Qyteti i Parë Diellor i Amerikës, Fermë Babcock

Qytet diellor

Fermë Badcok, në Shtetet e Bashkuara, me parullën "Jo të gjitha qytetet janë të barabarta" është qyteti i parë çfarë pretendon të jetë mundësuar nga energjia diellore në 100% të kapacitetit të saj.

Mund të bëheni ju qytet diellor që aq shumë prej nesh dëshirojnë për të?

Sipas projektit, gjëja më e sigurt është që nëse ajo të ketë sukses, përveç kësaj Badcok Ranch nuk llogaritet vetëm të jetë një qytet diellor dhe asgjë tjetër përveç kësaj do të jetë qytet perfekt për shëtitje ose çiklizëm, thotë Kitson & Partners, një agjenci e pasurive të patundshme që promovon këtë projekt në Florida perëndimore.

Arsyet për të pozicionuar veten si qyteti i parë diellor ose i njohur gjithashtu si qyteti i qëndrueshëm nuk mungojnë dhe kjo është Florida Fuqia dhe Drita, kompani partnere që ka mbështetjen e Shtetit të Florida dhe Qarkut, do të ndërtojë një impiant diellor në fushën për të cilën mendoni furnizoni 19.500 shtëpi nga qyteti.

Kjo fabrikë diellore, me deri në 75 MW energji, e cila është ekuivalente me një instalimi i 340.000 paneleve diellore, ata do të sigurojnë energjinë e nevojshme gjatë gjithë ditës për Babcock Ranch.

Sidoqoftë, gjatë ditë ose net me re, qyteti do të duhet të furnizojë gaz natyror. Unë tashmë e dija se këtu ishte mbyllur një mace!

Sipas promovuesve, përdorimi i gazit natyror gjatë ditëve me re dhe orëve të natës do të jetë një masë e përkohshme, pasi ata shpresojnë që Babcock Ranch të bëhet një lloj qyteti "laborator" në jetën reale në mënyrë që ata të munden favorizojnë përparimet në kërkime si për shembull në ruajtjen e energjisë diellore.

Një pikë tjetër për t'u marrë parasysh për këtë qytet diellor që garanton të japë "një jetë plotësisht të qëndrueshme" është efikasiteti i energjisë e shtëpive, duke siguruar panele izoluese termike, të çertifikuara sigurisht, nga Florida Green Building Coalitio.

Strehimi diellor i qytetit

Vendosja e energjisë së rinovueshme nuk është zgjidhja e vetme nëse nuk dini më vonë se si të përfitoni nga ajo energji ose në rastin më të keq le ta "ikë".

Qyteti

Tani, nëse shikojmë nga jashtë në brendësi mund të themi se kjo qyteti diellor ka më shumë se 80 km shtigje të natyrës, plus një kopshte të komunitetit përmes lagjeve dhe rrugëve aty pranë, duke promovuar kështu ndërveprimin midis fqinjëve, një tjetër element i pagabueshëm i Babcock Ranch në letrën e tij përcjellëse.

Kjo tha, në brendësi të qyteti do të përqendrohet në modelin Sheshi i Themeluesit që do të mbulojë të gjitha nevojat e banorëve nga qendra e qytetit (në qendër të qytetit) që do të ketë restorante, kafene, dyqane dhe lokale argëtimi dhe Wi-Fi falas.

Pamje nga lart e qytetit diellor

Transportit

Perdorimi i Biçikletë megjithëse do të jetë gjithashtu e mundur të kemi shumëfish pikat e rimbushjes për të promovuar automjete elektrike.

Për të transportati público duhet të merrni pak imagjinatë nga filmat fantastiko-shkencorë pasi ato do të mundësohen nga energjia elektrike, deri më tani mirë, por ato do të jenë plotësisht autonome dhe pa shofer.

kundërmasat

Jo gjithçka në qytetin diellor është rozë, kolektivi South Florida Widlands është kundër qytetit të së ardhmes për arsye shumë të mbrojtshme që nga viti ndërtimi do të prekë gjarpërinjtë, arinjtë e zinj, kolonitë e panterës dhe qukapikët të cilët jetojnë afër.

Nxitësit mbrojnë veten duke siguruar që të paktën Do të ruhen 295 km2 dhe qyteti do të zërë më pak se 73 km2 së cilës i kundërvihet South Florida Widlands me idenë se projekti do të ketë një ndikim në mjedis me qendrat e reja tregtare dhe objektet e tjera, duke thënë se ato madje do t'i bëjnë hapësirat ngjitur më të prekshme duke arritur qoshe panterat, gjetur në Rreziku i zhdukjes.

Ndërsa kritikat ndaj opozitës dhe promovuesve po "bien", ata mbrojnë veten, qyteti vazhdon të përparojë me ndërtimin e tij dhe së shpejti do të jetë e mundur të jesh fqinj i këtij komuniteti për sa kohë që ke rreth 300.000 - 750.000 dollarë në portofol.

Kjo është kur hyn brenda dilema që ka çdo mbrojtës, ekolog, ambientalist ose çdo person i shqetësuar për mjedisin.

Shkatërroni një pjesë të një ekosistemi me të gjitha problemet që kjo sjell për ndërtimin e një qyteti të qëndrueshëm për të ruajtur mjedisin.

A sakrifikojmë disa për "të mirën e përbashkët" apo qëndrojmë në vend?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   osmar dijo

  Gjëja e gazit natyror do të ishte biznesi tjetër. Çfarë informacioni të mirë, post të mirë.

  1.    Daniel Palomino dijo

   Faleminderit shumë Osmar, është kënaqësi t'ju informoj për çdo lajm që buron nga energjitë e rinovueshme.

   Një përshëndetje.