Qilima natyralë dhe ekologjikë

Sot ka një numër të madh të produkte organike në treg posaçërisht për shtëpinë.

Konsumatorët janë në kërkim të opsioneve natyrore për produktet sintetike dhe artificiale. Një nga artikujt më të lehtë për t'u zëvendësuar janë qilima me fibra sintetike ose nga ato të tjera natyrore.

Ka disa tapete ekologjike të bëra me fibra të ndryshme për të zgjedhur si:

  • Fibra e kokosit, kjo fije mund të përdoret për hapësira shtëpiake ose publike, ofron shumëllojshmëri në ind dhe ngjyra. Përparësia e madhe e këtij lloji është se ato janë biodegradable, është hipoalergjik, nuk dëmton insektet dhe rregullon lagështinë e mjedisit Fije kokosi zakonisht përzihet me të tjera fibra natyrale për të arritur produkte më të mira, por të ruajë karakteristikat e tyre më të mira.
  • El jute është një material natyral dhe biodegradable, përdoret gjerësisht për të bërë qilima ekologjike. Juta mund të përdoret për të bërë qilima vetëm ose të kombinuara me pëlhura të tjera të tilla si pambuku, sizal, fibra kokosi, fije letre dhe të tjera. Juta në qilima jep një strukturë shumë të butë dhe një pamje të ngrohtë, ato janë efektive për kalime të lehta dhe të mesme.
  • Qilimat më pak të njohur, por shumë ekologjikë janë ato letre finlandeze, të quajtura druri, të cilat janë bërë prej 86% letër dhe 14% pambuk. Isshtë një produkt i ri por pak nga pak ato do të bëhen më të popullarizuara.

Opsione të tjera ekologjike janë fibrat e abaca, bambu, alga deti dhe kallamishte të përziera me pambuk, lesh dhe të tjera. fill natyral.

Duhet të shikoni etiketat në tapete për të njohur fijet që i përbëjnë ato.

Nuk ka rëndësi nëse ato bëhen me dorë apo me makina, ajo që është me të vërtetë e rëndësishme është që materialet të biodegradohen dhe të bëhen me fibra me origjinë natyrore pa kimikate.

Shtë e mundur të blini qilima me cilësi të lartë që janë dekorative dhe miqësore me mjedisin, kështu që ka një gamë të gjerë për të zgjedhur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.