca (40 MW), La Retuerta (38 MW) , Las Cabezas (18 MW) dhe Valdefuentes (28 MW).

Në total, 292 MW të lartpërmendura, të cilat lejojnë prodhimin vjetor të energjisë elektrike në këtë impiant të pamjaftueshëm për të furnizuar 140.000 shtëpi dhe llogaritet që të shmangë emetimin në atmosferë e asgjë më pak se 510.000 toneladas të CO2.

Ishte në shkurt 2010 kur Iberdrola Renovales mori pronësinë e të gjithë kompleksit. Ferma e erës Los Lirios ishte e fundit që bleu, si pjesë e një marrëveshje blerjeje dhe shitje për fermat e erës në Andaluzi të nënshkruar me Gamesa. Operacioni, i cili është pjesë e marrëveshjes së nënshkruar nga të dy kompanitë në 2005 për shitjen e fermave të erës në Andaluzi. Të tijat kostoja përfundimtare tejkaloi 320 milion euro.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   ANA SPANJ dijo

  Si është e mundur të përcaktohet se në cilin territor është instaluar parku me erë?
  Cilët janë faktorët përcaktues për projektin dhe instalimin e tij?